Czy warto ubezpieczyć dom i ile to kosztuje?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy warto ubezpieczyć dom i ile to kosztuje?

Swoje domy i mieszkania ubezpiecza 2/3 Polaków. Ale czy warto ubezpieczyć dom i ile to kosztuje? Czy warto korzystać z usług agencji ochrony? O czym trzeba pamiętać, gdy się ubezpieczamy? Czy sejf jest potrzebny? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czy warto ubezpieczyć dom i ile to kosztuje?

Swoje domy i mieszkania ubezpiecza 2/3 Polaków. To więcej niż dawniej, ale trzeba pamiętać, że część z nich zobowiązały do tego banki, finansujące zakup nieruchomości. Wysokość składki zależy od wartości domu oraz liczby i rodzajów ryzyka, od których chcemy się ubezpieczyć (kradzież z włamaniem, pożar, zalanie, wandalizm itp.). Znaczenie ma też konstrukcja budynku – czy jest palny, czym jest pokryty itd. Ubezpieczenie typowego domu to koszt od kilkuset złotych rocznie. Za sprawny alarm czy rolety antywłamaniowe towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki, nawet do 20%.

Czy warto korzystać z usług agencji ochrony?

Jeśli mamy system alarmowy i umowę z firmą ochroniarską, to w momencie wzbudzenia alarmu, centrala wysyła sygnał do centrum monitorowania, a do naszego domu wyrusza patrol interwencyjny. Zgodnie z umową, załoga powinna dotrzeć na miejsce w ciągu kilku, góra kilkunastu minut (w dużym mieście w godzinach szczytu). Nim wybierzemy agencję, sprawdźmy, jak daleko od naszej posesji znajduje się zazwyczaj jej patrol, ile czasu będzie do nas rzeczywiście jechał, z czyich usług korzystają sąsiedzi.

Umowa z agencją zwiększa bezpieczeństwo - jednym wciśnięciem przycisku możemy wezwać ochronę, np. w razie napadu. Lecz nie uchroni nas przed włamaniem - jest po prostu kolejnym elementem, który ogranicza czas, jaki złodziej może spędzić w naszym domu. Za usługę monitoringu i dojazdu patrolu po wzbudzeniu alarmu zapłacimy miesięcznie od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu zł. Ale jeśli będziemy przypadkowo i bez uzasadnionej potrzeby wzbudzać alarm kilka razy w miesiącu, to za takie wizyty załogi też zapłacimy po kilkadziesiąt zł.

ZDANIEM EKSPERTA: O czym trzeba pamiętać, gdy ubezpieczamy dom?

Często klienci zapominają o ubezpieczeniu przedmiotów wartościowych, albo zaniżają ich wartość, co w wypadku kradzieży skutkuje świadczeniem w wysokości wskazanej w polisie.

Należy pamiętać, że alarm musi być sprawny i konserwowany zgodnie z wymogami producenta. Jeśli w czasie włamania nie zadziała, a nie był należycie serwisowany, nie dostaniemy ubezpieczenia.

Musimy go włączać każdorazowo, gdy opuszczamy budynek (czy wyjeżdżamy na urlop czy na zakupy). Bywa, że złodzieje obserwują dom i wykorzystują moment, kiedy alarm nie jest załączony, a domownicy są w ogrodzie, albo na chwilę wyszli do sklepu. Czujki na podczerwień powinny pokrywać wszystkie pomieszczenia, przez które mogą dostać się do środka osoby niepowołane.

Większość firm ubezpieczeniowych dodaje w umowach klauzule, wykluczające ich odpowiedzialność w przypadku nie używania zgłoszonych zabezpieczeń.

Ryszard Gołębiewski
specjalista od ubezpieczeń z 20-letnim stażem

Czy sejf jest potrzebny?

Sejfy także montuje się coraz częściej. Nie dlatego, że wszyscy posiadają bajecznie drogie kolie z brylantów, tylko żeby nie stracić cennych drobiazgów w czasie "szybkiego" włamania. W sejfie możemy schować biżuterię żony, ważne dokumenty, kluczyki do samochodu, gdy wyjeżdżamy na urlop.

W domach montuje się sejfy ścienne (te wmurowuje się w ścianę, zatem warto przygotować odpowiednie miejsce już podczas budowy), meblowe (wbudowane w szafę czy biurko) i wolno stojące. Warto rozważyć podłączenie sejfu do instalacji alarmowej. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, ale te solidniejsze kosztują kilka tysięcy.

Sejf ścienny
Jeśli zdecydujemy się na sejf ścienny, zaplanujmy solidne zakotwienie go w murze. (fot. Metalkas)

Podsumowanie

Wszystkie stosowane zabezpieczenia powinny dawać podobny poziom ochrony. Cały system jest bowiem warty tyle, ile jego najsłabszy element. Cóż z tego, że mamy solidne antywłamaniowe drzwi, jeśli te na taras da się wyważyć kopniakiem?

Dobrze jest łączyć zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne. Przygotowany złodziej sforsuje każdą przeszkodę mechaniczną (antywłamaniowe drzwi, zabezpieczoną bramę garażową), o ile damy mu wystarczająco dużo czasu. Jeżeli będzie miał go za mało, bo przyjedzie patrol z agencji ochrony, bądź spłoszy go zaalarmowany syreną sąsiad, może unikniemy strat.

I odwrotnie: dysponując jedynie kilkoma minutami, po których zjawi się załoga interwencyjna, włamywacz splądruje dom, jeśli otwarcie niezabezpieczonego okna zajmie mu najwyżej kilka sekund.

Zawsze warto się ubezpieczać - nawet gdy spotka nas to nieszczęście i zostaniemy okradzeni, ubezpieczyciel wyrówna nam przynajmniej część strat.

I na koniec prawda powtarzana od wieków i niestety, mimo ogromnego technologicznego postępu rozmaitych zabezpieczeń, wciąż aktualna: nikt przypilnuje nam domu tak, jak czujny sąsiad.

Janusz Werner
fot. otwierająca: Domek

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny