Dociekliwy Inwestor: - Jak wygląda przyłącze do sieci?
Majster Guru: - Podłączenie do publicznej sieci kanalizacyjnej wykonuje się w formie tzw. przykanalika, przeważnie zakończonego studzienką rewizyjną, w której łączy się on z przewodem zbiorczym, odprowadzającym ścieki z budynku. Budowa wymaga uzgodnienia warunków z lokalnym przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym i przygotowania odpowiedniego projektu, a także zgłoszenia zamiaru wykonania przyłącza w starostwie powiatowym.
W praktyce, podobnie jak w przypadku przyłącza wodociągowego, zazwyczaj najlepiej powierzyć wszystkie te sprawy lokalnemu wykonawcy, którego wskażą sąsiedzi albo po prostu operator sieci, który zresztą często dysponuje własnymi służbami realizującymi tego rodzaju zamówienia. Inwestorowi pozostaje wtedy podpisać dokumenty i zapłacić.
- A jak naliczane są rachunki? Na rurze kanalizacyjnej nie instaluje się chyba "ściekomierza"?
- Rachunki za odprowadzanie ścieków naliczane są na podstawie zużycia wody mierzonego wodomierzem. Dlatego zawierając umowę z przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym, dobrze jest od razu wystąpić o założenie tzw. podlicznika wody, czyli drugiego wodomierza, zliczającego wodę niewracającą do kanalizacji.
Zgoda na to zależy przede wszystkim od tego, czy pracownicy wodociągów będą mogli upewnić się, że woda przepływająca przez podlicznik rzeczywiście trafi a wyłącznie do zewnętrznego punktu poboru, a więc kranu ogrodowego czy też rozdzielni systemu nawadniającego ogródek. Najlepiej, gdy pojedynczy przewód odgałęzia się tuż za wodomierzem i prowadzi prosto na ogród.
Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski
Na schemacie otwierającym: Schemat przyłączenia domowej instalacji do publicznej sieci kanalizacyjnej