Wybierając alarm skupiłem się na ochronie zewnętrznej budynku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wybierając alarm skupiłem się na ochronie zewnętrznej budynku

Szukałem zabezpieczenia, które nie dopuściłoby włamywaczy do domu. Zapytałem fachowca, co sądzi o zamontowaniu czujników ruchu w niestandardowych miejscach - mówi Patryk, Czytelnik Budujemy Dom, który alarmu używa od 2018 r.

Parametry domu: murowany, piętrowy, z garażem; powierzchnia 260 m2.

Powierzchnia działki: 1200 m2.

System alarmowy:

 • Przewodowy, połączony z firmą monitorującą; dwie strefy ochrony.
 • Zewnętrzna ochrona - dualne czujniki ruchu.
 • Wewnętrzna ochrona przestrzenna - detektory ruchu PIR, w kotłowni czujniki gazu, czadu i dymu.
 • Inne elementy systemu - 2 centrale, 2 manipulatory, antena zewnętrzna wzmacniająca sygnał, sygnalizator zewnętrzny, nadajnik radiowy, podtrzymanie zasilania.

Wideodomofon: przewodowy z możliwością nagrania wiadomości i filmu (w trakcie montażu, panel bramowy zostanie założony razem z ogrodzeniem od frontu).

Słupek z zewnętrznymi czujnikami ruchu
Słupek z zewnętrznymi czujnikami ruchu

Decyzja: Poziom zagrożenia naszego domu oceniłem jako wysoki. Zamierzałem więc wykupić usługę monitoringu. Zaprosiłem na budowę fachowca od alarmów. Rozmowa trwała 3,5 godziny, bo dyskutowaliśmy o różnych możliwościach. Kontaktrony odrzuciłem ze względu na uniemożliwienie otwarcia okien w nocy. Do czujników gazu usypiającego nie jestem przekonany - nie wykrywają wszystkich "usypiaczy".

Szukałem zabezpieczenia, które nie dopuściłoby włamywaczy do domu. Fachowiec zaproponował zewnętrzne bariery podczerwieni, lecz przy dużej liczbie okien i drzwi, to rozwiązanie było drogie. Zapytałem, co sądzi o zamontowaniu czujników ruchu w niestandardowych miejscach, czyli nie na ścianach budynku, lecz w odległości kilku metrów od nich i skierowanie ich na ściany. Powiedział, że mogą się sprawdzić, pod warunkiem, że kupię dobry model i pozostawię pusty pas wokół domu.

Centrala alarmu
Centralę umieszczono w miejscu trudnym do odnalezienia przez intruza

System alarmowy - rady i przestrogi:

 • Dualne sensory zewnętrzne monter umieścił 2,5 m od ścian, niektóre trafiły pod ogrodzenie. Musieliśmy zastosować wyższy model, który ignoruje ruch gałęzi i drobne zwierzęta, ale na wszelki wypadek pole ochrony wyznaczył od metra w górę. Kiedy początkowo zdecydowałem się na niższy model czujek, monter miał kłopot z ich ustawieniem. Przy wyższym modelu ustawienia trafiły w punkt, funkcjonują bez zarzutu, ani razu nie było fałszywego alarmu.

  O tym, że taka ochrona działa, przekonałem się gdy rano zapomniałem rozbroić alarm i otworzyłem drzwi. Natychmiast zawyła syrena, a po chwili zadzwonili do mnie pracownicy firmy monitorującej. Zewnętrzny układ aktywuję na noc, kiedy jesteśmy w budynku. Kilkudziesięciosekundowe opóźnienie monter zaprogramował do wewnętrznej ochrony przestrzennej z czujnikami ruchu. Pracuje ono w dzień podczas naszej nieobecności. Z systemem komunikuję się radiowo, bo taki sygnał trudno zakłócić.

 • Kupiłem średniej klasy pięciożyłowy wideodomofon. Mogłem zadowolić się zwykłym domofonem, bo furtka jest widoczna, ale wersja wideo jest funkcjonalniejsza. Jeszcze nie dokończyłem tej instalacji, bo czekam na elementy ogrodzenia.

System alarmowy - koszty:

 • instalacja alarmowa z montażem 7900 zł, w tym zewnętrzne czujniki ruchu 4000 zł;
 • wideodomofon 900 zł;
 • monitoring 50 zł miesięcznie.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje