Kominek a wentylacja

Kominek a wentylacja

Nie można stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, natomiast dozwolona jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona lub nadciśnieniowa.

W pomieszczeniach z mechaniczną wentylacją wyciągową nie mogą pracować kominki, chyba że mają całkowicie szczelną komorę spalania, a powietrze doprowadzane jest do nich z zewnątrz, bezpośrednio do paleniska, a takich kominków jest na rynku niewiele. Podciśnienie mogłoby wywołać odwrócenie ciągu kominowego i przedostanie się dymu do pomieszczenia.

 

Dozwolona jest za to mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona lub nadciśnieniowa, czyli dostarczająca co najmniej tyle powietrza do pomieszczenia, ile jest z niego usuwane. W praktyce spełnienie tego warunku jest trudne, bo gdy palimy w kominku, to powietrze usuwane jest zarówno kanałem wentylacyjnym, jak i przez komin.

 

Przepisy mówią zaś, że ilość powietrza dostarczanego do kominka zamkniętego (z wkładem) musi wynosić co najmniej 10 m3/h na każdy kW mocy cieplnej kominka. Dla typowego kominka 14 kW daje to dodatkowe 140 m3/h. Natomiast dla kominka otwartego te wartości są kilkakrotnie większe (uzależnione od wielkości otworu paleniska) i zwykle przekraczają całkowitą wydajność domowej centrali wentylacyjnej.

 

Także dostarczenie powietrza do kominka w pomieszczeniu z wentylacją grawitacyjną często jest wadliwe. Typowe rozwiązanie to rura (kanał) w podłodze doprowadzająca powietrze w pobliże paleniska. Jednak przekrój tej rury zwykle jest zbyt mały. Pole przekroju powinno wynosić ok. 200 cm2 – tyle mają kratki doprowadzające powietrze do kotłowni czy typowe kanały wentylacyjne. Odpowiada to średnicy rury 15 cm, tyle że z oszczędności często stosowana jest zwykła rura kanalizacyjna średnicy 10 cm. Jednak jej pole przekroju do zaledwie ok. 80 cm2.

 NIE MOŻE WSPÓŁPRACOWAĆ Z KOMINKIEM  MOŻE WSPÓŁPRACOWAĆ Z KOMINKIEM
Wentylacja mechaniczna wyciągowa. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna.
Wentylacja mechaniczna wyciągowa. Powietrze trafia do domu przez nawiewniki lub nieszczelności, ale usuwa je wentylator. Można zastosować jeden centralny lub kilka w odrębnych kanałach wentylacyjnych Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Powietrze jest dostarczane do pomieszczeń, a także usuwane z domu specjalnymi przewodami. Jego ruch wymuszają wentylatory umieszczone w centrali

Jarosław Antkiewicz

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Roman
16-11-2010 22:28
Dziękuję. A jeżeli chodzi o rodzaj kominka, czy musi to byc kominek z zamkniętą komorą spalania? (przy wentylacji nawiewowo-wywiewnej).
racer
15-11-2010 09:16
Cytat Niestety nie rozumiem komentarzy, którwe nie odpowiedzialy na moje pytania. Buduję nowy dom i w planie mam zamiar instalację mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewna. Czy w tym przypadku nie muszę doprowadzać dodatkowego powietrza do ...
Gość Roman
14-11-2010 20:48
Niestety nie rozumiem komentarzy, którwe nie odpowiedzialy na moje pytania. Buduję nowy dom i w planie mam zamiar instalację mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewna. Czy w tym przypadku nie muszę doprowadzać dodatkowego powietrza do kominka rurą? Czy muszę zakladać kratkę wentylacyjna ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz