Zmiękczacz wody wspomaga działanie instalacji hydraulicznej i grzewczej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zmiękczacz wody wspomaga działanie instalacji hydraulicznej i grzewczej

Nigdy nie żałowaliśmy tego wydatku, bo zmiękczacz wspomaga działanie instalacji hydraulicznej i grzewczej oraz wielu urządzeń z nimi związanych. Ułatwia pielęgnację domu, przyczynia się do oszczędnego zużycia środków myjących i piorących - mówią Asia i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.

Woda: Z wodociągu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba.

Uzdatnianie:

  • Filtr mechaniczny (sznurkowy) i zmiękczacz.
  • Sterowanie - automatyczne.
  • Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni.
  • Liczba stałych użytkowników - 3.

Decyzja: Asia: Nasz dom zbudowała "pod klucz" sąsiadka, prowadząca firmę budowlaną i to ona wybrała do kotłowni kondensacyjny kocioł na gaz z sieci i osobny zasobnik c.w.u. o pojemności 100 l. Urządzenia włączyła w system grzewczy z ogrzewaniem podłogowym, obejmującym 70% powierzchni posadzek, i z grzejnikami płytowymi w sypialniach.

Elementy c.o. umieściła w całościowym kosztorysie domu, i doradziła zakup sprzętu zmiękczającego wodę użytkową. Chciała głównie przedłużyć żywotność różnych urządzeń, ale dla mnie najważniejszym argumentem było łatwiejsze mycie wanny z hydromasażem, którą zaplanowałam w rodzinnej łazience, i pozostałego wyposażenia łazienek. Zgodnie z rekomendacją generalnej wykonawczyni budynku, wyszukaliśmy model zmiękczacza od uznanego producenta, przez nią wskazanego. Trafiliśmy na okres promocji, co było dodatkową zachętą.

Markowy zmiękczacz zamontowano w instalacji wodociągowej za wodomierzem
Markowy zmiękczacz zamontowano w instalacji wodociągowej za wodomierzem.

Uzdatnianie wody zmiękczaczem - rady i przestrogi:

  • Jarek: Nigdy nie żałowaliśmy tego wydatku, bo zmiękczacz wspomaga działanie instalacji hydraulicznej i grzewczej oraz wielu urządzeń z nimi związanych. Ułatwia pielęgnację domu, przyczynia się do oszczędnego zużycia środków myjących i piorących. Rzeczywiście, mamy mało pracy przy ręcznym myciu licznych dysz w wannie z hydromasażem. Jednak na samym początku hydraulik, który zaprogramował funkcje sterownika zmiękczacza, z braku doświadczenia i znajomości sprzętu nie zrobił tego dobrze. Woda była zbyt miękka, mydliny trudno się spłukiwały, zużywaliśmy jej dużo. Wezwaliśmy szefa ekipy i ten, po zmierzeniu pH wody, idealnie dopasował ustawienia.
  • Zapewnienie zapasu soli w pastylkach i wsypanie jej do zbiornika nie zaliczam do czynności uciążliwych, bo wykorzystujemy rocznie 2 worki po 25 kg. Podoba mi się, że raz w tygodniu o 2:00 w nocy automatycznie inicjowane jest płukanie złoża. Na początku instalatorzy dostarczyli nam zapas soli od producenta zmiękczacza, lecz nie widzę sensu w przepłacaniu za markowy wyrób. Sól to sól, niczym się nie różni, poza ceną. Filtr sznurkowy wymieniam co pół roku.
Do zbiornika na solankę trafiają rocznie 2 albo 3 worki (po 25 kg) soli w pastylkach
Do zbiornika na solankę trafiają rocznie 2 albo 3 worki (po 25 kg) soli w pastylkach.

Koszty uzdatniania wody zmiękczaczem:

  • Zmiękczacz wody 2200 zł (cena promocyjna), montaż w cenie budowy domu.
  • Użytkowanie: Filtr sznurkowy 2 x 10 zł, 2 albo 3 worki soli po 28 zł/25 kg.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje