Wadą oczyszczalni jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wadą oczyszczalni jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe

Jedną wadą przydomowej oczyszczalni jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe pod studzienką rozdzielczą. Kiedy w pewnych okresach roku nasiąka ono wodą podskórną, przestaje odbierać oczyszczone ścieki - mówią Kinga i Krzysiek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy oczyszczalnię użytkują od 2014 r.

Grunt: niejednorodny, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Technologia ze złożem biologicznym.
 • Dwa dwukomorowe zbiorniki, z pompami napowietrzającymi.
 • Przepustowość 0,86 m3/doba.
 • Studnia rozprowadzająca na złożu żwirowo-piaskowym.

Liczba stałych mieszkańców: 4-6 osób.

Decyzja: do założenia oczyszczalni skłonił nas program unijny, który zaczęła propagować gmina. Wcześniej korzystaliśmy z rodziną ze starego szamba, które niedawno się rozszczelniło, a nie chcieliśmy skazić wód gruntowych. Oferta gminy przyszła w samą porę. Wyboru modelu i montażu dokonali wykonawcy, wyłonieni na drodze przetargu. Po wizji lokalnej - po prostu wskazali najbardziej odpowiednie urządzenie z puli objętej dotacją. Nie musieliśmy podejmować trudnych technicznych decyzji, szukać wykonawców, jedynie wystąpić o udział w unijnym programie i złożyć papiery w urzędzie.

Pompa napowietrzająca w nadstawce-kominie
Pompa napowietrzająca w nadstawce-kominie.

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

 • Krzysiek: Radzę sprawdzić, czy istnieje możliwość dofinansowania oczyszczalni. Bardziej skomplikowane modele są drogie, ale nawet na zwykły drenażowy trzeba wydać ponad 5000 zł, więc każda dopłata się liczy. U nas wynosiła ona prawie 80% ogólnego kosztu.

 • Jedną wadą jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe pod studzienką rozdzielczą. Kiedy w pewnych okresach roku nasiąka ono wodą podskórną, przestaje odbierać oczyszczone ścieki. Z tego powodu włożyłem do studni pompę zanurzalną i wąż, przez który odprowadzam nadmiar cieczy w dalsze części działki. Na szczęście, posesja jest bardzo duża, a woda czysta i bez przykrego zapachu, mogę to robić bez uszczerbku dla kogokolwiek. Jednak na małych posesjach może to być kłopot.

  Pod względem technicznym zdałem się całkowicie na wykonawców, lecz uczulam innych na ten znaczący element oczyszczalni. Tradycyjny drenaż z rurami perforowanymi nie sprawdziłby się u nas, ponieważ mieszkamy w zagłębieniu terenu i na gruncie z wysokimi wodami podskórnymi.
Studzienka rozprowadzająca na złożu piaskowo-żwirowym
Studzienka rozprowadzająca na złożu piaskowo-żwirowym.
 • Urządzenie jest w zasadzie bezobsługowe, ale zaleca się raz w roku opróżnienie osadnika gnilnego oraz co 2-3 lata przeprowadzenie przeglądu. Awaria pompy napowietrzającej zdarzyła się niedawno, po pięciu latach od uruchomienia systemu, więc przy tej okazji serwisant dokonał profesjonalnego przeglądu i mycia elementów.

  Przed jego przyjazdem zamówiłem szambiarkę, a kiedy zbiorniki zostały opróżnione, technik umył je myjką ciśnieniową. To samo zrobił ze wszystkimi wewnętrznymi elementami i kształtkami. Wsypywał potem jakieś środki. Wymienił zepsutą pompę, co kosztowało 600 zł. Stwierdził, że przyczyną awarii pompy jest dostawanie się wody przez pokrywę zbiornika, dlatego nad włazem zamontował nadstawkę-komin, za 250 zł. Za przegląd wziął 500 zł. Nie było tanio, ale większość to rzadkie opłaty.

  Chociaż opróżnianie osadnika gnilnego jest u nas droższe od wybierania ścieków z szamba, ponadto musimy ponosić koszty serwisowania, bardzo się cieszę, że nareszcie korzystamy z własnej nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Z dotacją kosztowała o połowę mniej, niż nowe szczelne szambo. Stare z radością zasypaliśmy!

 • Wykonawcy nie prowadzili żadnych prac w budynku, tylko w ogrodzie, podłączając oczyszczalnię do istniejącej rury kanalizacyjnej. Wykorzystali jedynie instalację elektryczną do zamontowania pomp. W domu system wentylują stare przewody wentylacyjne w kominach. Kominki napowietrzające założyli przy urządzeniu.

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków - koszty:

 • budowa - po odliczeniu dopłaty unijnej 2500 zł;
 • eksploatacja - serwis po 5 latach 500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

02 Mar 2020, 14:10

2 godziny temu, Eksperci Eko-Bio napisał: należy wykonać przepompownie i zrobić drenaż  "w nasypie" Co jednak zwiększa koszty funkcjonowania oczyszczalni, a i budowy, bo i przepompownia, zasilanie, i zbiornik musi być odpowiednio osadzony, by go te wody nie ...

time image

02 Mar 2020, 11:20

Podstawą do dobrego i długiego funkcjonowania naszej oczyszczalni jest przede wszystkim odpowiedni dobór rozwiązania. W takim przypadku gdzie występują wysoko wody gruntowe i mogą zalewać nam drenaż należy wykonać przepompownie i zrobić drenaż  "w nasypie". W takim przypadku ...

time image

27 Lut 2020, 11:08

1 godzinę temu, Pomocnik napisał: Jedną wadą przydomowej oczyszczalni jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe pod studzienką rozdzielczą. Kiedy w pewnych okresach roku nasiąka ono wodą podskórną, przestaje odbierać oczyszczone ścieki Cyt. z artykułu: "Kiedy ...

...

time image

Gość Bywa

27 Lut 2020, 09:37

Rozumiem, że zmienne warunki gruntowo-wodne mogą wpłynąć na awarię oczyszczalni przydomowej, czyli zostaniemy z przysłowiową "nogą w nocniku" W tym przypadku przysłowie jest jak najbardziej trafne.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje