Jakie rodzaje rur stosuje się w instalacjach kanalizacyjnych?

Jakie rodzaje rur stosuje się w instalacjach kanalizacyjnych?

Używane dawniej rury kanalizacyjne z żeliwa lub kamionki zostały wyparte przez wyroby z tworzyw sztucznych - polichlorku winylu (PVC) lub polipropylenu (PP). I nic w tym dziwnego, bo są tańsze, całkowicie odporne na korozję, lekkie, łatwo je ciąć i montować.

Połączenia wykonuje się na wcisk, a szczelność zapewniają gumowe uszczelki. Ruch ścieków na ogół odbywa się grawitacyjnie, czyli ścieki spływają pod własnym ciężarem, najpierw od przyborów do pionów, potem do sieci zbiorczej, szamba albo oczyszczalni. W związku z tym planowanie i utworzenie rurociągów kanalizacyjnych w budynku wymaga sporej wiedzy oraz staranności, bowiem siły wymuszające spływ ścieków w rurach są bardzo małe.

Czasem, zwłaszcza gdy ułożenie rur o odpowiednim spadku i średnicy jest zbyt kłopotliwe, stosuje się zestawy rozdrabniająco-przepompowujące, które mogą przepchnąć ścieki nawet ku górze, długimi rurami i to niewielkiej średnicy (zwykle 50 mm, zamiast typowej dla pionów i podejść do sedesów 110 mm).

Szczególnej uwagi i zabezpieczenia przed zwrotnym przepływem ścieków wymagają instalacje w piwnicach. Służą do tego tzw. zasuwy burzowe lub właśnie zestawy przepompowujące (połączenie z pionem wykonuje się powyżej piwnicy). Ujemną stroną rur kanalizacyjnych z tworzyw jest ich niewielka zdolność do tłumienia hałasu, powodowanego przez spływające ścieki. Jest to wyjątkowo wyraźne, gdy pion kanalizacyjny biegnie przy cienkiej, działowej ścianie sypialni albo salonu. Wówczas należy zastosować specjalne rury niskoszumowe o większej zdolności do tłumienia dźwięków. Pomaga też zabudowanie pionów i wygłuszenie takiej osłony wełną mineralną.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Kessel

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego rury kanalizacyjne z tworzyw sztucznych zastąpiły te z żeliwa lub kamionki?

    Rury z tworzyw sztucznych, takich jak PVC i PP, są tańsze, odporne na korozję, lżejsze oraz łatwe w montażu i cięciu.
  • W jaki sposób łączy się rury kanalizacyjne z tworzyw sztucznych?

    Rury łączy się na wcisk, a szczelność połączeń zapewniają gumowe uszczelki.
  • Dlaczego planowanie instalacji kanalizacyjnej wymaga staranności?

    Siły wymuszające spływ ścieków są bardzo małe, dlatego konieczna jest odpowiednia wiedza przy tworzeniu rurociągów, aby zapewnić prawidłowy spływ.
  • Kiedy stosuje się zestawy rozdrabniająco-przepompowujące?

    Zestawy te stosuje się, gdy ułożenie rur o odpowiednim spadku i średnicy jest zbyt kłopotliwe, umożliwiając przepchnięcie ścieków nawet ku górze.
  • Jak można zmniejszyć hałas powodowany przez spływające ścieki w rurach z tworzyw sztucznych?

    Hałas można zmniejszyć, stosując specjalne rury niskoszumowe oraz zabudowując piony i wygłuszając osłony wełną mineralną.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz