Jakie systemy sterowania i zarządzania budynkiem oferują producenci?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie systemy sterowania i zarządzania budynkiem oferują producenci?

Na rynku mamy co najmniej kilkanaście rozmaitych systemów sterowania i zarządzania budynkiem. Od prostych systemów bezprzewodowych (ZigBee, Z-Wave czy EnOcean), różniących się od siebie w zasadzie komunikacją, przez te ze sterowaniem centralnym (Nexwell, Control4), po złożone systemy standardów KNX, LCN oraz Vision BMS.

Najpowszechniejszy staje się otwarty standard KNX. Jest zdecentralizowany, a przesyłanie sygnałów może odbywać się za pośrednictwem skrętki, instalacji elektrycznej, połączenia radiowego, podczerwieni czy sieci Ethernet, która jest rozwiązaniem najbardziej obecnie przyszłościowym, pozwalającym na podłączanie dowolnych urządzeń komunikujących się przez sieć LAN.

Współcześnie praktycznie wszyscy producenci sprzętu domowego mają w swojej ofercie urządzenia, które pozwalają na automatyzację pojedynczej instalacji bądź danego produktu w oparciu o własne czujniki za pośrednictwem sterowników, centralek i aplikacji. Możemy mieć odrębne sterowanie i pilota np. do alarmu, bram, rolet, kotła grzewczego, ale mogą one zostać doposażone w automatykę, opartą na przeznaczonych do nich czujnikach ruchu, pogodowych, temperaturowych, wilgotnościowych.

Mimo że takie rozwiązania oferowane są jako "smart", nigdy nie zapewnią funkcjonalności dostępnych w budynku z pełnym zintegrowanym systemem. Każde takie urządzenie będzie "żyło własnym zaprogramowanym życiem", nie widząc innych. Efekt tak dobranej automatyki będzie taki, że w telefonie będziemy mieli kilkanaście ikon aplikacji, w domu kilka pilotów, a na ścianach mnóstwo zdublowanych czujników. Dość szybko okaże się, że łatwiej będzie nam daną czynności obsłużyć manualnie, aniżeli logować się do kilku aplikacji tylko po to, żeby np. włączyć alarm i opuścić rolety.

Tylko centralne zarządzanie pozwoli nam traktować dom jak jeden organizm i utworzyć sieć wzajemnych powiązań. Wówczas każdy czujnik może być wykorzystany przez pozostałe elementy systemu i spełniać różne zadania w zależności od okoliczności. Na przykład stacja pogody z czujnikami deszczu, wiatru i światła obsłuży instalacje grzewczą, wentylacyjną, nawadniającą i przeciwoblodzeniową, a także markizy i rolety. Czujnik otwarcia okna da impuls do jego zamknięcia, jeżeli w obiekcie zostanie ogłoszony alarm włamaniowy lub pożarowy, albo automatyka pogodowa stwierdzi, że zaczyna kropić deszcz lub wieje zbyt silny wiatr.

Dzięki systemowi scentralizowanemu liczbę czujników można znacznie zredukować, szczególnie że na ogół kilka sensorów zintegrowanych jest np. w jednym łączniku. Ponadto tylko budynek, w którym pracuje zespolona sieć przekazu danych, może zostać spersonalizowany, przy uwzględnieniu potrzeb i oczekiwań konkretnego domownika.

Inteligentny budynek KNX - GIRA

Dowiedz się wszystkiego o automatyce budynkowej

Chcesz zainstalować w swoim domu automatykę budynkową?

 

Przeczytaj, czy warto uzbroić dom w automatykę budynkową?

Wojciech Grabowski
fot. Somfy

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje