Co wiemy o przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-09-01 10:42:35
Co wiemy o przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Chcę zaalarmować Redakcję i Czytelników w sprawie, która od lat budzi mój najwyższy niepokój. Chodzi o odprowadzanie ścieków z domów jednorodzinnych na terenach, na których nie ma kanalizacji.

Wbrew pozorom takich obszarów jest w Polsce bardzo wiele, swoim ogólnym zasięgiem obejmują gigantyczny areał. Nie jest to, jak mogłoby się zdawać, wyłącznie problem zapadłej prowincji.

W równym stopniu dotyczy niedofinansowanych albo źle zarządzanych gmin wokół dużych aglomeracji. A w jeszcze większym chyba terenów „młodej” mieszkaniówki - do niedawna rolnych, parcelowanych na szybko i bez planu, byleby tylko pieniędzmi za działki zasilić gminną kasę.

W mojej gminie, nie takiej już młodej, potrzeba budowy reprezentacyjnego centrum edukacyjno-sportowego za monstrualne pieniądze zahamowała na 8 lat (dwie kadencje byłego burmistrza) rozwój sieci kanalizacyjnej. Nie neguję sensu istnienia centrum, ale wydane na nie pieniądze są niewspółmierne do potrzeb i do efektu. Skutek jest taki, że wyedukowani i usportowieni, „toniemy” we własnych nieczystościach.

"Szambiarka", która pod moim płotem parkuje regularnie co 2,5 tygodnia, u sąsiadów bywa raz na kilka miesięcy albo... wcale!
Na ten problem nakłada się inny: braków w edukacji społecznej na temat ekologii. Od dłuższego czasu obserwuję najbliższą okolicę pod kątem częstotliwości przejazdu wozów asenizacyjnych, żywo tym zainteresowany, bo nie mamy też wodociągu i wszyscy czerpiemy wodę z własnych ujęć. Jakie są wyniki moich badań?

Otóż, "szambiarka", która pod moim płotem parkuje regularnie co 2,5 tygodnia, u sąsiadów bywa raz na kilka miesięcy albo... wcale! Gdy ciekaw, jak to możliwe, podpytałem kilku z nich, okazało się, że niemal wszyscy mają „ekologiczne oczyszczalnie ścieków”. W dodatku komunikują o tym nie ze wstydem i półgębkiem, ale z dumą i zadowoleniem.

Przydomowa oczyszczalnia - toż to stygmat XXI wieku! Nie, nie mylić z nieszczelnym szambem, ja mam prawdziwą oczyszczalnię - mówi taki młody ojciec rodziny. Kiedy pytam o szczegóły, nie umie wiele powiedzieć, poza tym że wszystko jest w zgodzie z przepisami i kunsztem oczyszczania, a także z ekologią, bo "oczyszczonej" wody przez cały sezon używa do podlewania ogrodu. Inny zapytany sąsiad dumnie oznajmia, że jemu szczelne szambo niepotrzebne, bo regularnie je dezynfekuje, sypiąc do środka... Septifos.

Nie pójdę już do sąsiadów na herbatę, a wodę do gotowania i picia kupuję w sklepie.
Dla niezorientowanych, to biologiczny aktywator w proszku lub w granulkach, który wspomaga proces przetwarzania ścieków – ułatwia m.in. uwalnianie gazów. Jest bardzo skuteczny, tyle że nie służy do oczyszczania ścieków, a jedynie wspomaga reaktywację zachodzących w nich procesów biologicznych i pozwala pozbyć się przykrych zapachów. Sam go stosuję, żeby w toalecie nie śmierdziało. Przeraża mnie brak wiedzy i ludzka nonszalancja.

Chcemy być nowocześni (a przy tym wygodnie urządzeni), ale na to, żeby rozeznać się w temacie i poznać szczegóły, a już zwłaszcza ponieść jakieś nakłady, nie starcza nam ambicji. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie dziurawy jak sito zbiornik, do którego wystarczy dosypać magicznego proszku. Wymaga odpowiedniej powierzchni działki, odpowiedniego poziomu wód gruntowych, projektu i co najmniej kilku zainstalowanych z sensem urządzeń: osadnika gnilnego, separatora tłuszczów, filtrów mechanicznych i napowietrzenia, czyli miejsc, w których może zachodzić bez przeszkód oczyszczanie beztlenowe i tlenowe.

Potrzebny jest też drenaż rozsączający, który rozprowadzi wodę w gruncie. Ja nie pójdę już do sąsiadów na herbatę, a wodę do gotowania i picia kupuję w sklepie (co tydzień 30 litrów). Ale co z tymi, którzy codziennie ryzykują wchłonięcie chorobotwórczych bakterii z własnej toalety? Co z ich dziećmi? Potrzebna jest szeroka akcja uświadamiająca – i tu zwracam się do Redakcji: piszcie o problemie jak najczęściej.

Niech "Polska jednorodzinna" nie zatonie w kloace.

Krzysztof Szczęśnik

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość sasiadka

17 Mar 2012, 21:54

a ja mam sąsiada ,który do swojego szamba podłączył rury rozsączające na swoim ogródku warzywnym i opowiada wszystkim ,że ma ekologiczne szambo,...!!!nawet ma zwolenników na swoje warzywka (tfuuuu)cała jego rodzina to je..

time image

22 Cze 2010, 08:37

Cytat Mniej „delikatni” niech nie czytają. W wielu miejscowościach szambiarka opróżnia swoją zawartość na polach (drogach polnych) lub (i) w lasach - legalnie. Gdzie rosną najobficiej grzyby? – miejscowi wiedzą.Najlepsze i najzdrowsze ...

time image

22 Cze 2010, 08:28

Wszystko sie zgadza, ale musi to byc nawoz "na bazie" zwierzat roslinozernych ze wzgledu na zgrozenie pasozytami.

time image

22 Cze 2010, 07:34

Mniej „delikatni” niech nie czytają. W wielu miejscowościach szambiarka opróżnia swoją zawartość na polach (drogach polnych) lub (i) w lasach - legalnie. Gdzie rosną najobficiej grzyby? – miejscowi wiedzą.Najlepsze i najzdrowsze warzywa, w tym ekologiczne, uprawiane są na ...

time image

22 Cze 2010, 07:14

OCZYSZCZALNIA TO NIE DZIURAWE SZAMBO!!!A teraz posiadać OCZYSZCZALNIĘ może mieć każdy bez względu na powierzchnię i wody gruntowe. OCZYSZCZALNIE BIOLOGICZNE bez rozsączu można założyć wszędzie i dokonuje się tam oczyszczanie beztlenowe i tlenowe, bo stosuje się tam złoże biologiczne ...

time image

22 Cze 2010, 07:09

Cytat .A chyba każdy logicznie myślacy człowiek w miejscu poletka drenażowego ma zasadzona trawke i ewentualne ławeczki a nie uprawia w tym miejscu marchewkę i kapuste. Jakbym miała taką oczyszczalnię to też raczej na warzywka ...

time image

Gość madda

22 Cze 2010, 07:01

Chyba większych bzdur w życiu nie czytałam.Po pierwsze chyba tylko ludzie na którym pozwalają warunki gruntowe(piach,chłonność) i mają pozwolenie na oczyszczalnie a reszta tych wszystkich starych domów to szambo i rurka puszczona do rowu lub rzeczki czy lasku.Chyba normalne jest ze ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny