Jakie formalności są wymagane do budowy oczyszczalni?

Jakie formalności są wymagane do budowy oczyszczalni?

Zgodnie z Prawem Budowlanym, jeśli oczyszczalnia ma mniejszą wydajność niż 7,5 m3 ścieków na dobę (dotyczy to wszystkich przydomowych oczyszczalni), należy jedynie zgłosić zamiar jej wykonania w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.

Do zgłoszenia trzeba dołączyć szkice i rysunki, mapkę z lokalizacją oczyszczalni, jej opis techniczny, druk zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę oraz dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Proces budowy należy zakończyć inwentaryzacją powykonawczą oraz zawiadomić o tym stosowny urząd.

Budowę można rozpocząć po 21 dniach od zgłoszenia (jeśli, oczywiście, w tym czasie nie będzie sprzeciwu organu), ale przed upływem dwóch lat.

Innym sposobem jest wpisanie oczyszczalni do projektu budowlanego domu. Dzięki temu zabiegowi, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, automatycznie uzyskamy zgodę na montaż oczyszczalni ścieków.

Tomasz Wojciuk
Na zdjęciu otwierającym: Na oczyszczalnie przydomowe (o przepustowości do 7,5 m3 na dobę) nie jest wymagane zezwolenie - wystarczy w urzędzie gminy zgłosić zamiar takiej budowy. (fot. Wobet-Hydret)

Tomasz Wojciuk
Tomasz Wojciuk

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.

Komentarze

retrofood
13-05-2010 09:41
Cytat Swoją drogą problem jest nieco dziwny, gdyż tzw. szambo z reguły stanowi element składowy projektu domu i zagospodarowania działki na który wydane jest pozwolenie i nie trzeba starać się oddzielnie o pozwolenie na budowę szamba. ...
Redakcja
13-05-2010 09:33
Niestety urzędnik ma rację. Przepisy dopuszczają wykonywanie na podstawie zgłoszenia jedynie przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę, natomiast zbiorniki bezodpływowe wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Swoją drogą problem jest nieco dziwny, gdyż ...
Gość el-instalator
12-05-2010 16:21
Obiekty, których budowa nie wymaga pozwolenia na budowę określa Prawo Budowlane, niestety szamb czyli bezodpływowych, szczelnych zbiorników na ścieki na tej liście nie ma, są za to przydomowe oczyszczalnie ścieków o niewielkiej wydajności.Stosowny fragment na stronie Głównego Urzędu ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz