Problem urzędowo-biurokratyczny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2017-07-04 09:35:20
Problem urzędowo-biurokratyczny

Pragnę przedstawić problem bardziej urzędowo-biurokratyczny niż techniczny. Zapragnąłem posiadać obok swego domu własną oczyszczalnię. Wiele w tym zasługi "Budujemy Dom", gdzie było w ostatnich latach mnóstwo na ten temat. Często były podkreślane ułatwienia prawne promujące takie rozwiązania.

Naładowany wiedzą i ochotą, a także uzbrojony w talon rabatowy na 30% od producenta uzyskany na Targach Budowlanych w Łodzi udałem się do firmy Wobet-Hydret, gdzie kupiłem oczyszczalnię ścieków, a właściwie jej elementy za niecałe 3 tys. zł. Pracownicy firmy dostarczyli mi ponadto wzory dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku w starostwie powiatowym w Zgierzu. Uprawniony architekt naniósł zmiany w istniejącym projekcie. I tu zaczęły się schody.

 

Po pierwsze: niby nie trzeba pozwolenia na budowę, ale w moim starostwie budowę oczyszczalni uważają za zmianę obowiązującego pozwolenia na szambo. Tak więc potrzebne jest nie „zgłoszenie”, ale „wniosek o zmianę obowiązującego pozwolenia”.

 

Po drugie: niby oczyszczalnia jest typowa, ma atesty i certyfikaty, co potwierdzają dokumenty od producenta oczyszczalni, ale lepiej żeby ktoś o uprawnieniach wodno-kanalizacyjnych ją od nowa zaprojektował. W praktyce polegałoby to na przerysowaniu prospektu od producenta.

 

Po trzecie: przepisy nie każą wykonywać szczegółowej ekspertyzy geologicznej i powinny wystarczyć dwa wykopy kontrolne, ale lepiej żeby zrobiła to pracownia badań geologicznych.

 

Po czwarte i piąte: opinia eksperta o składzie ścieków, nowa mapa do celów projektowych i jeszcze kilka innych drobiazgów. W efekcie koszt uzyskania pozwolenia byłby grubo większy od całego zakupu i montażu (potrafię większość rzeczy zrobić sam, jestem inżynierem, mam też kolegę pracującego w tej branży).

 

Podsumowanie: Zrezygnowałem, osadnik będzie służył za szambo do czasu budowy kanalizacji w ulicy lub aż urzędnicy zmądrzeją. Drenaż wykorzystałem do odprowadzenia deszczówki.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Lis 2018, 10:49

Dnia 16.02.2009 o 08:59, Deggial napisał: A co się pan inżynier dziwi że potrzebna jest pieczątka kogoś z uprawnieniami - a kto ma stwierdzić czy projekt jest dobrze zrobiony? Proszę wskazać podstawę prawną dla wymagania od inwestora przedłożenia projektu ...

time image

08 Lis 2018, 20:57

8 godzin temu, Gość prawo naturalne ponad biurokracją napisał: Prawnie rzecz biorąc sąd to statek a sędzia to kapitan, wchodząc na pokład stajesz się towarem który kapitan może sprzedać zakładowi karnemu na pewien czas. Rządy mają władzę bo biednym ludziom ...

time image

08 Lis 2018, 12:43

38 minut temu, Gość prawo naturalne ponad biurokracją napisał:  Państwo to rak, bo prędzej czy później zdegeneruje moralność społeczeństwa na którym wyrosło Nie masz kasy by wyjechać na bezludną wyspę? Napisz, może zrobimy ściepę. Po ciul masz tu smrodzić.

time image

Gość prawo naturalne ponad biurokracją

08 Lis 2018, 12:03

Czy którykolwiek z was podpisywał umowę z korporacją IIIrp oddając władzę nad sobą i swoją własnością? Nie, dlatego równie dobrze co urzad, to sasiad moze wam wysłać taki sam nakaz zapłaty lub rozbiórki. Nie podpisywaliście przecież zadnej umowy. Działalność urzędów ...

time image

Gość jeronimo

10 Gru 2009, 10:18

Do kolegi D...l. Przyzjnaj sie pan, w ktorym starostwie pan wziatki bierzesz?

time image

Gość wiefra

14 Sie 2009, 20:23

Mam podobny problem, chetnie wysłucham komentarza pana Deggiala. Mam jedną z 27 działek dla których madry urzednik wymyślił wspólne szambo. Jest na nie wydzielona działka jest o nim zapis warunkach zabudowy. Wspólnie z sąsiadem wykonaliśmy projekt wspólnego szamba wraz z rurami ...

time image

16 Lut 2009, 07:59

Ciekawe co z pana za inżynier. W trakcie budowy jeżeli budynek jest nieodebrany każda zmiana z projekcie wymaga zmiany pozwolenia na budowę, na zgłoszenie to oczyszczalnie się wykonuje przy istniejącym obiekcie. A co się pan inżynier dziwi że potrzebna jest pieczątka kogoś z uprawnieniami ...

time image

Gość Też bogaty (w doświadczenia)

15 Lut 2009, 22:25

A coś Pan myślał, że w starostwach pracują za darmo?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje