Czy warto wykonać badania geotechniczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy warto wykonać badania geotechniczne?

Wykonanie badań geotechnicznych jest szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku, gdy projektowane jest podpiwniczenie budynku. Geotechnik określa poziom wody gruntowej i ocenia wahania tego poziomu.

Jeśli dom ma być podpiwniczony, warunki wodno-gruntowe najlepiej sprawdzić przed zakupem działki. Piwnic nie warto budować, gdy woda gruntowa jest bardzo wysoko, bo byłoby to trudne technicznie i kosztowne. Jeśli mamy już działkę z wysokim poziomem wody gruntowej, lepiej zrezygnować z piwnicy. Jeżeli natomiast ze względu na nieprzepuszczalne podłoże na powierzchni działki często stoi woda, warto pomyśleć o skutecznym odwodnieniu.

By sprawdzić warunki wodno-gruntowe, trzeba zwrócić się o pomoc do specjalistycznej firmy geotechnicznej, która na podstawie kilku odwiertów określi warstwy i rodzaje gruntu oraz poziom wód gruntowych. Poziom ten nie jest stały i może się zmieniać w ciągu roku: najwyższy jest zwykle wiosną, najniższy - latem.

Badania geotechniczne są najbardziej miarodajne, gdy można określić usytuowanie i zarys przyszłego budynku, bo wtedy geotechnik wie, w których miejscach wykonać odwierty. Jeśli działka jest bardzo duża i nie wiadomo jeszcze, gdzie stanie dom, trzeba wykonać więcej odwiertów, a więc koszt badań wzrośnie. Mimo to warto je zrobić, by ułatwić sobie podjęcie decyzji, bo badania mogą na przykład wykazać, w którym obszarze fundamentowanie budynku będzie najprostsze, a gdzie będzie trudne, a przez to - droższe.

Im więcej odwiertów, tym badanie dokładniejsze, dlatego nie warto wybierać firmy, która obiecuje ocenić warunki wodno-gruntowe na podstawie jednego: za minimum uważa się trzy. Najczęściej odwierty sytuuje się w narożach budynku i ewentualnie na przecięciu przekątnych. Jeśli dom ma mieć piwnicę, muszą być wykonane do głębokości 3-6 m, a jeśli dom ma być niepodpiwniczony, wystarczą odwierty głębokości 3 m.

Koszt odwiertów wynosi od 100 do 150 zł/m w zależności od regionu kraju. Zatem koszt trzech odwiertów głębokości ok. 5 m to wydatek rzędu 1000-1500 zł. W tę cenę wliczone są także koszty dokumentacji geotechnicznej. Badania czasami trzeba powtórzyć, aby określić zmiany poziomu wód gruntowych w ciągu roku.

Badania trwają jedną lub dwie godziny, ale na dokumentację czeka się od tygodnia do dwóch. Na koniec powinniśmy dostać trzy egzemplarze badań, a także ich wersję elektroniczną.

Uwaga! Dołączanie dokumentacji geotechnicznej do wniosku o pozwolenie na budowę nie jest obowiązkowe.

Dokumentacja geotechniczna Składa się z części opisowej i graficznej. Oprócz m.in. mapki z określonymi miejscami odwiertów i przekrojami geotechnicznymi, powinny się w niej znaleźć wnioski oraz szczegółowe zalecenia co do fundamentowania budynku, a także ewentualne sposoby zabezpieczenia go przed wodą.

W dokumentacji nie może zabraknąć:

 • opisu warunków wodnych, w tym informacji o głębokości zalegania wód gruntowych i prognozy wahań tych poziomów,
 • informacji geotechnicznych, czyli dotyczących poszczególnych warstw gruntów znajdujących się na działce z podanymi głębokościami zalegania i grubościami warstw,
 • wniosków i zaleceń (informacje dotyczące wyboru sposobu posadowienia, rodzaju i stanu gruntów, na których będą oparte fundamenty, głębokość zalegania wód gruntowych z podaną rzędną ich poziomów, uwagi o możliwościach odwodnienia, sposobach zabezpieczenia skarp, wykopów i środkach zapewniających bezpieczne prowadzenie budowy).

Cześć graficzna zawiera plan, na którym są naniesione punkty wierceń i linie przekrojów geotechnicznych, a jeżeli były wykonywane odkrywki, to miejsca ich lokalizacji. W części graficznej powinny być zamieszczone także przekroje geotechniczne z zaznaczonymi warstwami gruntu. Dla każdej warstwy określony jest rodzaj i stan gruntu, podane są symbole geotechniczne, a także poziomy wód gruntowych.

W dalszej części dokumentu mogą znaleźć się wykresy i formularze dodatkowych badań terenowych i laboratoryjnych oraz wyniki analiz chemicznych prób wody.

Niezależnie od specjalistycznych badań geotechnicznych warto przejść wokół działki i przyjrzeć się domom sąsiadów. Można też obejrzeć rowy melioracyjne i zobaczyć, czy dużo jest w nich wody i czy są odpowiednio utrzymane, a także zajrzeć do studni gospodarskich, jeśli są takie w okolicy, i zobaczyć, na jakim poziomie jest w nich woda. Jeśli jest jej dużo - może to świadczyć o tym, że poziom wód gruntowych jest wysoki. To, co zaobserwujemy, warto oceniać bardzo ostrożnie.

Nie należy poprzestawać na konstatacji, że sąsiedzi mają piwnice, jeśli nie sprawdzimy, czy nie są one okresowo zalewane lub jak są zabezpieczone przed wodą i wilgocią: jak odprowadzana jest woda opadowa, a także, czy dom ma dobrze wykonaną izolację fundamentów i odwodnienie. Pamiętajmy też, że grunt jest środowiskiem bardzo zmiennym, niejednorodnym, a więc już kilkanaście metrów od naszej działki mogą występować zupełnie inne warunki wodno-gruntowe.

Oglądając okolicę działki, powinniśmy też sprawdzić, czy gdzieś w pobliżu są stawy lub większe akweny, a także przyjrzeć się roślinności - jeśli w pobliżu rośnie trzcina lub sitowie, teren jest podmokły, podobny sygnał stanowią olchy, które bardzo lubią wodę. Za uspokajające należy uznać sąsiedztwo lasu sosnowego.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Przepuszczalność wody w zależności od rodzaju gruntu 
Rodzaj gruntu Przepuszczalność
bardzo dobra
 • piaski różnoziarniste, średnioziarniste
 • kruche, słabo spojone gruboziarniste piaskowce
dobra
 • piaski drobnoziarniste
 • lessy
średnia
 • piaski pylaste, gliniaste
 • piaskowce
słaba
 • gliny piaszczyste
 • iły
zerowa

Aleksandra Kuśmierczyk
fot. otwierająca: pixabay.com / Pawel_Litwin

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mhtyl

09 Paź 2019, 16:56

8 godzin temu, Gość Robert Ciszewski napisał: Ja dopiero na etapie projektu dowiedziałem się, że takie badania są u mnie wymagane. Kupiłem gotowy projekt z Archonu i okazało się, że mam przyjęte szablonowe fundamenty, które nie sa odpowiednio do tego co stwierdził ...

time image

Gość Robert Ciszewski

09 Paź 2019, 08:44

Ja dopiero na etapie projektu dowiedziałem się, że takie badania są u mnie wymagane. Kupiłem gotowy projekt z Archonu i okazało się, że mam przyjęte szablonowe fundamenty, które nie sa odpowiednio do tego co stwierdził geolog. Badania wykonywała u mnie firma z Siemianowic Śląskich.

time image

Gość olik

23 Sie 2016, 13:08

Przed zakupem działki obligatoryjnie winno się robić badania geotechniczne.

time image

Gość Grzegorz G. Śląsk

02 Lut 2016, 22:22

Ja już jestem po takich badaniach i tez byłem bardzo sceptycznie nastawiony i uważałem ze to naciąganie na kolejny wydatek. Okazało się jednak ze na głębokości 1,7 m mam plastyczne grunty i pod nimi wodę. Tak naprawdę bez tych badań moj budynek stałby na plastycznych gruntach ...

time image

Gość dfgdfg

11 Sty 2016, 12:59

chodzi oto by nośność domu wytrzymała na danym gruncie. pozwolenie nie dostaniesz jeśli grunt "nie wytrzyma", a dom się "rozjedzie". litości nie budujcie domu na własne życzenie niezgodnie z prawami fizyki. warto wiec zrobić takie badania dla bezpieczeństwa a już konieczne jest ...

Cytat Oddając dokumenty do pozwolenia na budowę domu urząd zażądał badania geotechnicznego. W artykule czytam ze nie jest ono obowiązkowe, czy mam się kłócić z urzędnikiem czy wywalić 1000 zł dla "świętego spokoju" ? ...

time image

Gość Anka budowlanka

06 Sty 2016, 22:08

Oddając dokumenty do pozwolenia na budowę domu urząd zażądał badania geotechnicznego. W artykule czytam ze nie jest ono obowiązkowe, czy mam się kłócić z urzędnikiem czy wywalić 1000 zł dla "świętego spokoju" ?

time image

Gość Zbigniew z Katowic

01 Kwi 2015, 09:36

Ja dzięki temu artykułowi zrobiłem takie badania zanim kupiłem działkę i dobrze zrobiłem bo były tam piaski niby wszystko ładnie pieknie ale one miały jakieś zawartosci organiki i były luźne. Wycofalem się z zakupu.

time image

27 Lis 2014, 14:48

Cytat Macie Państwo rację koszt badań geotechnicznych w stosunku do wartości całej inwestycji jaką jest budowa domu to tylko "kropla",..... To prawda, ale prawdą też jest to, że koszt inwestycji to suma wszystkich takich kropel.

time image

Gość GeoEkoBud

27 Lis 2014, 14:22

Macie Państwo rację koszt badań geotechnicznych w stosunku do wartości całej inwestycji jaką jest budowa domu to tylko "kropla", a tak naprawdę ta "kropla" ma kluczowe znaczenie podczas procesu budowy, a także potem, gdy budynek już jest gotowy. W swojej karierze zawodowej widziałem ...

time image

Gość badaniagruntu

12 Sty 2012, 12:13

Badania gruntu są konieczne - widziałem już wiele zalanych piwnic, pękających ścian i pięknych działek budowlanych z całkiem sporymi pokładami słabonośnego torfu niewidocznego gołym okiempozdrawiam

time image

Gość Ada

09 Kwi 2010, 08:22

Tez uważam, że badania geologiczne są niezbędne. W tamtym roku zaczęłam budować dom pod Krakowem, znajomy architekt zasugerował żebym dla pewności wykonała wcześniej badania gruntów i na szczęście go posłuchałam. Okazało się, że są fatalne grunty i trzeba zastosować inny ...

time image

27 Lip 2009, 12:40

Zgadzam się z Tobą w 100%, ja też miałam odwierty na działce, a mój sąsiad ich nie zrobił (bo u mnie wyszedł piasek) i gdy zabrał się na wiosnę za kopanie pod ławy fundamentowe miał małą niespodziankę bo okazało się, że u niego na działce topiła się koparka i dopiero ...

time image

Gość kingaj

27 Lip 2009, 12:11

Uważam, że badanie geotechniczne są niezbędne dla każdej działki, niezależnie od tego czy nasz sąsiad ma dobre grunty. W odległości już nawet kilku metrów sytuacja gruntowo wodna diametralnie może się różnić zwłaszcza na terenach polodowcowych, dlatego też pod budynek wykonuje ...

time image

Gość lgajos

23 Lis 2008, 22:41

na terencz podmokłych,blisko zbiorników wodnych niezbędne

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje