Wywóz szamba - koszty, kary za brak rachunków

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wywóz szamba - koszty, kary za brak rachunków

Właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków są zobowiązani do regularnego wywozu nieczystości. Jak często powinno wywozić się szambo? Ile to kosztuje? Co grozi za brak rachunków za wywóz szamba?

Jak często powinno wywozić się szambo?

Ciężko oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość wywozu nieczystości jest uzależniona m.in. od pojemności zbiornika oraz ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo.

Aby uniknąć zbyt długiego przetrzymywania ścieków, co wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, najlepiej wywozić szambo co 3-4 tygodnie. Z reguły taki okres wystarczy i uniemożliwi gromadzenie się w szambie niebezpiecznego gazu, czyli metanu.

Koszty wywozu szamba

Wśród firm oferujących usługi asenizacyjne, czyli realizujących wywóz nieczystości płynnych, koszt wywozu szamba obliczany jest w oparciu o ilość m3 wypompowanych nieczystości.

W 2020 roku średni koszt wywozu szamba oscylował w przedziale cenowym od 150 do 350 zł za usługę. Dużą rolę odgrywa tu region, w którym podejmowane jest to działanie. Jeśli wziąć pod uwagę koszty, zauważalna jest ich tendencja wzrostowa. Spodziewać się można podwyżek od kilku do kilkunastu procent. Teoretycznie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem byłby wywóz nieczystości pojazdem o pojemności zbiornika do 4 m3.

Do kosztów wywozu szamba należy także wliczyć odległość, jaką musi pokonać samochód ze zbiornikiem, aby dojechać do konkretnego gospodarstwa. Zazwyczaj firmy asenizacyjne liczą od 1,5 do 4 zł za każdy pokonany kilometr. 

Co nam grozi za brak rachunków za wywóz szamba?

W związku z tym, że nieczystości stanowią realne zagrożenie dla środowiska, regulacje prawne ściśle określają prawa i obowiązki właścicieli szamb. W nieczystościach zawarte są nie tylko substancje chemiczne, ale także chorobotwórcze bakterie. Do niedawna częstą praktyką było wywożenie nieczystości w pole jako nawóz.

Prawo nakłada na właścicieli szamb obowiązek podpisania umowy z firmą asenizacyjną i przechowywanie rachunków. Na podstawie art. 10 ust. 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za brak umowy z firmą asenizacyjną na wywóz szamba lub za brak rachunków grozi mandat karny w wysokości 500 zł.

Jeżeli sprawa zostaje skierowana do Sądu Rejonowego, można otrzymać karę grzywny do 5000 zł

Redakcja BD

fot. otwierająca: kaparulin / pl.depositphotos.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje