Jak udrożnić rury umywalki i wanny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak udrożnić rury umywalki i wanny?

Jakie są przyczyny niedrożności rur i jak najskuteczniej udrożnić zapchaną umywalkę lub wannę? W artykule podajemy również zalecenia dotyczące podejść do przyborów sanitarnych.

Mieszkam w nowym domu. Mimo to, kiedy odkręcałam kran nad umywalką, część spływającej wody wybijała w wannie, głośno bulgocząc. Widząc, że woda zaczęła wolniej spływać, odkręciłam i oczyściłam syfon pod umywalką. Profilaktycznie zastosowałam środki chemiczne, zarówno do umywalki, jak i do wanny, ale niestety - nie pomogły. Jak więc najskuteczniej udrożnić zapchaną umywalkę lub wannę?

Ułożenie rur z nieodpowiednim spadkiem

Przyczyn niedrożności rur może być kilka. Jedną z nich bywa ułożenie rur z nieodpowiednim spadkiem. W przypadku małego spadku rur, ścieki spływają dość wolno, co sprzyja osadzaniu i gromadzeniu się nieczystości, albo w przypadku dużego spadku - spływają zbyt szybko, co powoduje zasysanie wody z syfonów i ulatnianie się gazów z kanalizacji do pomieszczeń. Prawidłowo wykonana instalacja powinna mieć spadek minimalny w kierunku odpływu 2-3%, czyli 2-3 cm na każdy metr długości.

Niewłaściwa średnica rur

Inną przyczyną może być niewłaściwa średnica rur. Rury odprowadzające ścieki mają być odpowiednie do ich ilości oraz rodzaju przyboru sanitarnego (umywalka, wanna). Przybory takie, jak pojedyncza umywalka lub bidet można już przyłączyć do podejścia o średnicy 40 mm, choć lepiej zdecydować się na 50 mm, podobnie jak pojedynczy zlewozmywak, wannę, brodzik i pralkę, natomiast miskę ustępową - do 100 mm.

Również niewłaściwy dobór kolanek może prowadzić do powstania niedrożności lub utrudnić przepływ w rurach. Załamania można wykonać stosując dwie kształtki o kącie 45 stopni. Wynika to z konieczności unikania dużych oporów przepływu wody oraz ułatwi w przyszłości ewentualne użycie spirali.

Spirala kanalizacyjna ręczna
Spirala kanalizacyjna ręczna (fot. Boels Rental)
Spirala kanalizacyjna elektryczna
Schemat działania spirali kanalizacyjnej elektrycznej (fot. Boels Rental)

Trzeba także unikać w projektowaniu długich przyłączy. Miska ustępowa musi być przyłączona do pionu kanalizacyjnego najbliżej, jak to jest możliwe - a nie przekraczać długości 1 m, natomiast wanna 2 m, a umywalka 3 m. Jeśli podejścia są dłuższe, wymagają wentylowania lub powiększenia średnicy rury.

Jak udrożnić rury umywalki i wanny?

Opisana sytuacja zaistniała w nowo wybudowanym domu. Warto rozpocząć czyszczenie kanalizacji od metod najtańszych i najprostszych, np. zwykłą przepychaczką, środkami chemicznymi. Przepychaczka sprawdza się przy zatorach rur. Natomiast środki chemiczne działają najskuteczniej na nieczystości osadzone w syfonie oraz na te, które nie zaczopowały kompletnie rury.

Skoro jednak te metody się nie sprawdziły, to należy posłużyć się spiralą. To zwinięty elastyczny drut. Jego zadaniem jest rozdrobnienie i oderwanie od ścianki rury powstałego zatoru. Wyróżniamy spiralę ręczną oraz elektryczną. Kolejna jest metoda ciśnieniowa. Polega ona na podawaniu strumienia wody pod dużym ciśnieniem, który usuwa ze ścianek rur zgromadzone osady. Nie jest wykluczone, że konieczna będzie wymiana odcinka rury, w której doszło do blokady.

Pomimo najpowszechniej wybieranej instalacji z rur z tworzyw sztucznych, które mają gładkie wewnętrzne powierzchnie oraz są odporne na powstawanie kamienia i działanie agresywnych substancji - stały się niedrożne. Można przypuszczać, że podczas budowy do umywalki oraz wanny wylewano resztki brudów z prac wykończeniowych, typu piasek, gips, farby itp. Dlatego nawet najlepiej wykonana instalacja nie będzie pracować prawidłowo, jeżeli z wygodnictwa wyrzucać się będzie do niej niewłaściwe rzeczy.

Udrażniacz wysokociśnieniowy
Udrażniacz wysokociśnieniowy (fot. Boels Rental)

Zalecenia dotyczące podejść do przyborów sanitarnych

Rodzaj przyboru Minimalna średnica podejścia [mm] Zalecana długość podejścia [m] Dodatkowe wymagania
Miska ustępowa 100 do 1 podejścia dłuższe niż 1 m wymagają wentylowania (np. zaworem napowietrzającym)
Wanna 50 do 2 podejścia dłuższe muszą być wentylowane (np. zaworem napowietrzającym lub wymagają powiększenia średnicy do 70 mm)
Pojedyncza umywalka lub bidet 40 do 3
Pojedynczy zlewozmywak, pralka itp. 50 do 3
Wpust podłogowy jak średnica wpustu (zwykle od 50 do 100) nie określono zbyt długie podejście (powyżej 2-3 m) łatwo ulegają zatkaniu

Redakcja BD

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje