Co to jest ogrodzenie palisadowe?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co to jest ogrodzenie palisadowe?

Ogrodzenie palisadowe składa się z pionowych lub poziomych słupków (palisad) umieszczonych obok siebie w pewnej odległości. Obecnie słupki te najczęściej wykonane są z metalu. W ich górnej części mogą znajdować się przekładki w kształcie ostrosłupa, które nadają ogrodzeniu charakterystyczny wygląd. Ten opis, choć dość wyraźnie zdaje się obrazować wygląd palisad, w rzeczywistości jest jedynie szkicem. Ogrodzenia palisadowe mogą się bowiem znacznie od siebie różnić wzorem i konstrukcją.

aktualizacja: 2024-03-01 09:11:38
Konsport
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego ogrodzenia palisadowe są tak popularne?
  • Jakie są rodzaje ogrodzeń palisadowych?

Dlaczego ogrodzenia palisadowe są tak popularne?

Ogrodzenia palisadowe są często stosowane jako ogrodzenia wokół posesji, działkowe, parkowe lub jako element dekoracyjny w ogrodach. Lekkie konstrukcje o charakterystycznym wyglądzie dodają uroku i stylu otoczeniu. Tego typu ogrodzenia świetnie prezentują się zarówno z tradycyjną, jak i nowoczesną architekturą, a dzięki szerokiej gamie wariantów można z łatwością je dopasować i personalizować, w zależności od potrzeb i gustów.

Ogrodzenia palisadowe są cenione między innymi ze względu na swoją trwałość i estetyczny wygląd. Warto przy tym zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy ogrodzeniami z marketu a tymi kupowanymi bezpośrednio od producentów - w tym drugim przypadku możliwa jest adaptacja konstrukcji, zastosowanie różnych szerokości przęseł m.in. z uwzględnieniem kształtu działki.

Rodzaje ogrodzeń palisadowych

Istnieje wiele wariantów stylowych i wzorów palisad, które można dostosować do konkretnej estetyki ogrodu i preferencji jego właściciela.

Ogrodzenia palisadowe mogą mieć profile ułożone pionowo lub poziomo. W zależności od przeznaczenia, można wybrać pomiędzy ogrodzeniami o lekkiej konstrukcji oraz tych o nieco bardziej masywnym kształcie. Warto także zauważyć, że profile metalowe, z których zbudowane jest ogrodzenie, różnią się od siebie rozstawem (czyli odstępem między sobą).

Ogrodzenie palisadowe Konsport - model P46
Ogrodzenie palisadowe Konsport - model P46

Palisady pionowe

Wśród najlżejszych ogrodzeń palisadowych na uwagę zasługuje model PP001 W/CC/C/N z oferty firmy Konsport. Charakterystyczną cechą tego rodzaju palisad są lekkie i cienkie profile, a także duże prześwity. Model ten spełnia zazwyczaj rolę dekoracyjną lub służy do określenia granic działki. Nie jest to jednak najlepszy wybór dla tych klientów, którzy od ogrodzenia oczekują ochrony przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów czy przechodniów.

Ogrodzenie PP001 oferowane jest w czterech wariantach - C, CC, W i N. Każdy z nich posiada delikatnie zmieniony układ lub kształt wypełnienia. I tak w wariancie W kształtowniki wypełniające przechodzą na wskroś konstrukcji nośnej bram furtek i przęseł, a w przypadku wersji N są te konstrukcje naspawane. W wersji C kształtowniki wypełniające przechodzą na wskroś konstrukcji nośnej bram, furtek i przęseł obrócone o 45 stopni względem posesji, a w wersji CC dodatkowo są zaostrzone na zakończeniach.

W modelu PP01 rama konstrukcji bram i furtek opiera się o metalowy profil o przekroju 60/40/2 mm. Maksymalna szerokość bram samonośnych i uchylnych PP001 plasuje się na poziomie 7500 mm.

Ogrodzenie model PP001 W z oferty firmy Konsport
Ogrodzenie model PP001 W z oferty firmy Konsport
Ogrodzenie model PP001 CC z oferty firmy Konsport
Ogrodzenie model PP001 CC z oferty firmy Konsport
Ogrodzenie model PP001 C z oferty firmy Konsport
Ogrodzenie model PP001 C z oferty firmy Konsport
Ogrodzenie model PP001 N z oferty firmy Konsport
Ogrodzenie model PP001 N z oferty firmy Konsport

Bez wątpienia znacznie ciekawszą alternatywę stanowi model P46. Pomimo tego, że również ma znaczny rozstaw palisad, zastosowano tu bardziej masywne wypełnienie. Pod względem architektonicznym, walorem tego modelu jest prosta, a jednocześnie lekka i zgrabna konstrukcja. Na uwagę zasługuje także niestandardowe wypełnienie - nie jest ono umieszczone w linii ogrodzenia szeroką częścią w kierunku ulicy, ale w odwrotną stronę. Szersza krawędź kształtowników wypełniających ustawiona jest bokiem do ulicy. Uzyskany został dzięki temu ciekawy efekt - wypełnienie pozornie delikatne i proste zmienia się obserwowane pod odpowiednim kątem.

Elementy ogrodzenia Konsport P46 - brama samonośna, brama uchylna, furtka i przęsło
Elementy ogrodzenia Konsport P46 - brama samonośna, brama uchylna, furtka i przęsło
Ogrodzenie Konsport model P46
Ogrodzenie Konsport model P46

Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest model Verticale, który wyróżnia się bardzo masywnym i szerokim profilem (80 mm). Jego cechą charakterystyczną jest także to, że jest ustawiony bokiem (cieńszą krawędzią) do linii ogrodzenia.

Model Verticale - ogrodzenie firmy Konsport
Model Verticale - ogrodzenie firmy Konsport

Palisady poziome

Na rynku obok palisad pionowych dostępne są także takie, w których profile wypełnienia układane są poziomo (horyzontalnie). Ten rodzaj palisad również dobrać można pod względem lekkości (i przejrzystości jednocześnie).

Najlżejszym rodzajem palisad w ofercie firmy Konsport jest model PP002P, który proponowany jest m.in. jako rozwiązanie do zastosowań przemysłowych. Spośród wszystkich dostępnych w ofercie Konsport modeli ogrodzeń PP002 pozwala osiągnąć szerokość 10 000 mm (brama skręcana). Dla modelu PP002 (P) maksymalna szerokość konstrukcji bramy samonośnej i uchylnej kształtuje się na poziomie 7500 mm. Warto podkreślić, że model PP002 przeznaczony jest nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także znajduje zastosowanie jako ogrodzenie obiektów przemysłowych.

W modelu P64 do ramy bram i furtek stosuje się profil o przekroju 60/50/2 mm. Do wypełnienia wykorzystywany jest profil 60/50/1,5 mm układany poziomo jeden za drugim, a rozstaw profili wypełniania wynosi około 40 mm. Dla modelu P64 maksymalna szerokość konstrukcji bramy samonośnej i uchylnej kształtuje się na poziomie 7500 mm. Model P64 oferowany jest również w wariancie bram łamanych.

Dla osób ceniących możliwość zachowania intymności na swojej posesji dobrym wyborem będzie model P82. To zresztą bardzo popularne rozwiązanie, co wynika m.in. z wysoce estetycznej prostej konstrukcji, pozbawionej elementów dekoracyjnych, którą można wpasować w każdą zabudowę czy aranżację. Model P82 dostępny jest również w wariancie tzw. zerowego rozstawu, gdzie przestrzeń między profilami została całkowicie zredukowana. Ogrodzenie w tym kształcie przyjmuje postać monolitycznej ściany. Opcja "zerowego prześwitu" pomiędzy profilami wypełnienia oferowana dostępna jest także dla modelu P102.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Konsport