Uzdatnianie wody ze studni - koniecznie ze zmiękczaczem!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody ze studni - koniecznie ze zmiękczaczem!

Fachowcy dobrali niezbędne filtry i osprzęt, z góry przyjmując, że w przyszłości dodadzą zmiękczacz. O jego dołożenie poprosiłem w maju 2020 r. Dopiero teraz system jest kompletny! - mówi Juliusz, Czytelnik Budujemy Dom, który wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2018 r.

Woda: czerpana z płytkiej studni o głębokości 10 m; popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba.

Uzdatnianie:

 • Filtr kolumnowy ze złożem odżelaziającym, filtr ze złożem odmanganiającym, zmiękczacz.
 • Sterowanie - automatyczne.
 • Lokalizacja - za hydroforem, w ogrzewanej kotłowni.
 • Liczba stałych użytkowników - 4.

Decyzja: wzniosłem dom na terenie bez sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, więc nastawiłem się na uzdatnianie wody ze studni. Ponieważ planowane jest zbudowanie obu sieci za kilka lat, wykorzystałem płytką studnię, którą fachowcy wykonali wcześniej, kiedy działkę traktowaliśmy z żoną jako rekreacyjną. Ktoś doradził mi, żebym raczej zainwestował w uzdatnienie wody z istniejącej studni, niż w głębokie kosztowne ujęcie, ponosząc ryzyko nieznalezienia źródła w innym miejscu.

W okolicy pracuje firma zajmująca się uzdatnianiem wody, zawiozłem do niej próbkę. Z badania wynikało, że z powodu kilkakrotnego przekroczenia normy żelaza i manganu, konieczne jest założenie rozbudowanej stacji. Fachowcy dobrali niezbędne filtry i osprzęt, z góry przyjmując, że w przyszłości dodadzą zmiękczacz. O jego dołożenie poprosiłem w maju 2020 r. Dopiero teraz system jest kompletny! Nie ma lampy UV, bo badanie wody w studni sąsiada nie wykryło bakterii (przyjąłem, że u nas jest podobnie).

Filtry i zmiękczacz zamontowano za zbiornikiem hydroforowym, w kotłowni
Filtry i zmiękczacz zamontowano za zbiornikiem hydroforowym, w kotłowni.
Głowice automatyczne ułatwiają obsługę stacji
Głowice automatyczne ułatwiają obsługę stacji.

Uzdatnianie wody ze studni - rady i przestrogi:

 • Przed hydroforem ekipa założyła urządzenie napowietrzające wodę, za nim wyprowadziła rurę kierującą nieprzefiltrowaną wodę poza budynek, do podlewania ogrodu. Na domowym rurociągu ustawiła filtr odżelaziający, a przy nim pojemnik z roztworem nadmanganianu potasu. System uzupełniła kolumną odmanganiającą, zaś w maju 2020 r. dodała zmiękczacz. Zadbałem o to, żeby układ był obsługiwany automatycznie.

  Głowice na filtrach są zaprogramowane w taki sposób, aby uruchamiały płukanie złoża raz w tygodniu, albo jeśli zużycie wody przekroczy 3000 l. Na początku odbywało się to przez 1,5 godziny w nocy, lecz włączanie się hydroforu i intensywny szum wody przeszkadzały nam we śnie. Obecnie rozpoczyna się o 12:00. Ponieważ nie można wtedy korzystać z wody, musieliśmy się przyzwyczaić do takiego grafiku. Było to trochę uciążliwe, kiedy przebywaliśmy w domu non stop z powodu lockdownu. Automatyka w zmiękczaczu uruchamia tę funkcję również w dzień, po przekroczeniu określonego zużycia wody.

  Sól w pastylkach dozuję sam, od maja do października wykorzystałem worek 25 kg. Polecam to urządzenie - widzę znaczącą różnicę, przed i po montażu, w pielęgnacji sanitariatów, oszczędności zużywanych środków do mycia i sprzątania. Żałuję, że zwlekałem z jego zakupem.

 • Dwa razy zaciął się pływak w zbiorniku z roztworem nadmanganianu potasu i zabarwiony roztwór wyciekł na podłogę w kotłowni. Na szczęście, kałuża nie była duża, szybko zauważyłem awarię. Wezwałem serwis. Technik pojawił się natychmiast, naprawił pływak. Wymienił go, gdy awaria się powtórzyła. Nauczony doświadczeniem, codziennie wchodzę kontrolnie do kotłowni.

Koszty uzdatniania wody ze studni:

 • I etap 4000 zł, II etap (zmiękczacz z montażem) 2000 zł.
 • Użytkowanie - przegląd darmowy.
 • Sól do zmiękczacza 3 worki po 30 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Zanim zdecydujemy się na uzdatnianie wody czyli prawdopodobnie domową SUW, musimy najpierw oddać wodę do analizy. Uzdatnianie na wszelki wypadek mija się z celem. Można ewentualnie zestaw pod zlewem zamontować, filtr węglowy na wylewce lub pic wodę ze dzbanka z filtrem. SUV to już ...

time image

09 Lut 2021, 10:25

U mnie do uzdatniania wody zamontowano podobne butle do tych na zdjęciu. Nie wiem czy to tak wszędzie wygląda ale z tego co widzę to tak. 

time image

Gość Waldek

19 Lis 2020, 07:48

"Nie ma lampy UV, bo badanie wody w studni sąsiada nie wykryło bakterii (przyjąłem, że u nas jest podobnie)." - coś pięknego. Raz, że bakterie często pojawiają się sezonowo, a dwa, że podejście "u mnie nie ma, bo u sąsiada nie ma" to czysty tupolewizm.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje