Elementy składowe ogrodzenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Elementy składowe ogrodzenia

Ogrodzenie wokół posesji to nie tylko przęsła ale również kilka innych elementów. Żeby tworzyły jednolitą wizualnie całość, powinny być wykonane z takich samych materiałów. Dowiedz się, z czego powinno składać się pełne ogrodzenie.

Element ogrodzenia - furtka

Zgodnie z przepisami, nie może być węższa niż 90 cm, dla wygody tę główną warto zaplanować szerszą. Dobrze jeśli wyróżnia się na tle ogrodzenia i np. jest cofnięta w głąb posesji - tworząc bezpieczną, zachęcającą do wejścia wnękę. Aby podkreślić jej reprezentacyjny charakter można tuż obok posadzić ozdobne gatunki roślin. Oprócz głównej furtki, zwykle na wprost drzwi wejściowych do budynku, często potrzebna jest jeszcze furtka do śmietnika.

Furtka w ogrodzeniu
Furtka powinna mieć minimum 90 cm szerokości. (fot. Joniec)

Element ogrodzenia - brama wjazdowa

Zgodnie z przepisami, szerokość bramy nie może być mniejsza niż 2,4 m, ale by umożliwiała wygodne manewrowanie autem osobowym i nawet sporadyczne dostawy samochodów ciężarowych - powinna mieć co najmniej 4 m. Dobierając rodzaj bramy wjazdowej, należy obliczyć, ile zajmie przestrzeni na działce, pamiętając o tym, że w trakcie otwierania nie może wystawać poza działkę. Ponadto warto od razu wyposażyć ją w napęd.

Jeśli miejsce na posesji na to pozwala, dobrze jest bramę wjazdową umieścić we wnęce, umożliwiającej zaparkowanie samochodu podczas jej otwierania na posesji a nie na ulicy - szczególnie gdy bramę obsługuje się ręcznie.

Brama wjazdowa
Brama wjazdowa powinna być ulokowana naprzeciwko garażu i być cofnięta nieco w głąb posesji. (fot. Konsport)
Brama ogrodzeniowa wyposażona w automatykę
Najwygodniejsza w użytkowaniu jest brama wyposażona w automatykę sterowaną pilotem. (fot. Beninca)

Do wyboru mamy dwa warianty bram:

  • przesuwne - stosuje się, gdy za ogrodzeniem (przed domem) jest niewiele miejsca. Mogą być samonośne lub na rolkach, poruszających się po szynie. Zwykle mają jedno duże skrzydło, któremu trzeba zapewnić miejsce do swobodnego poruszania się wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. Bramy samonośne wyposażone są w przeciwwagę (element konstrukcyjny zwiększający szerokość skrzydła), która zrównoważy ciężar skrzydła, zawieszonego na wysięgniku. Umożliwia on poruszanie się bramy bez dotykania podłoża, co szczególnie zimą jest dużą zaletą, eliminuje bowiem ryzyko przymarzania skrzydła do nawierzchni (jeśli nie założono systemu przeciwoblodzeniowego), jak się często dzieje w przypadku bram na rolkach;
  • rozwieralne - aby skrzydła bramy (na ogół dwa, bo szerokość jednego skrzydła nie może przekraczać 3 m) zapewniały wygodny wjazd powinny się otwierać pod kątem 90-100°. Lżejsze i poręczniejsze są bramy dwuskrzydłowe, zwłaszcza przy manualnej obsłudze. Takie bramy również warto wyposażyć w automatykę.

Element ogrodzenia - śmietnik

Choć można postawić go w dowolnej części posesji, to właśnie lokalizacja w linii ogrodzenia jest optymalna. Nie zajmuje on wtedy miejsca w ogrodzie, służby sprzątające mają do niego łatwy dostęp. Najlepiej zaplanować śmietnik z dala od furtki głównej. Jeżeli jest to niemożliwe, np. na wąskiej działce, dobrze jest obsadzić go gęstym pnączem bądź żywopłotem - będzie wówczas mniej widoczny.

Zadaszony śmietnik przy ogrodzeniu
Śmietnik dobrze jest zabudować i zadaszyć. (fot. L. Jampolska)

Element ogrodzenia - oświetlenie

Lampy zaleca się instalować na szczycie słupka przy furtce lub pod daszkiem. Atrakcyjnym i funkcjonalnym wyborem są także oprawy wbudowane w ogrodzenie i zespolone ze skrzynką na listy i domofonem albo wideodomofonem. Za dnia są prawie niezauważalne, wieczorem natomiast delikatnie oświetlą te miejsca.

Element ogrodzenia - skrzynka na listy

Najprostszym rozwiązaniem jest jej montaż do przęsła lub słupka ogrodzenia. W trakcie budowy płotu, można także przygotować specjalną wnękę na skrzynkę w murze bądź słupku - nie będą one wystawać poza jego lico. Najwygodniejsze jednak jest zastosowanie skrzynek przelotowych, dwustronnych, z których można wyjmować korespondencję bez konieczności wychodzenia z posesji - je także montuje się podczas budowy ogrodzenia.

Domofon i skrzynka na listy w ogrodzeniu
Domofon lub wideodomofon oraz skrzynka na listy i oświetlenie to niezbędne elementy każdego ogrodzenia. (fot. Konsport)

Element ogrodzenia - domofon lub wideodomofon

Furtka powinna być wyposażona w jedno z tych urządzeń. Trzeba doprowadzić do nich elektryczną instalację zasilającą. Jeśli nie dopilnowaliśmy tego przed wzniesieniem parkanu, możemy zdecydować się na modele radiowe, niestety, sporo droższe od elektrycznych.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Wiśniowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!