Rodzaje oświetlenia wewnętrznego i ceny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Rodzaje oświetlenia wewnętrznego i ceny

Podczas aranżacji pomieszczeń nie można pominąć oświetlenia, które pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Podkreśla atuty wnętrz i wpływa na samopoczucie domowników. Właściwie dobrane potrafi bardzo wiele.

aktualizacja: 2019-02-19 11:24:51
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kiedy najlepiej pomyśleć o rodzaju oświetlenia wnętrz?
  • Jakiego typu oprawy znajdziemy na rynku?
  • Jakie są właściwości oświetlenia roboczego (miejscowego)?
  • Dlaczego warto stosować oświetlenie ogólne?
  • Kiedy stosujemy oświetlenie dekoracyjne?
  • Zobacz przykładowe ceny oświetlenia wewnętrznego?

KIEDY ZAPLANOWAĆ OŚWIETLENIE?

Oświetlenie nowego budynku (a tym samym przebieg instalacji elektrycznej) powinno się planować już na etapie jego projektu. Jednak trudno wtedy samemu sprecyzować, gdzie będzie np. lampa do czytania, a gdzie kinkiety. To wszystko trzeba określić, zanim przewody zostaną ukryte w ścianach. Nieoceniona bywa zatem pomoc architekta wnętrz albo przynajmniej doświadczonego elektryka.

W dziennej części domu, gdzie spędzamy najwięcej czasu (spotykamy się z rodziną, zapraszamy gości) i wykonujemy rozmaite czynności, niezbędne jest światło, które zarówno pobudza do działania, jak i zapewnia kameralny nastrój albo umożliwia wypoczynek. Gdy mamy duże otwarte wnętrze loftowe, lub kuchnię połączoną z jadalnią i salonem, oświetlenie poszczególnych miejsc może zapewniać umowny podział powierzchni na strefy funkcjonalne. Ponadto odpowiednio dobrane pozwala jednej osobie swobodnie wypoczywać, a innej pracować w tym samym czasie, we wspólnej przestrzeni.

Wszystko to wymaga zastosowania różnych źródeł światła i odpowiedniego osprzętu, np. ściemniaczy (pełniących także rolę łączników), które służą do płynnej regulacji natężenia oświetlenia. Wygodne jest też zapalanie lamp pilotem bądź za pośrednictwem czujników ruchu.

Lampa stojąca - styl industrialny
Dziś bez problemu możemy kupić lampy różnego typu, ale w jednym stylu... (fot. Spotlight)
Kinkiet - styl industrialny
...Industrialne są obecnie modne i dość mocno przykuwają uwagę we wnętrzu. (fot. Nowodvorski Lighting)

DOBIERZ RODZAJ, STYL I MATERIAŁ LAMP

Oprawy zastosowane w sąsiadujących pomieszczeniach powinny do siebie pasować - mieć podobny styl czy rodzaj wykończenia. Poszczególni producenci oferują dziś na ogół całą gamę lamp w swoich kolekcjach - wiszące (np. jadalniane), kinkiety, wysokie podłogowe, stołowe, biurkowe czy reflektorki z regulacją kąta padania światła (tzw. spotlighty). Obecnie nie ograniczamy się bowiem do żyrandola na suficie, bo światło powinno pochodzić z wielu miejsc.

Do wyboru są też oprawy punktowe i liniowe wpuszczane w sufity, ściany, podłogi - a więc niewidoczne po zamontowaniu (wtedy na pierwszy plan wysuwa się emitowane przez nie światło, które może mieć różną barwę i natężenie). Dzisiejsze wzornictwo zadowala zarówno tradycjonalistów, jak i zwolenników surowego minimalizmu. Wiele lamp ma dizajnerską, dobrze przemyślaną formę.

Oprócz materiałów powszechnie stosowanych do produkcji opraw (stali nierdzewnej, aluminium, drewna), wykorzystuje się również beton o surowym charakterze. Jeśli chcemy nadać wnętrzom przytulności, możemy wybrać klosze wyplatane z trawy bądź wikliny.

Lampy stojące z prześwitującym kloszem
Stopień przezroczystości kloszy ma duże znaczenie. Te prześwitujące dają miękkie, rozproszone światło. (fot. Jysk)

Odpowiednie rozprowadzenie instalacji

Jeśli dostatecznie wcześnie i starannie przemyślimy rozplanowanie lamp i łączników, na późniejszym etapie (gdy pomieszczenia będą już wykończone) unikniemy kucia tynku, w celu odpowiedniego poprowadzenia przewodów instalacji elektrycznej do zasilania punktów świetlnych. Pamiętajmy, że lepiej wykonać więcej takich punktów - niejako na zapas - nie wszystkie trzeba od razu wykorzystywać. Przed otynkowaniem ścian warto zrobić zdjęcia, dokumentujące rozprowadzenie przewodów i zmierzyć, w jakiej odległości znajdują się np. od narożników pomieszczeń.

ZAPLANUJ ŚWIATŁO O RÓŻNEJ FUNKCJI

Oświetlenie powinno przede wszystkim służyć domownikom, ułatwiając im codzienne funkcjonowanie. Na liczbie opraw nie warto oszczędzać.

OŚWIETLENIE ROBOCZE (MIEJSCOWE)

Lampy muszą znaleźć się wszędzie tam, gdzie wykonujemy precyzyjne czynności, jak gotowanie, golenie czy szycie. Nie wystarczy jedna na środku sufitu. W kuchni zwykle instaluje się więc punkty świetlne albo listwy LED nad blatem (najczęściej pod szafkami wiszącymi). Są nieodzowne, ponieważ gotując, stoimy tyłem do oprawy górnej. Oświetlenie miejscowe planuje się również nad stołem jadalnianym (są to na ogół lampy wiszące) i po obu stronach lustra łazienkowego (kinkiety czy spotlighty).

Przy fotelu bądź łóżku można postawić dużą, ciekawą lampę, która zapewni komfortowe czytanie. W pokojach dzieci i gabinecie potrzebne są lampki biurkowe, najlepiej z regulowanym ramieniem (ważne, by źródło światła znajdowało się po przeciwnej stronie, niż ręka, którą piszemy). Wszystkie te rozwiązania pozwalają dodatkowo uzyskać przyjemny półmrok w pomieszczeniu, sprzyjający wypoczynkowi.

Oświetlenie biurka
Na biurku w gabinecie czy pokoju dziecka, niezbędna jest lampka z regulowaną główką bądź ramieniem. (fot. Spotline)

Coraz więcej inwestorów dba również o oświetlenie wnętrza szaf, które jest bardzo praktyczne w przypadku przestronnej zabudowy wnękowej. Dzięki niemu garderoba wygląda także ekskluzywniej. W tym celu stosuje się listwy i taśmy LED oraz rozmaite lampki meblowe - nierzadko wyposażone w czujnik ruchu, dzięki któremu światło zapala się automatycznie po otwarciu drzwi szafy. O rozwiązaniach takich najlepiej pomyśleć już podczas planowania mebli na wymiar.

Dekoracyjne oświetlenie półek w salonie
Listwy i taśmy LED ciekawie podświetlają meble - zarówno w celach dekoracyjnych, jak i użytkowych (garderoby). (fot. GTV)

OŚWIETLENIE OGÓLNE

Nie warto rezygnować z oświetlenia ogólnego, powinno być w każdym wnętrzu. Najlepiej zastępuje bowiem światło dzienne - jest równomierne, miękkie (ułatwia np. dokładne sprzątanie). Aby je uzyskać, można zamontować żyrandol, plafonierę czy oprawy wpuszczane w sufit podwieszany. Pamiętajmy jednak, że takie światło raczej nie sprzyja tworzeniu klimatycznej atmosfery (jest płaskie), więc wymaga uzupełnienia lampami ściennymi czy podłogowymi.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Lampa wisząca
Popularne lampy wiszące mogą pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, jak i roboczego. (fot. Philips)
Oświetlenie ogólne
W roli oświetlenia ogólnego dobrze sprawdzają się oprawy, których klosze można skierować w dowolną stronę. (fot. Spotlight)

OŚWIETLENIE DEKORACYJNE

Oświetlenie takie ma za zadanie eksponować ciekawe elementy wyposażenia wnętrz - obrazy, rzeźby, stylowe meble, rośliny. Można podkreślać nim fakturę obiektów albo zmieniać ich kolorystykę.

Znakomicie sprawdzają się w tej roli lampy na wysięgnikach i spotlighty oraz popularne obecnie źródła światła LED. Te ostatnie zużywają do 90% mniej energii niż żarówki tradycyjne (są najbardziej energooszczędne), nie powodują zbytniego nagrzewania się lamp i emitują delikatne światło (niestety, nie nadają się do intensywnego oświetlania) białe lub kolorowe. Wyroby z odpowiednim trzonkiem można montować w oprawkach tradycyjnych i miniaturowych z gwintem albo zamiast halogenów.

Taśmy i profile LED często używane są do podkreślania konturów stopni - zarówno w celach dekoracyjnych, jak i dla bezpieczeństwa domowników. Sprawdzą się w tej roli także specjalne lampki, montowane na ścianie wzdłuż biegu. Pamiętajmy jednak, że oświetlenie schodów jest najefektywniejsze, gdy znajduje się bezpośrednio przy stopniach.

ZOBACZ PRZYKŁADOWE CENY OŚWIETLENIA WEWNĘTRZNEGO

podajemy ceny brutto

Oprawa schodowa Moza 01-211-22
ZAMEL
Moza 01-211-22
typ oprawy: schodowa
materiał: ZnAl (miks aluminium i cynku)
cena [zł]: 82
Oprawa natynkowa ścienno/sufitowa z czujnikiem ruchu Steinel RS LED M1
STEINEL
Steinel RS LED M1
typ oprawy: natynkowa ścienno/sufitowa z czujnikiem ruchu
materiał: plastik (obudowa), plastik opalizowany (klosz)
cena [zł]: 358
Oprawa podszafkowa Häfele Loox LED 2048
HÄFELE
Häfele Loox LED 2048
typ oprawy: podszafkowa, montowana w meblach
materiał: trzy rodzaje wykończenia - chrom, stal szczotkowana, jasny szary
cena [zł]: 83
Żyrandol ZR/10/SW02
ART-METAL
ZR/10/SW02
typ oprawy: żyrandol
materiał: aluminium, poliwęglan
cena [zł]: 4428
Lampa wisząca K-3941
KAJA ALFRED OLSZEWSKI
K-3941
typ oprawy: lampa wisząca
materiał: stal
cena [zł]: 286
Lampa wisząca K-8010-10
KAJA ALFRED OLSZEWSKI
K-8010-10
typ oprawy: lampa wisząca
materiał: stal
cena [zł]: 975
Lampa wisząca Bato 345
SPOTLINE
Bato 345
typ oprawy: lampa wisząca
materiał: aluminium, stal
cena [zł]: 870
Lampa wisząca Avento 30
SPOTLINE
Avento 30
typ oprawy: lampa wisząca
materiał: aluminium
cena [zł]: 1500

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Spotline

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Gryf

08 Paź 2009, 17:40

Sądzę, że autorem powyższych zaleceń nie był elektryk. Fatalne informacje dla laika :) Ale jak napisałbyś dlaczego, to byłoby fajnie. Bo my nie kumaci w sprawach elektryczności lubimy się czegoś dowiedzieć :)

time image

Gość Amstaf

07 Paź 2009, 16:12

Istotne jest, aby gniazdka i przełączniki znajdowały się co najmniej 50 cm (w linii poziomej) od wanny, natrysku i umywalki, i 1,2 metra nad nimi. Żarówki wodoszczelne można umieszczać bliżej, ale lepiej skonsultować sie w tej sprawie z fachowcem. W długich korytarzach powinno montować ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje