Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Dorota i Andrzej)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Dorota i Andrzej)
Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy - mówią Dorota i Andrzej - czytelnicy Budujemy Dom.

Liczba stałych mieszkańców: 4.
Parametry działki: 1800 m2, grunt piaszczysty.
Parametry oczyszczalni ścieków: z drenażem rozsączającym, osadnik gnilny o pojemności 2 m3, studnia rozprowadzająca oraz trzy dreny o długości 15 m.

 

Decyzja: Wielkość działki oraz przepuszczalny grunt pozwalały na zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków. Jednak wahaliśmy się, czy to zrobić, ponieważ jej cena była dwa razy wyższa od budowy szamba. Ponadto, plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał nasz teren do skanalizowania w przyszłości. Dziewięć lat temu miejscowy urząd wydawał pozwolenia na budowę oczyszczalni (dziś już nie) i w końcu zdecydowaliśmy się na jej budowę, choć mieliśmy niewiele środków na budowę całego domu. Dziś błogosławimy tę decyzję.

Wylot studzienki rozdzielczejPoletko filtracyjne znajduje się pod boiskiem
Wylot studzienki rozdzielczejPoletko filtracyjne znajduje się pod boiskiem

Porady i przestrogi:

 • Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy. Nam zwróciły się po 4 latach, a bieżąca eksploatacja jest bardzo tania.

   

 • Upłynęło 9 lat, a nasz teren nadal nie został skanalizowany! Ma to nastąpić wkrótce. Zdecydowaliśmy się zbudować przyłącze kanalizacyjne, na razie tylko do naszej działki. Tak na wszelki wypadek, gdyby przestała działać nasza oczyszczalnia. Koszt projektu przyłącza to 500 zł, wykonanie łącznie ze studzienką – kolejne 1000 zł. Cena jest tak niska, ponieważ kanalizację dotują fundusze unijne. Potem koszt indywidualnego przyłącza może wzrosnąć. Po wykonaniu przyłącza ocenimy, czy będzie dla nas opłacalne korzystanie ze zbiorczej kanalizacji. Na razie wszystko wskazuje na to, że nie.

   

 • Przeprowadziliśmy . Kosztowało kilkaset złotych i pozwoliło ustalić poziom wód gruntowych oraz strukturę gleby. Polecamy!

   

 • Nie zdecydowaliśmy się, tak jak sąsiedzi, samodzielnie położyć drenażu, choć na pewno zaoszczędzilibyśmy na robociźnie. Wykonanie całej oczyszczalni zleciliśmy doświadczonej firmie, od lat zajmującej się tego typu pracami. Nie żałujemy decyzji. Sąsiedzi mają kłopoty z oczyszczalnią, my – nie.

   

 • Obsługa oczyszczalni jest nieuciążliwa. Co dwa lata opróżniamy osadnik gnilny, raz w roku czyścimy lub wymieniamy wkład filtrujący. Dozujemy bakterie w saszetkach.

Koszt budowy i eksploatacji: zestaw urządzeń oczyszczalni – 3103 zł; rury drenujące, piasek, tłuczeń, geowłóknina i robocizna 3400 zł – łącznie budowa 6500 zł; opróżnienie zbiornika gnilnego – 170 zł; wymiana wkładu filtrującego – 100 zł; preparaty bakteryjne – 140 zł.

Portret właścicieli
Wyłaz osadnika gnilnego, przez który dokonuje się opróżnienia go z nieczystości

 

Wyłaz osadnika gnilnego, przez który dokonuje się opróżnienia go z nieczystości
Portret właścicieli


Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny