Wywóz szamba - koszty, kary za brak rachunków

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wywóz szamba - koszty, kary za brak rachunków

Właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków są zobowiązani do regularnego wywozu nieczystości. Jak często powinno wywozić się szambo? Ile to kosztuje? Co grozi za brak rachunków za wywóz szamba?

aktualizacja: 2021-11-22 09:02:02
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak często powinno wywozić się szambo?
  • Koszty wywozu szamba
  • Co nam grozi za brak rachunków za wywóz szamba?

Jak często powinno wywozić się szambo?

Ciężko oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość wywozu nieczystości jest uzależniona m.in. od pojemności zbiornika oraz ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo.

Aby uniknąć zbyt długiego przetrzymywania ścieków, co wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, najlepiej wywozić szambo co 3-4 tygodnie. Z reguły taki okres wystarczy i uniemożliwi gromadzenie się w szambie niebezpiecznego gazu, czyli metanu.

Koszty wywozu szamba

Wśród firm oferujących usługi asenizacyjne, czyli realizujących wywóz nieczystości płynnych, koszt wywozu szamba obliczany jest w oparciu o ilość m3 wypompowanych nieczystości.

W 2020 roku średni koszt wywozu szamba oscylował w przedziale cenowym od 150 do 350 zł za usługę. Dużą rolę odgrywa tu region, w którym podejmowane jest to działanie. Jeśli wziąć pod uwagę koszty, zauważalna jest ich tendencja wzrostowa. Spodziewać się można podwyżek od kilku do kilkunastu procent. Teoretycznie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem byłby wywóz nieczystości pojazdem o pojemności zbiornika do 4 m3.

Do kosztów wywozu szamba należy także wliczyć odległość, jaką musi pokonać samochód ze zbiornikiem, aby dojechać do konkretnego gospodarstwa. Zazwyczaj firmy asenizacyjne liczą od 1,5 do 4 zł za każdy pokonany kilometr. 

Co nam grozi za brak rachunków za wywóz szamba?

W związku z tym, że nieczystości stanowią realne zagrożenie dla środowiska, regulacje prawne ściśle określają prawa i obowiązki właścicieli szamb. W nieczystościach zawarte są nie tylko substancje chemiczne, ale także chorobotwórcze bakterie. Do niedawna częstą praktyką było wywożenie nieczystości w pole jako nawóz.

Prawo nakłada na właścicieli szamb obowiązek podpisania umowy z firmą asenizacyjną i przechowywanie rachunków. Na podstawie art. 10 ust. 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za brak umowy z firmą asenizacyjną na wywóz szamba lub za brak rachunków grozi mandat karny w wysokości 500 zł.

Jeżeli sprawa zostaje skierowana do Sądu Rejonowego, można otrzymać karę grzywny do 5000 zł

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: kaparulin / pl.depositphotos.com

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Kloczko

04 Jul 2022, 16:16

Witam mam szambo z sąsiadka która mi.nie płaci ja mam umowę z firmą która wywozi nie czystości ona nie ma nic ha mam rachunki.ze to ja opłacam ona nie ma co mogę zrobić w tej sytuacji żeby płaciła połowę za szambo

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!