25% niższa cena oczyszczalni ścieków dzięki dotacji!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
25% niższa cena oczyszczalni ścieków dzięki dotacji!

W naszej gminie dotuje się budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Naszą rodzinę skusiły względy ekologiczne, duża dopłata do kosztów inwestycyjnych oraz wygodna i tania późniejsza eksploatacja urządzenia - mówią Agnieszka i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy biologiczną oczyszczalnię ścieków użytkują od 2010 r.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Biologiczna z osadem czynnym.
 • Wielokomorowe zbiorniki (m.in. z komorą napowietrzania i z pompą), za nimi w odległości 15 m studnia rozprowadzająca i filtr piaskowy w gruncie (pod studnią).

Grunt:

 • Piaszczysty.
 • Liczba stałych mieszkańców: 5.

Decyzja: Aga - Na naszym terenie nie opłaca się budować sieci kanalizacyjnej i wszyscy mieszkańcy używają szamb. Władze gminy chcą to zmienić, więc przystępują do programów unijnych, dotujących budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, które są bezpieczniejsze dla środowiska.

Naszą rodzinę skusiły względy ekologiczne, duża dopłata do kosztów inwestycyjnych oraz wygodna i tania późniejsza eksploatacja urządzenia. Za biologiczny model, dobrany przez specjalistów z pakietu dotowanych, zapłaciliśmy ok. 25% wyjściowej ceny. O gminnym programie dowiedzieliśmy się od sołtysa i natychmiast daliśmy się przekonać. Pięcioosobowa rodzina produkuje dużo ścieków i wcześniej szambo musieliśmy często opróżniać, każdorazowo za 150 zł. Było drogo!

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

 • Rafał: Koszt założenia systemu zamortyzował się po roku. Nie żałujemy przejścia z szamba na nowoczesną biologiczną oczyszczalnię ścieków, ponieważ koszt dozowania bakterii raz w tygodniu jest śladowy, podobnie jak opróżniania osadnika gnilnego - zgodnie z instrukcją wykonawców, robimy to raz na 5 lat. Gdyby nie konieczność dozowania bakterii przez sedes, zapewne kompletnie zapomnielibyśmy o zbiornikach, które znajdują się 20 m od domu. O ich istnieniu przypomina praca pompy napowietrzającej i przelewanie się ścieków między zbiornikami - słyszymy je podczas przebywania w ogrodzie.

 • W całym programie najwygodniejsze było to, że mieliśmy jedynie dołączyć do niego oraz podpisać niezbędne dokumenty. Później wszystko działo się samo - nie musieliśmy dobierać modelu i wykonawcy, organizować np. dowozu kruszywa. Jesienią przyjechał do nas projektant i zebrał wywiad środowiskowy, na jego podstawie opracował projekt instalacji i dobrał urządzenie.

  Wiosną pojawiła się firma wyłoniona w ramach przetargu. W wyznaczonym miejscu zrobiła wykopy, osadziła dwa kilkukomorowe zbiorniki, a w odległości 15 m od nich - studnię chłonną (do dołu o głębokości 2 m wstawiła zbiornik bez dna, który wypełniła tłuczniem, żwirem, piaskiem). Montaż trwał 2 dni. Niedługo po nim okazało się, że rura o średnicy 100 mm, transportująca ścieki z budynku do pierwszej komory, jest zagięta. Objawiało się to wybijaniem cieczy przez studzienkę rewizyjną. Sam wymieniłem rurę i od tamtej pory, czyli przez 10 lat, układ oczyszczalni działa bezawaryjnie i bezobsługowo - nawet pompy pracują od początku bez regeneracji i wymiany.

  Pierwszy dwukomorowy zbiornik zawiera pływające okrągłe kształtki z otworami i pompę napowietrzającą ścieki. Szambiarz myje je po wybraniu ścieków, nie robimy tego sami. Studnia chłonna odbiera wszystkie ścieki, nie ma przy niej rozlewisk.

Koszty biologicznej oczyszczalni ścieków:

 • Oczyszczalnia z montażem 10 000 zł - do zapłaty po dotacji 2500 zł.
 • Eksploatacja - wybranie ścieków raz na 5 lat 250 zł; preparat bakteryjny 100 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje