Co w domu szkodzi alergikom?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co w domu szkodzi alergikom?

Obecnie prawie połowa społeczeństwa cierpi na przeróżne alergie. W niemal każdej rodzinie jest osoba nadwrażliwa, najczęściej dziecko. Na jej stan zdrowia oddziałuje wiele czynników, na część z nich mamy niewielki wpływ. Możemy jednak zadbać o to, aby przy budowie domu wybierać materiały prozdrowotne, dzięki którym wszyscy jego mieszkańcy będą się w nim czuli bezpiecznie i komfortowo.

Z jakich materiałów wznieść dom, by uniknąć niektórych alergii?

Podczas doboru materiałów do postawienia domu i jego wykończenia, trzeba mieć na uwadze rodzaje alergii, na jakie cierpią mieszkańcy, bo w kontekście ich zdrowia ważne jest nie tylko to, z czego zbudowane są ściany, podłogi i dach, ale też w jaki sposób zaaranżowane i wyposażone są wnętrza oraz jakie działają w nim instalacje.

Ponieważ najczęstszym domowym alergenem jest kurz oraz grzyby, które rozwijają się w wilgotnych, źle wentylowanych pomieszczeniach - wykańczając obiekt, należy skupić się na tym, by w maksymalnym stopniu ograniczyć ich wpływ na zdrowie domowników.

Trzeba też zwrócić uwagę na niektóre substancje chemiczne, używane do produkcji materiałów budowlanych. Oczywiście, większość nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji.

Substancje chemiczne, których powinno się unikać:

 • rozpuszczalniki organiczne - zawarte w farbach z połyskiem, bejcach, lakierach, płynach do usuwania powłok malarskich, środkach impregnujących drewno oraz zabezpieczających przed wilgocią;
 • formaldehyd - składnik płyt wiórowych (mebli, drzwi wewnętrznych, elementów konstrukcyjnych oraz okładzin ściennych i podłogowych);
 • węglowodory chlorowane - dodawane do środków grzybobójczych;
 • plastyfikatory - zawarte w zaprawach i tynkach;
 • sole chromu - w cemencie;
 • azbest - składnik płyt stosowanych dawniej do krycia dachów. Bardzo niebezpieczny ze względu na właściwości rakotwórcze. Musi zostać usunięty przez specjalistyczną firmę.

Należy także pamiętać o drażniącym działaniu pyłów z wełny mineralnej, papieru ściernego, tynku, gruzu, włókna szklanego oraz powstających przy cyklinowaniu parkietów.

Niezależnie od zastosowanych materiałów, szczególnie w domu, w którym będą mieszkać osoby wrażliwe na przeróżne alergeny, trzeba przestrzegać zaleceń producentów i wietrzyć wnętrza podczas robót oraz co najmniej kilka dni po ich zakończeniu. Przeprowadzka jest możliwa dopiero po ułożeniu parkietów, pomalowaniu ścian i wykończeniu kuchni i łazienki. Alergik nie powinien bowiem przebywać w pomieszczeniach, w których wykonywane są jakiekolwiek prace tego rodzaju.

Aranżacja wnętrz dla alergika

 • Łazienka w domu alergika

Powinniśmy ją urządzać szczególnie rozważnie, ze względu na wysoką wilgotność i temperaturę. Zarówno roztoczom, jak i grzybom sprzyja temperatura 24-28°, podwyższona wilgotność i brak cyrkulacji powietrza. Najistotniejsza jest tu zatem skuteczna wentylacja. Łazienkę dobrze jest wyposażyć w zamykane szafki, żeby kosmetyki stojące np. na wannie nie były magazynem kurzu. Ponadto nie należy używać odświeżaczy powietrza i preparatów zapachowych, które nie są tolerowane przez alergików.

Przykładowa aranżacja łazienki
W łazience kluczowe jest wykonanie takich ścian i podłóg, które łatwo się czyści, skutecznej wentylacji oraz zamykanych szafek - do schowania wszystkich kosmetyków. (fot. Deante)
 • Kuchnia w domu alergika

Tu również warto zabudować jak najwięcej przestrzeni, by ograniczyć liczbę produktów stojących na blatach. Niezbędna będzie zmywarka do mycia naczyń oraz okap z wyciągiem do usuwania zapachów. Skuteczna wentylacja też jest ważna. Poza tym warto zadbać o zorganizowanie szafki bądź koszy na segregowanie odpadów. Troska o środowisko oznacza także dbanie o zdrowie domowników.

Przykładowa aranżacja kuchni
Im więcej w kuchni szafek zamykanych, pełnych lub przeszkolonych, tym lepiej. (fot. Rejs)
 • Salon w domu alergika

Im mniej powierzchni, na których może zbierać się kurz, tym lepiej. Zalecane więc jest proste wyposażenie, bez dywanów, zbędnych mebli i bibelotów. Firany i zasłony należy zastąpić roletami zewnętrznymi oraz wybrać meble z drewna, szkła i metalu (bez ozdób i przetłoczeń), które będzie można odkurzać wilgotną ściereczką. Szafy mają być gładkie, wskazane są takie zabudowujące przestrzeń od podłogi do sufitu i szczelne, aby kurz nie dostawał się do środka.

Obicia foteli i kanap powinny być ze skóry bądź wyposażone w pokrowce, które nadają się do prania. Książki i zabawki dobrze jest schować w przeszklonych witrynach. Nie zaleca się także uprawy roślin doniczkowych, niektóre gatunki mogą uczulać, a w glebie - pojawić się grzyby i owady.

Ściany i sufity należy pomalować farbami, które nie uczulą mieszkańców. Przy zakupie warto szukać produktów oznaczonych piktogramem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Eko Label.

Zestaw wypoczynkowy ze skóry
Najlepiej, jeśli zestaw wypoczynkowy w salonie wykonany jest ze skóry, na której trudniej zbiera się kurz i którą można myć. (fot. Gala Collezione)
 • Sypialnia w domu alergika

Łóżku alergika powinno się poświęcić specjalną uwagę. Najlepsza będzie prosta rama z drewna albo metalu. Przyczyną uczuleń bardzo często są materace, w których gromadzą się kurz i roztocza. Stary należy zastąpić nowym, koniecznie z pokrowcem - systematycznie zdejmowanym do prania. Podobne zasady dotyczą pościeli. Zaleca się zrezygnowanie z puchu, wełny i bawełny. Zdrowsze są kołdry i poduszki z włókien sztucznych. Najlepiej takie, które można prać w pralce. Narzutę na łóżko i pościel trzeba prać przynajmniej raz w tygodniu. W sypialni niewskazane są także firany, zasłony oraz wykładziny i dywany.

Kilka zasad urządzenia domu zdrowego alergika

 • Prawidłowa wentylacja wnętrz, szczególnie łazienek i kuchni.
 • Systematyczne wietrzenie pomieszczeń (w przypadku wentylacji grawitacyjnej).
 • Posadzki łatwe do zmywania na mokro.
 • Gładkie ściany, na których trudniej osiada kurz.
 • Brak firan, zasłon, wykładzin i dywanów.
 • Stosowanie kołder, poduszek i pokrowców z materiałów nieprzepuszczających alergeny.
 • Częste usuwanie wilgotną ściereczką kurzu z mebli.
 • Odkurzanie i mycie podłóg odkurzaczem centralnym lub z dobrym filtrem.
 • Pranie pościeli raz w tygodniu w temperaturze 60°C, poduszek i kołder raz na 1-3 miesiące.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Depositphotos

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA