Artykuły: Woda i kanalizacja
Co wiemy o przydomowych oczyszczalniach ścieków? Zdaniem Czytelnika
Chcę zaalarmować Redakcję i Czytelników w sprawie, która od lat budzi mój najwyższy niepokój. Chodzi o odprowadzanie ścieków z domów jednorodzinnych na terenach, na których nie ma kanalizacji.
Oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe
Oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe (inaczej hydrobotaniczne) buduje się w Polsce od ponad trzydziestu lat. Są najbardziej proekologiczną metodą oczyszczania ścieków. Stanowią zarazem skuteczny sposób ich utylizacji dla wsi, małych osiedli i prywatnych domów.
Z czego wykonać instalację wodno-kanalizacyjną?
Instalację wodno-kanalizacyjną można prawidłowo wykonać z wielu materiałów. Nie ma przy tym jednego idealnego – każdy ma jakieś ograniczenia. Najważniejsze, by został zastosowany zgodnie z przeznaczeniem, a instalację wykonano starannie.
Czy lepiej jest kupić gotowe szambo, czy wykonać je samemu?
Bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe najczęściej wstawia się jako gotowe, wykonane z żelbetu lub tworzywa.
Dlaczego konieczna jest wentylacja kanalizacji?
Instalacja kanalizacyjna musi mieć zapewniony kontakt z powietrzem atmosferycznym. Co to oznacza?
Na jakim etapie budowy powinno się wykonać podłączenia do sieci kanalizacyjnej?
Jak obniżyć koszt wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej?
W specjalnym wydaniu „BD – Dom polski” jest artykułu o instalacjach wod.–kan. chcę podzielić się swoim doświadczeniem z tego etapu budowy.
Mały biały domek... czyli inwazja niszczycieli marzeń
Opowieść o wyjątkowo pechowym budowaniu w czasach, gdy fachowcy wyjechali do Anglii, a ceny poszybowały w górę. A jednak krzepi nasze serca niezłomna wola bohatera: "Wiem, że skończę ten nasz wymarzony dom, choćby nie wiadomo co miało się jeszcze stać. Choćby na budowie pojawił się jeszcze legion partaczy. Poprawię po nich wszystko, co będę mógł i dam wreszcie swojej rodzinie to, o czym wszyscy od dawna marzymy".
Montaż instalacji wodociągowej
Podczas montażu instalacji wodociągowej należy pamiętać, że rury warstwowe nie mają pamięci kształtu, to znaczy nie prostują się po wygięciu. Wyginać je można w ręku, chociaż w miejscach o ostrzejszych załamaniach trzeba użyć giętarki lub sprężyny, która zapobiega deformacji ścianek podczas gięcia (promień gięcia nie może być mniejszy niż pięciokrotna średnica rury)
Wymiana instalacji wodociągowej
Wymieniając instalację wodociągową, nie trzeba koniecznie usuwać starych rur, jeśli tylko nie będą kolidować z przebiegiem nowej instalacji.
Problem urzędowo-biurokratyczny - historia Czytelnika
Pragnę przedstawić problem bardziej urzędowo-biurokratyczny niż techniczny. Zapragnąłem posiadać obok swego domu własną oczyszczalnię. Wiele w tym zasługi "Budujemy Dom", gdzie było w ostatnich latach mnóstwo na ten temat. Często były podkreślane ułatwienia prawne promujące takie rozwiązania.
Pompy i hydrofory w domu
W wielu jeszcze rejonach Polski brak instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych zmusza do budowy własnych ujęć wody i samodzielnego odprowadzania ścieków. Konieczne wtedy staje się stosowanie specjalnych urządzeń pompowych (zarówno pomp, jak i hydroforów), innych do wody czystej i innych do brudnej i ścieków.
Instalacje kanalizacyjne
Instalacja kanalizacyjna służy do odprowadzania ścieków. Jest to bardzo ogólne stwierdzenie, zwłaszcza dopóki nie zdefiniujemy, co to znaczy "ściek". A ściekami nazywamy nie tylko wodę zanieczyszczoną na skutek jej wykorzystania lecz także wody opadowe i skropliny.
Oszczędzanie wody - domowa edukacja
Jak silnie wychowawczy wpływ na człowieka ma mieszkanie „na swoim”, przekonałam się po pierwszym roku życia w domu.
Stacja uzdatniania - historia Czytelnika
Mamy stację uzdatniania pracującą w systemie dwustopniowym.
Drenaż opaskowy
Drenaż opaskowy potrzebny jest zawsze wtedy, gdy budynek usytuowany jest na zboczu wzgórza lub w pobliżu wysokiej skarpy. Także wówczas, gdy dom wymaga wykonania szerokich ław fundamentowych na skutek występowania dużych obciążeń lub podłoża o niewielkiej nośności.
Instalacje sanitarne - rury, kształtki, struktura sieci
Na domową sieć wodną składa się kilka instalacji, w języku technicznym zwanych sanitarnymi: doprowadzenie czystej wody zimnej (zimna woda użytkowa, z.w.u.) i ciepłej (c.w.u.), odprowadzenie zużytej (instalacja odpływowa albo kanalizacyjna), rozprowadzenie wody służącej do ogrzewania (tradycyjnie centralne ogrzewanie c.o., obecnie coraz częściej się mówi o instalacji grzewczej).
Hiperfiltracja
Metodą wszechstronną, pozwalającą uzyskiwać wodę wolną od zdecydowanej większości zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju, jest odwrócona osmoza, zwana też trafniej hiperfiltracją. Często możemy spotkać jej oznaczenie symbolem RO - skrótem od angielskiego Reverse Osmosis.
Zasada działania odwróconej osmozy
Opisujemy zasadzę działania odwróconej osmozy. Czym jest osmoza?
Czym się różni złoże biologiczne od osadu czynnego?
Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią powierzchnią działki do oczyszczania ścieków, możemy zdecydować się na oczyszczalnię kompaktową - z osadem czynnym lub złożem biologicznym. Czym się różni złoże biologiczne od osadu czynnego?
Jakie wymagania musi spełniać pomieszczenie z hydroforem?
Jakie wymagania musi spełniać pomieszczenie, w którym będzie się znajdował hydrofor i jakich urządzeń te zasady nie dotyczą?
Jak odwadniać i odpowietrzać system?
Instalacja powinna być wyposażona w zawory spustowe w najniższych punktach, zawory odpowietrzające w najwyższych punktach (w instalacjach wodociągowych tę rolę spełniają zawory czerpalne) oraz w zawory odcinające, umożliwiające podział instalacji na sekcje i wykonywanie napraw bez potrzeby wyłączania i odwadniania całego układu.