Uzdatnianie wody wyszło nam i domowi na dobre!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody wyszło nam i domowi na dobre!

Uzdatnianie wody pod własnym dachem wyszło nam i domowi na dobre. Nareszcie możemy pić wodę z kranu, kupiliśmy saturator i sami ją gazujemy. Nie wyobrażamy sobie domu bez zmiękczacza! - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wodę z wodociągu uzdatniają od 2017 r.

Woda: czerpana z wodociągu; popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba.

Uzdatnianie:

  • 2 filtry mechaniczne z wymiennym wkładem ze sznurka, filtr węglowy, kompaktowy zmiękczacz wody.
  • Sterowanie - automatyczne.
  • Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni.
  • Liczba stałych użytkowników - 3.

Decyzja: W 2012 r. hydraulicy, specjalizujący się w systemach grzewczych i solarnych, skonfigurowali nam to wyposażenie, lecz nie powiedzieli o możliwości uzdatniania wody z wodociągu przez zmiękczacz (podczas urządzania kotłowni tuż za wodomierzem założyli tylko filtry mechaniczne).

Źle się stało, ponieważ na domowe instalacje nie szczędziliśmy pieniędzy - np. za instalację solarną z płaskimi kolektorami oraz zasobnikiem 250 l i systemem drain back zapłaciliśmy ponad 10 000 zł - więc dodanie stacji uzdatniania wody, która chroni przed tzw. kamieniem układ grzewczy i domowe urządzenia, nie wygenerowałoby znacznego wzrostu kosztów.

Po przeprowadzce okazało się, że woda jest twarda, m.in. na czajniku i bateriach prysznicowych osadza się nalot mineralny. Po pięciu latach mieliśmy tego dość i poprosiliśmy fachowca o dodanie zmiękczacza. Przyjechał do nas, zapytał o ilość zużywanej wody, liczbę stałych mieszkańców. Zbadał parametry kranówki i zaordynował założenie filtra węglowego i zmiękczacza - poprosiliśmy o model z automatyką.

Stacja uzdatniania wody: Rura wodociągowa, wodomierz, filtr
mechaniczny, węglowy, zmiękczacz
Rura wodociągowa, wodomierz, filtr mechaniczny, węglowy, zmiękczacz.
Wewnątrz zmiękczacza znajduje się kolumna ze złożem żywicowym
Wewnątrz zmiękczacza znajduje się kolumna ze złożem żywicowym.

Uzdatnianie wody - rady i przestrogi:

  • Uzdatnianie wody pod własnym dachem wyszło nam i domowi na dobre. Nareszcie możemy pić wodę z kranu, kupiliśmy saturator i sami ją gazujemy. Przestaliśmy zaopatrywać się w butelkowaną, więc produkujemy mniej plastikowych odpadów. Odstawiliśmy środki odkamieniające. Zużywamy mniej chemii do prania i sprzątania, a płynów do płukania już nie stosujemy.
  • Nie wyobrażamy sobie domu bez zmiękczacza! Radzimy go założyć od razu podczas urządzania kotłowni. Gdyby instalatorzy wtedy go zaproponowali, mogliby rozmieścić sprzęt bardziej ergonomicznie - przy obecnym układzie tracimy przestrzeń przeznaczoną na pralnię i suszarnię. Serwisanci sami do nas dzwonią co pół roku, umawiając się na wymianę filtrów sznurkowych i węglowego, sprawdzenie zmiękczacza. Ponieważ poleciliśmy im wielu klientów, ustalili niski koszt takiej usługi. Raz na 4-5 miesięcy wsypujemy do zmiękczacza 25 kg soli, a potem urządzenia samo ją pobiera. Płukanie złoża przeprowadza automat i następuje to w nocy o 3:00. Nie słyszymy tego, śpiąc na poddaszu.

Koszty uzdatniania wody:

  • Filtr węglowy, zmiękczacz, montaż - 3500 zł.
  • Użytkowanie roczne - wymiana filtrów i przegląd 2 × 150 zł.
  • Sól do zmiękczacza 3 worki po 30 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje