Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Katarzyna i Michał)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Katarzyna i Michał)
Czy zdarzyło Ci się zjawisko kolmatacji gruntu na poletku filtracyjnym?

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Katarzyna i Michał)
Liczba stałych mieszkańców: 5.
Parametry działki: 5370 m2, podłoże piaszczyste.
Parametry oczyszczalni ścieków: z drenażem rozsączającym, trzykomorowy osadnik gnilny.

 

Decyzja: W czasie podejmowania decyzji o zakupie domu, w którym obecnie mieszkamy, podobało się nam, że jest wyposażony w przydomową oczyszczalnię ścieków. Zdawaliśmy sobie sprawę, że przy dużej rodzinie sporo zaoszczędzimy na wywozie ścieków. Jednak w tamtym okresie było tyle elementów do skoordynowania, że dłużej nie interesowaliśmy się tym zagadnieniem.

 

Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego dopytaliśmy poprzednich właścicieli o szczegóły. Okazało się, że dbali o oczyszczalnię. W ósmym roku użytkowania, przeprowadzili udrożnienie systemu rur drenujących oraz opróżnili osadnik gnilny. Mamy na to pisemne potwierdzenie i rachunek firmy wykonującej prace. Tak się złożyło, że odbyło się to niedługo przed sprzedażą domu.

Trzykomorowy osadnik gnilny wkopano nieopodal budynku na rabacie z płytko korzeniącymi się roślinamiTrzykomorowy osadnik gnilny wkopano nieopodal budynku na rabacie z płytko korzeniącymi się roślinami

Kominki wentylacyjne umieszczono na rabatach, bo na trawniku bardziej by przeszkadzały
Kominki wentylacyjne umieszczono na rabatach, bo na trawniku bardziej by przeszkadzały
Porady i przestrogi:

  • Zainteresowaliśmy się bliżej faktem, czy i ewentualnie kiedy my będziemy musieli wykonać zabiegi udrożnienia rur drenujących. Jeśli powtórzy się zjawisko kolmatacji gruntu na poletku filtracyjnym (czyli zatkania przestrzeni między ziarnami tłucznia otaczającego dreny przez osady zawarte w ściekach), będziemy to musieli zrobić za 4 do 6 lat. Od tamtego czasu minęło bowiem 4,5 roku. Liczymy się z faktem, że zazwyczaj takie prace polegają na położeniu od nowa systemu drenów.

     

  • Nie musieliśmy rozbudowywać oczyszczalni, ponieważ korzystała z niej taka sama liczba użytkowników. Raz na pięć lat opróżniamy osadnik gnilny.

     

  • Zapytaliśmy poprzedników oraz w miejscowym urzędzie gminy, w jakiej perspektywie można spodziewać się budowy kanalizacji zbiorczej w naszej okolicy. Nie będzie to możliwe wcześniej niż po 2013 roku. Widząc jednak niskie rachunki za obsługę własnej oczyszczalni, nie jesteśmy pewni, czy zdecydujemy się przyłączyć nasz dom do sieci kanalizacyjnej. Z naszego punktu widzenia będzie to nieekonomiczne.

Koszt budowy i eksploatacji: budowa oczyszczalni – 7000 zł. Konserwacja oczyszczalni wraz z udrożnieniem układu drenującego co 8–10 lat – 1200 zł (w marcu 2007 roku); raz w tygodniu dozuje się bakterie przez muszlę klozetową – rocznie 150 zł; opróżnienie osadnika gnilnego – 200 zł.

 

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny