Mały biały domek... czyli inwazja niszczycieli marzeń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 29-37 minut
aktualizacja: 2017-07-06 10:50:00
Mały biały domek... czyli inwazja niszczycieli marzeń

Opowieść o wyjątkowo pechowym budowaniu w czasach, gdy fachowcy wyjechali do Anglii, a ceny poszybowały w górę. A jednak krzepi nasze serca niezłomna wola bohatera: „Wiem, że skończę ten nasz wymarzony dom, choćby niewiadomo co miało się jeszcze stać. Choćby na budowie pojawił się jeszcze legion partaczy. Poprawię po nich wszystko, co będę mógł i dam wreszcie swojej rodzinie to, o czym wszyscy od dawna marzymy”.

Mały biały domek Początkowo wściekałem się, gdy kolejne ekipy zatrudnione na budowie marnowały czas, pieniądze i materiały. Nie mogłem zrozumieć, dlaczego płacąc ciężkie pieniądze, muszę znosić radosną twórczość najzwyklejszych w świecie partaczy. Czasami aż zatykało mnie ze złości, a ciśnienie rosło mi tak, że wolałem go nie mierzyć, żeby się nie przestraszyć – mówi spokojnym tonem Ryszard z Warszawy.

 

Milknie na krótką chwilę, a potem dodaje: – Dopiero, gdy po kolejnej wizycie na budowie naszego domu, żona musiała zawieźć mnie do szpitala... Wtedy coś we mnie pękło. Przekroczona została jakaś granica. Od tamtego czasu nic, ani nikt nie jest już w stanie wyprowadzić mnie z równowagi. Śmiechem skwitowałem nawet faceta, który podjął się tynkowania naszego garażu, chociaż jak się później okazało, nigdy w życiu wcześniej tego nie robił.

Rodzina z kawalerki

Renata i Ryszard mieszkają z dwiema córkami w Warszawie na Bielanach. Kawalerka, którą zajmują nie ma nawet czterdziestu metrów. Wchodzący w jej skład pokoik pełni rolę gabinetu, małżeńskiej sypialni, a także salonu i przestrzeni dziecięcych zabaw. Bardzo trudno jest żyć w permanentnym tłoku, nawet jeśli tworzą go najbliżsi. Dla Ryszarda oraz jego żony od dawna było jasne, że bez znalezienia większego lokum z roku na rok będzie coraz gorzej.

 

Jedynym ich problemem było tylko to, czy wybrać gotowe mieszkanie w Warszawie, czy też zdecydować się na budowę domu w okolicach miasta. Ostateczną decyzję podjął za nich rynek stołecznych nieruchomości. W pewnym momencie ceny mieszkań w blokach i apartamentowcach zaczęły bowiem rosnąć tak gwałtownie, że niebezpiecznie zbliżyły się do granic absurdu.

 

Rozważaliśmy kupno mieszkania w okolicach Ursusa, ale jak przyjrzeliśmy się dokładnie cenom, a potem przekalkulowaliśmy wszystkie za i przeciw... Doszliśmy do wniosku, że rozsądek przemawia za tym, aby zbudować dom. Ceny były porównywalne, a przecież nikogo nie trzeba przekonywać, że mieszkanie na wsi ma wiele cudownych stron. Jedną z nich jest bliski kontakt z przyrodą. W każdej chwili można wyjść do ogrodu, albo na spacer do lasu – wyjaśnia Ryszard, a następnie stwierdza: – Zdecydowaliśmy się więc na budowę domu i narzuciliśmy sobie tylko jedno ograniczenie – dom musiał stanąć na lewym brzegu Wisły. Docieranie do tej części miasta przez mosty to koszmar, który bardzo trudno jest opisać komuś, kto nigdy go nie przeżył.

 

Oboje z żoną nie chcieliśmy marnować życia w korkach, dojeżdżając codziennie do pracy. Szukaliśmy odpowiedniej działki przez ponad dwa lata. Nie było łatwo! Jak już któraś nam się spodobała, to przeważnie była za droga. A kiedy i cena okazywała się przystępna, to wkrótce wychodziło na jaw, że teren ma tylu właścicieli, iż załatwienie spraw formalnych może ciągnąć się przez najbliższe dziesięć lat. W końcu jednak udało się! Pewnego dnia żona pojechała obejrzeć działkę w gminie Czosnów. Od razu jej się spodobała. Kiedy mnie tam zawiozła, także dałem się oczarować. Okolica była piękna i co ważne działka leżała nieco na uboczu. Dokładnie tak, jak to sobie wymarzyłem. Przecież gdybym chciał mieszkać w tłoku, to wybrałbym blok w mieście.

 

Było lato 2006 roku – czas załatwiania formalności związanych z kupnem ziemi i szukania banku, który udzieli kredytu na budowę domu. Jesienią wszystko było już pomyślnie załatwione. Okazało się jednak, że były to... miłe złego początki.

Budowlaniec i suporeks – towary deficytowe

Szczęśliwi są ci, którzy widzą jak ktoś im buduje dom i nie znają się na tym – stwierdza ponurym tonem Ryszard. – Niestety los sprawił, że miałem okazję pracować kiedyś na budowie. Mam też sporo wiedzy teoretycznej. Dlatego, kiedy patrzyłem jak kolejne ekipy bezlitośnie partolą nasz wymarzony dom, to najpierw chciało mi się płakać, a później już tylko śmiać.

 

Jesienią 2006 roku Renata i Ryszard uzyskali kredyt, wybrali projekt, a także podjęli szereg decyzji dotyczących materiałów oraz technologii. Ostatnim etapem był wybór ludzi, którzy od wiosny kolejnego roku mieli zacząć materializować ich marzenie o małym domku na wsi. Stan surowy otwarty miał być dziełem ekipy, która wybudowała dom znajomym Renaty i Ryszarda. Budowlańcy byli solidni, szybcy oraz co niezwykle ważne, pracowali za rozsądną cenę.

 

Siedząc przy wieczerzy wigilijnej święcie wierzyłem, że kolejne Święta Bożego Narodzenia spędzimy już we własnym domu – wspomina Ryszard. – A potem skończył się rok 2006 i mój optymizm został wystawiony na ciężką próbę. Mówiąc krótko – zaczęły się schody.

 

W lutym szef ekipy zwrócił Ryszardowi zaliczkę i poinformował, że jedzie ze swymi ludźmi na Zachód. Doszli do wniosku, że tam mogą zarobić więcej, szybciej oraz mniejszym nakładem sił. Ponieważ prace budowlane miały rozpocząć się w kwietniu, czasu na znalezienie nowego, doświadczonego zespołu nie zostało zbyt wiele.

 

Większość wykonawców była gotowa podjąć się pracy, ale... za dwa lata – wspomina Ryszard. – Poza tym po raz kolejny potwierdziło się, że w naszym kraju należy kupować nie wtedy, kiedy się potrzebuje, ale wtedy kiedy tylko dostrzeże się potrzebny towar.

 

Okazało się, że wizja Polski jako kraju w miarę stabilnych cen jest absolutną mrzonką. Za owo fałszywe oraz zdecydowanie zbyt optymistyczne wyobrażenie przyszło Renacie i Ryszardowi sporo zapłacić. W 2006 roku materiały budowlane były dostępne w bogatym wyborze oraz po rozsądnych cenach. Małżonkowie naiwnie sądzili, że to stan normalny, a co ważne trwały. Nie zanosiło się przecież na wojnę, ani na załamanie gospodarki.

 

Uważali, że zamiast płacić za składowanie, kupią materiały wiosną, opracują harmonogram dostaw i jeszcze uzyskają rabat w hurtowni, z którą dokonają transakcji. Rzeczywistość wzięła jednak do ręki kij bejsbolowy i całkowicie zdemolowała te piękne plany. Kiedy Renata i Ryszard chcieli rozpocząć zakupy, to po pierwsze, nie bardzo było co kupować, bo place składowe w hurtowniach świeciły pustkami, a po drugie, ceny rosły w tempie wręcz sprinterskim.

 

Suporeks kalkulowany był wstępnie na 4,60, a jego cena doszła do 14,00 złotych – stwierdza Ryszard. – Ale najgorsze było to, że mimo wyśrubowanej ceny... po prostu go nie było! Poczułem się jakby przeniesiono mnie w czasie o 20 lat wstecz. Miałem pieniądze i gotowy byłem je wydać, ale nie było na co! Zjeździłem chyba wszystkie hurtownie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Warszawy. Terminy były... powiedzmy delikatnie, dosyć odległe. Jakimś cudem udało mi się jednak dostać bloczki w Nowym Dworze Mazowieckim. Ktoś zrezygnował z materiału i dzięki temu miałem wreszcie swój upragniony suporeks. Ale w dalszym ciągu nie miałem ekipy.

„Jakoś nie idzie!”

Dla ekipy murującej ściany wymiary zawarte w projekcie były zupełnie nieistotnym drobiazgiem, na który nie należy zwracać uwagi  
Dla ekipy murującej ściany wymiary zawarte w projekcie były zupełnie nieistotnym drobiazgiem, na który nie należy zwracać uwagi

Czasami zastanawiam się, czy to ja jestem taki pechowy, czy też nasza rzeczywistość w dalszym ciągu przypomina filmy Barei. Płacąc za poszczególne etapy prac żywą gotówką, naprawdę nie stawiałem kolejnym wykonawcom jakichś wygórowanych wymagań. Moje oczekiwania były naprawdę bardzo umiarkowane. Nie miałem zamiaru czepiać się drobiazgów. Miało być według planu, w terminie, z zachowaniem norm i... wymiarów – mówi Ryszard ciężko wzdychając. – Tylko cztery firmy zdołały wykonać prace tak, jak należy i w terminach. Pierwsza z nich montowała w naszym domu pompę ciepła, druga – system kanałów wentylacyjnych i rekuperator, trzecia – bramy garażowe, a czwarta – słupki ogrodzeniowe.

 

Wszystko było zrobione solidnie i na czas. Proszę jednak zauważyć, że zanim założy się wentylację, albo zainstaluje system grzewczy, to najpierw trzeba mieć budynek, w którym owe urządzenia będą pracować. Dzisiaj wiem już jedno, żeby powstał dom nie wystarczy gotówka, trzeba mieć jeszcze sporo cierpliwości oraz szczęścia. Tak po prostu jest i już! Ale nikt mnie nie przekona, że jest to zjawisko normalne!

 

Ryszard był i jest człowiekiem upartym. Po wielu próbach udało mu się w końcu wynająć firmę budowlaną, która zobowiązała się postawić mury domu w dwa miesiące... Dodatkowy miesiąc szef ekipy wytargował na ewentualne opóźnienia. Budowlańcy dziarsko wkroczyli na plac budowy na początku maja i... W tym miejscu chciałoby się napisać, że budowa ruszyła z kopyta, a pod koniec lipca mury domu wznosiły się ku niebu. Nic z tych rzeczy!

 

Myślę, że nie będę już budował w swoim życiu żadnego domu. Zresztą zanim spłacę ten, który dostarczył mi tylu wrażeń, to raczej nie będę miał już sił na kolejną inwestycję – stwierdza Ryszard. – Jedno wiem jednak z całą pewnością i radzę zapamiętać moją radę wszystkim potencjalnym inwestorom. Budowy nie można pozostawić w rękach budowlańców i przyjeżdżać tam od czasu do czasu. To najprostszy sposób, aby zapewnić sobie szybki zawał, albo wylew. Naiwnie wierzyłem, że skoro solidnie płacę, to mogę oczekiwać solidnej pracy. Błąd! Błąd! Błąd! Człowieku, jeżeli ty i twoja żona ciężko pracujecie, żeby zarobić na swój wymarzony dom...

 

Jeżeli wzięcie półrocznego urlopu, aby dopilnować ekip nie wchodzi w grę... Odżałujcie pieniądze i wynajmijcie zaufanego człowieka znającego się na budowlance! Oddajcie mu nawet 3/4 swojej pensji. Niech siedzi na budowie i pilnuje kolejnych ekip. Summa summarum wyjdzie taniej niż poprawianie kolejnych niedoróbek. Dużo, dużo taniej!

 

Ekipa murująca ściany domu ze zdziwieniem odkryła, że klimat w Polsce jest straszliwie niekorzystny dla prac budowlanych. W letnie miesiące albo jest gorąco, albo pada i dla niektórych mistrzów kielni stanowiło to poważny problem. Deszcz nie nastrajał ich optymistycznie do pracy, więc nie pracowali. Upał także nie sprzyja wysiłkowi fizycznemu, więc ciepłe dni przeznaczali na utrwalanie opalenizny. Właściciel firmy, z którą Renata i Ryszard zawarli umowę zdawał sobie sprawę, że nie można w nieskończoność wmawiać inwestorowi, że robota „jakoś nie idzie!”. Wymieniał więc co jakiś czas ludzi, ale efekty owych roszad były mizerne. Mury rosły wprawdzie, ale bardzo, bardzo powoli.

 

 Odchylenia poziomu podłogi wyrównane zostały styropianem, ale na budowie niemal nic nie dzieje się bezkarnie  
 Odchylenia poziomu podłogi wyrównane zostały styropianem, ale na budowie niemal nic nie dzieje się bezkarnie. Okazało się, że podłogi mają poziom niezgodny z planami

Ile razy żona jechała na budowę, to ekipa zajmowała się... śpiewaniem, albo w ogóle jej nie było. A „zdrowie na budowie” było normą – wspomina Ryszard. – Przy całej wściekłości jaka mnie ogarniała starałem się mimo wszystko rozumieć właściciela firmy. On po prostu nie był w stanie zapanować nad swymi ludźmi. Grożenie, że wywali ich z pracy na zbity pysk, wzbudzało efekt odwrotny od zamierzonego, to znaczy śmiech. Jeżeli ktoś trzy dni murował, a następne trzy dni tankował... To był w sumie niezłym pracownikiem, bo w ogóle coś robił! Zwolnieni, ani przez jeden dzień nie pozostawali bezrobotnymi. Przeważnie już na drugi dzień po rozstaniu z pracodawcą, udawali, że pracują na jednej z sąsiednich budów.

 

Pewnego dnia Ryszard miał do wykonania jakieś drobne prace związane z zabezpieczeniem materiałów składowanych na placu budowy. Jako inwestor dbał bowiem, aby cement, bloczki betonowe oraz wszelkie inne niezbędne produkty dostarczane były z wyprzedzeniem. Ponieważ przyjechał w roboczym ubraniu wyglądał jak murarz. Nic więc dziwnego, że nowo zatrudniony i podówczas jedyny pracujący na budowie murarz wziął go za kumpla z sąsiedniej budowy. Rozpoczął więc dialog, który w jakiejś absurdalnej komedii brzmiałby całkiem zabawnie:

 

I jak, dobrze to wychodzi? – zapytał.
Nie wiem. Chyba dobrze. Nie jestem murarzem – odpowiedział Ryszard.
A myślisz, że ja uczyłem się na murarza? Jestem kierowcą. Pierwszy raz w życiu muruję.

 

Rozrywkowa ekipa zeszła z budowy pod koniec września. Później musiała jednak wrócić na poprawki i ostatecznie wycofała się dopiero w październiku. Mury stosunkowo niewielkiego domu, liczącego wraz z poddaszem użytkowym około 150 m2, pięły się więc w górę przez pół roku! Tymczasem zdaniem specjalistów wszystkie prace można było z powodzeniem zakończyć już po sześciu tygodniach i to trzymając się ściśle reżimu technologicznego oraz nie obrywając sobie rąk od nadmiernego wysiłku.

Styropianowe rusztowanie

Przekładana folia została w wielu miejscach porozrywana, keramzyt zabrudzono gliną  
 Przekładana folia została w wielu miejscach porozrywana, keramzyt zabrudzono gliną... A gdybym tej ekipie nie pomógł, to nie wiem, czy w ogóle zdołaliby skończyć robotę – wspomina Ryszard

Ludzie pracujący przy budowie naszego domu byli niezwykle kreatywni. Ich inwencja była wręcz zadziwiająca – stwierdza z tajemniczym uśmiechem Ryszard. – Kiedy zjawiłem się pewnego razu na budowie, po dłuższej nieobecności związanej ze służbowym wyjazdem, stwierdziłem ze zdziwieniem, że po budowie kręci się sporo ludzi, którzy w dodatku nie śpiewają, tylko pracują. Napawałem się przez chwilę tym rzadkim widokiem, a potem dotarło do mnie, iż nigdzie nie widzę rusztowań. Zaciekawiony obszedłem budynek i ciśnienie solidnie mi skoczyło. Niezwykle pomysłowi fachowcy od murarki wpadli na pomysł, że montowanie zwykłych rusztowań jest zbyt męczące dla ludzi z ich potencjałem, więc zamiast szarpać się ze składaniem tradycyjnej konstrukcji użyli... płyt styropianu przeznaczonego do ocieplenia budynku, które przechowywałem w garażu. To nie był taki sobie zwykły styropian!

 

Zapłaciłem za ten materiał bajońskie sumy i bardzo długo czekałem na realizację zamówienia. Ale kogo to obchodziło?! Styropian leżał połamany, zabrudzony gliną, pozbijany przy użyciu desek w wysokie stosy... A fachowcy chlapali go bez litości zaprawą murarską. Takich przemyślnych rusztowań było na całej budowie kilkanaście. Styropianu miałem bowiem sporo – na całą elewację, więc panowie zamiast śpiewać mogli trochę poszaleć. Ciśnienie po raz kolejny podjechało mi w górę. Kiedy tłumiąc wściekłość kazałem jednemu z murarzy natychmiast zejść z zaimprowizowanego rusztowania i wytłumaczyłem mu do czego służy styropian, to wprawdzie popatrzył na mnie jak na upierdliwego marudę, ale usłuchał. Co z tego, gdy poszedł pracować w inne miejsce i tam również wspiął się na podobną konstrukcję. Moje ciśnienie osiągnęło wówczas wyżyny i to właśnie wtedy wylądowałem w szpitalu.

Niespodzianki

Bardzo mi zależało, żeby nasz dom był szczelny, ciepły... żeby podłogi były w nim równe. I to nie dlatego, że miałem takie widzimisię, ale dlatego, że w budynku miało być ułożone ogrzewanie podłogowe. Z tego powodu pewne normy muszą być zachowane. Nie zostały zachowane żadne! Nawet taka prosta rzecz jak zabezpieczenie fundamentów nie wyszła jak należy. Fundament zabezpieczony jest warstwą 15 cm specjalnego ocieplenia. Dopilnowałem jego ułożenia i wszystko było OK! Radosny i szczęśliwy pojechałem do domu. Byłem przekonany, że tak proste czynności jak ułożenie kolejnej warstwy w postaci folii kubełkowej, a następnie obsypanie wszystkiego warstwą keramzytu, nie sprawią ekipie budowlańców większego kłopotu. O jakże byłem naiwny!

 

Moja wiara w ludzi została poważnie nadszarpnięta, kiedy podczas następnej wizyty spostrzegłem, że całość prac została wprawdzie wykonana, ale... Ale wszystko trzeba było rozwalać i układać od początku, bo panowie najwyraźniej pierwszy raz w życiu widzieli folię kubełkową! Nic więc dziwnego, że „jakoś tak... założyła im się nie tą stroną” – wspomina Ryszard machając dłonią z rezygnacją, a potem dodaje: – Przekładana folia została w wielu miejscach porozrywana, keramzyt zabrudzono gliną... A gdybym tej ekipie nie pomógł, to nie wiem, czy w ogóle zdołaliby skończyć robotę.

 

  Uderzenie młotkiem w ścianę często kończyło się wypadaniem pustaków Uderzenie młotkiem w ścianę często kończyło się wypadaniem pustaków. W ściankach działowych brakowało nie tylko kotew! Po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się, że spajająca je zaprawa murarska jest co najmniej podejrzana


Konieczność ułożenia ogrzewania podłogowego często narzucała kolejność prac. Zanim ułoży się warstwę ocieplenia na podłodze i zamontuje rurki grzejne, trzeba najpierw zadbać o wykonanie wszystkich instalacji biegnących w podłodze (np. hydraulicznych), położyć tynki , a przedtem wykonać jeszcze instalację elektryczną. Tę ostatnią wykonywał kolega Ryszarda więc udała się całkiem nieźle, ale niejako przy okazji inwestor odkrył, że jego dom przypomina w niektórych miejscach... domek z kart! Uderzenie młotkiem w ścianę, aby przytwierdzić do niej trzymacze kabli, często kończyło się wypadaniem pustaków ze ścianek działowych. Brakowało w nich nie tylko kotew! Po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się, że zaprawa murarska jest co najmniej podejrzana.

 

Na tę budowę poszło tyle zaprawy, że chwilami miałem wrażenie, iż buduję jakiś „Wilczy Szaniec”. Po odkryciu jakości tego czegoś, co wiąże pustaki, zacząłem się zastanawiać ile budów w okolicy zasiliłem – stwierdza Ryszard. – A co usłyszałem, gdy zadzwoniłem z pretensjami do wykonawcy? Otóż, dowiedziałem się, że nie powinienem walić młotkiem w ściany. Czy to nie brzmi jak fragment dialogu, z kultowego już dzisiaj serialu „Alternatywy 4”?

 

Ekipie montującej rury wodociągowe i kanalizacyjnetakże nie poszło najlepiej. Dość powiedzieć, że gdyby inwestor miał dostosować się do pierwotnych „niezwykle nowatorskich” rozwiązań hydraulicznych, to część rur w łazience wystawałaby ponad powierzchnię terakoty (pod którą miały być ukryte). To wprawdzie nie jedyne osiągnięcia owej ekipy, ale ponieważ jej członkowie jako jedyni poczuwali się do wykonania poprawek, więc litościwie przemilczmy drastyczne szczegóły niecodziennych koncepcji hydraulicznych. Warto jednak wspomnieć, że wykonanie odpowiednio nachylonego spadu rur odpływowych na przestrzeni 4 metrów okazało się niewykonalne tradycyjnymi metodami. Sięgnięto więc po rozwiązania niecodzienne i co tu wiele mówić, ryzykowne jeśli chodzi o eksploatację.

Tynk á la Małysz

Do wykonania tynków Renata i Ryszard, zniechęceni do firm mazowieckich, postanowili zatrudnić ekipę z głębi Polski. Kolega ze studiów, który mieszka na południu Polski znalazł im ekipę tynkarzy. Właściciel firmy, okazał się człowiekiem energicznym i bardzo zdecydowanym. Ryszard usłyszał od niego: Proszę załatwić materiały. Przysyłam ludzi. Na wszystko mają 6 dni, bo mam napięte terminy i inne budowy.

 

Myślałem, że śnię. Co za człowiek? – pomyślałem. Spieszy mu się. Super! Zapytałem jeszcze tylko, czy będzie równo i dokładnie... A on odpowiedział mi, że skoro Małysz nie narzeka, to i ja powinienem być zadowolony – wspomina Ryszard. – Świetny chwyt marketingowy, ale dzisiaj nie jestem już przekonany, że prawdziwy. Panowie tynkarze dostali materiał, dostali ogrzewaną przyczepę kempingową i przystąpili do roboty. Początki były obiecujące. Nauczony złymi doświadczeniami sprawdzałem ich częściej niż trzeba. Im częściej tam bywałem tym bardziej utwierdzałem się w przekonaniu, że wybór ekipy był słuszny. Przez pierwsze 3 dni faceci tyrali jak szaleni.

 

W sobotę wieczór zadzwonili, że ponieważ w niedzielę nie pracują, więc przydałaby się im jakaś zaliczka. Ani przez chwilę nie miałem wątpliwości, że pieniądze się im należą. Pojechałem więc na budowę i wręczyłem zaliczkę. I potem się zaczęło! Poniedziałek – nie wyszli z przyczepy. Wtorek – nie wyszli z przyczepy. Środa – nie wyszli z przyczepy. Cóż było robić? W środę popołudniu zadzwoniłem do ich szefa i powiedziałem mu, że jego ludzie raczej nie zdążą na kolejne zaplanowane przez niego budowy, bo od trzech dni nie udało mi się ich zobaczyć, a robota stoi. Początkowo nie uwierzył, ale w końcu oświadczył, że w nocy przyjedzie do Warszawy. Podobało mi się to, iż jest gotowy pokonać kilkaset kilometrów, by zdyscyplinować swoich pracowników. W dodatku okazał się słowny.

 

Zjawił się w nocy! Pojechał na budowę i jak wszedł do nich do przyczepy, to... wyszedł po tygodniu! Gdyby to chociaż oznaczało, że powróci dawny rytm pracy. O nie! Szef pojechał, a na budowie każdy dzień pracy przeplatał się z dwoma dniami zamkniętej przyczepy. Zamkniętej dla mnie. Sąsiedzi powiedzieli mi, że gdy tylko mój samochód znikał za zakrętem, to któryś z tynkarzy pomykał drobnym truchtem po kolejną flaszkę. I w ten sposób z 6 dni zrobiły się 4 tygodnie. Naprawdę niezły wynik!

 

Po doświadczeniach szpitalnych Ryszard obiecał sobie, że nie będzie robił problemów z rzeczy drobnych. Postanowił jednak sprawdzić jakość wykonanych prac tynkarskich w miejscach takich jak kuchnia (pod przyszłymi szafkami kuchennymi) i salon (w miejscu, gdzie miał stanąć kominek). Kiedy ekipa zobaczyła, że inwestor wchodzi do domu z przymiarem, to za jego plecami rozległo się rozpaczliwe:

 

To ja to wszystko p.... lę! Nie chcę żadnych pieniędzy i wyjeżdżam!

 

A potem Ryszard dowiedział się wielu ciekawych rzeczy. Po pierwsze, że nie ma prawa nic sprawdzać i mierzyć, bo to uwłacza godności tynkarzy. Po drugie, iż ściany były nierówne więc nic nie dało się zrobić.

 

Moim zdaniem, to właśnie tynkiem, można zatuszować niektóre niedociągnięcia murarzy, ale mniejsza o to. Przymiar miał około metra i dzięki niemu dowiedziałem się, że na tak niewielkim odcinku falowanie tynku może sięgnąć nawet 5 centymetrów! Kątów prostych w rogach pomieszczeń też nie udało się ekipie osiągnąć. Kiedy zaproponowałem poprawki usłyszałem pewien tekst, który autentycznie mnie rozczulił. Rozczulił do tego stopnia, że zapłaciłem tym biedakom całą sumę i pomachałem im jeszcze na pożegnanie. Oni naprawdę nie zdawali sobie sprawy, że są śmieszni. Byli przekonani, iż wykonali kawał świetnej roboty. Usłyszałem: „Gdybym ja w Wiśle wykonał tynki tak, jak u pana, to byłby to najlepiej otynkowany dom w tej miejscowości”.

 

Wniosek jest jeden – albo należy serdecznie współczuć naszemu mistrzowi skoków narciarskich, albo też całą historyjkę o tynkach w jego domu włożyć na półkę z napisem bajki lub literatura absurdu.

Niezwykłe odkrycia

Przed ułożeniem rurek ogrzewania podłogowego, trzeba ułożyć na podłodze warstwę styropianu. Przygotowując się do tej operacji Ryszard zaczął mierzyć pomieszczenia i wówczas przekonał się, że na poddaszu różnica w poziomach podłogi sięga 11 cm. Równie ekscytujące okazały się pomiary na parterze. Tam odchylenie sięgało aż 12 cm. Ułożenie odpowiedniej warstwy styropianu wydawało się niemożliwe. Dużo pracy, czasu i wysiłku kosztowało inwestora doprowadzenie owych odchyleń do takiej wartości, że można było zaryzykować układanie materiału ociepleniowego i rurek ogrzewania.

 

Skuwanie i cięcie twardego betonu przywiezionego na budowę w „gruszce” stało się doświadczeniem, które Ryszard zapamięta na długo. Udało się, ale montaż podłogówki opóźnił się o ponad miesiąc. Czego nie dało się wyeliminować, wyrównane zostało styropianem, ale nic nie dzieje się bezkarnie. Po ułożeniu ogrzewania oraz wylaniu jastrychu Renata i Ryszard dokonali kilku nowych odkryć. Okazało się mianowicie, że podłogi mają poziom niezgodny z planami. Skutkiem tego trzeba będzie podkuwać nadproża na poddaszu oraz domurowywać je na parterze, aby w otworach drzwiowych zmieściły się skrzydła.

 

Niezwykłe odkrycia dotyczyły również elektryczności.

 

Kiedy okazało się, że próby włączenia prądu w domu skutkują za każdym razem wywaleniem bezpieczników, to nie ukrywam, że nafukałem na swego kolegę. Bardzo szybko okazało się jednak, że absolutnie niesłusznie. To była po prostu kolejna pamiątka po mistrzach fachu tynkarskiego – wspomina Ryszard. – Panowie zatynkowali sporo puszek z przewodami oraz z wyprowadzeniami do czujek alarmowych. Dokładnie je zatynkowali i dobrze wygładzili. Gdybym nie miał zdjęć, które zrobiłem po ułożeniu instalacji, to nie wiedziałbym, gdzie szukać.

Inwestor niezłomny

Dopełnieniem masakry jaką okazała się nasza budowa była ostatnia Wigilia. To, że miałem nadzieję spędzić ją w nowym domu... Cóż, już dawno pogodziłem się z tym, że się nie uda. Co do następnych Świąt jestem ostrożnym optymistą. Niestety Wigilia okazała się też doskonałym czasem dla złodziei – mówi Ryszard.

 

Ekipa wylewająca posadzkę miała skończyć pracę 24 grudnia około 1500. Ponieważ w czasie prac trzeba było opróżnić dom, na podwórku leżały zabezpieczone folią materiały oraz wypożyczone urządzenia, między innymi nagrzewnice. Świadomy tego, że wszystkie te przedmioty mogą stanowić łakomy kąsek dla złodziei Ryszard umówił się z ekipą, że pojawi się na budowie pod koniec ich pracy, aby popilnować domu. Ponieważ czas był świąteczny, a panom śpieszyło się do rodzin, postanowili zarwać nockę i pracę skończyli już o 9:00 rano.

 

Z powodu obowiązków służbowych nie mogłem pojawić się tak wcześnie. A kiedy dotarłem na budowę popołudniu, to dom i podwórko były już wyczyszczone ze wszystkich cennych przedmiotów. W ten sposób ktoś zaradny i przedsiębiorczy uczynił mnie biedniejszym o niezłą sumkę. W każdym razie przyzwoity samochód można byłoby za to kupić. Aby to wszystko wynieść, musiała przyjechać spora grupa i to ciężarowym samochodem! – stwierdza Ryszard. – Paradoksem było jednak to, że zareagowałem na całą sytuację niezwykle spokojnie. Tak spokojnie, że aż żona zaczęła się o mnie martwić. Niepotrzebnie. To nie był spokój wymuszony, sztuczny...

 

Przeciwnie. Tak jak mówiłem istnieje jakaś granica niepowodzeń, po przekroczeniu której człowiek reaguje inaczej niż można byłoby się spodziewać. Wiem, że skończę ten nasz wymarzony dom, choćby niewiadomo co miało się jeszcze stać. Choćby na budowie pojawił się jeszcze legion partaczy. Poprawię po nich wszystko, co będę mógł i dam wreszcie swojej rodzinie, to o czym wszyscy od dawna marzymy. Zrobię to, nawet wówczas, gdy jeszcze kilka banków powie mi, że nie dostanę preferencyjnego kredytu na pompę ciepła, bo jak ją montuję, to znaczy, że mnie „stać na takie fanaberie”. A kredyt to mogę dostać na przykład na nowoczesny kocioł węglowy. To echa autentycznych rozmów w bankach i instytucjach zajmujących się ekologią. Dawniej wściekałbym się w zetknięciu z tak ewidentną głupotą.

 

Robię przecież coś ekologicznego, a wmawia mi się, że to moje fanaberie. Trudno, pompę i tak zamontowałem, bo uważam, że myśleć ekologicznie warto bez względu na idiotyczne przepisy. Zastanawiam się tylko, czy naprawdę ludzie, którzy budują domy muszą przechodzić przez to pasmo upokorzeń i bezdusznego, pazernego partactwa. W ten sposób niszczone są przecież marzenia wielu porządnych ludzi, których jedyna „wina” polega na tym, że pomyśleli o „małym, białym domku.”

Marek Żelkowski 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Maxim

13 Maj 2018, 07:19

Co za bzdury! Wystarcznie nie sępić kasy i wynająć kierownika. Poprowadziłem wiele budów i stawianie ścian nie zajmowało nigdy więcej niż 3 tygodnie. Ekipy pracowały a za pijaństwo był wylot z budowy lub solidny .... Wszystko zawsze na czas i zgodnie z planem i wymiarami. Zawsze ...

time image

Gość Budująca

21 Sty 2016, 08:29

Zupełnie nie zgadzam się z tym, że kierownik budowy załatwia sprawę. Wyjątek jeśli jest Twoim chociaż dobrym znajomym. Ekipa zaraz dogada się z kierownikiem, coś mu odpali, aby się nie czepiał i po sprawie. Facet żyje z dwóch wynagrodzeń, a inwestor złudzeniem, że wszystko ...

time image

Gość adi

09 Kwi 2014, 09:21

Wniosek taki żeby nie kupować domów z lat 2006-2010.Inwestor zwala na wykonawców, ale jak się nie pilnuje i nie sprawdza to tak się ma. Gdzie był kierownik budowy? Jak się nie zna inwestor i gdy akurat nie może przyjechać to wysyła kierownika.Moja ekipa sama dostarcza materiały ...

time image

Gość syper

19 Sie 2013, 18:57

Wielki szacunek dla Ciebie- to jedyne co mi się nasuwa po lekturze. Gdyby mnie się to zdarzyło zapewne odsiadywałbym teraz długoletni wyrok za seryjne morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. Właśnie jestem na etapie stanu surowego i wierzyć mi się nie chce, że coś takiego jest ...

time image

Gość pbd.biz.pl

28 Cze 2013, 14:16

saide dzwon do mnie

time image

Gość czy to ma znaczenie

28 Cze 2013, 12:54

A jak z odpowiedzialnością ,czy życzliwością wgląda gdzie indziej w Sejmie ,w Służbie Zdrowia ,w Urzędach ,można tak bez końca.Trzeba zawsze zaczynać od siebie potem wymagać od innych .

time image

27 Cze 2013, 17:56

Cytat suuuuuuper. teraz zleci sie stado "prawdziwych fachowcow", ze swoimi teoriami, probujacy przekonac, ze jedyna opcja jest slono zaplacic. gdyby to bylo takie proste, to wszyscy inwestorzy braliby najdrozsza ekipe i nie mieli problemow.otoz ...

time image

Gość Saide

27 Cze 2013, 16:14

Ja płacę, co każą, nigdy się nie targuję. Terminy akceptuję podane przez "panów" i 7 lat buduję, bo po każdej ekiepie, co zepsuje i ukradnie, muszę od nowa odkładać na następną. Pojutrze zaczynam od nowa, więc wiem jak Państwo się czuliście.

time image

27 Cze 2013, 15:23

Dzisiaj sami przedstawiciele elit... pewnie tych samych co w Polsce drogi budują w "ekspresowych" tempie i "doskonałej" jakości.Już nie przesadzajmy że posługiwanie się "poziomnicą" to taka wiedza tajemna która w połączenie ze zwykłą przyzwoitością wynikającą z zainkasowania ...

time image

Gość jeszze w Polsce

27 Cze 2013, 14:56

Jak to nie chodzi o pieniądze ,każdy ma rodziny na utrzymaniu ,jak ma być tanio to będzie marnej jakości ,każdy boryka się kasą ,ci co budują na czarno mogą sobie pozwolić na taniość i marność ,legalnie z naszym pięknym ZUSem nie da się zrobić ,wybudować tanio ,każdy etap ...

time image

27 Cze 2013, 14:10

suuuuuuper. teraz zleci sie stado "prawdziwych fachowcow", ze swoimi teoriami, probujacy przekonac, ze jedyna opcja jest slono zaplacic. gdyby to bylo takie proste, to wszyscy inwestorzy braliby najdrozsza ekipe i nie mieli problemow.otoz nawet Ci, ktorzy licza sobie krocie, potrafia spartolic ...

time image

Gość wlascicielFbudowlanej

27 Cze 2013, 13:28

dalej szukajcie jak najtaniej to wszyscy tak skonczycie, tyle na ten temat

time image

Gość budowlaniac

27 Cze 2013, 11:37

Zgadzam się z pbd.biz.pl. Dodam tylko, że jak się ktoś pyta o kierownika budowy to informuję o kwocie i kiedy będę na budowie. Pierwsze pytanie to po co? Drugie dlaczego tak dużo? Moja druga uwaga, że jeżeli tzw. "fachowcy" nie będą wykonywać moich poleceń to mają zostać usunięci ...

time image

Gość pbd.biz.pl

27 Cze 2013, 10:08

wszystkie te Wasze troski biorą się z Waszej winy bierzecie ekipy tanie niesprawdzone i patrzycie w te bzdurne cenniki elewacje po 30 pln dachy po 40 pln plytki po 40 pln etc potem nie spicie siwiejecie itd. dalej czytajcie te wypociny i sie nimi podpierajcie!!!

time image

Gość Ale_urwał!

27 Cze 2013, 08:44

Wybudowałem dom ok 600m kw. Moje doświadczenia są podobne co do tematu, niemniej jednak o wiele większe z uwagi na skale inwestycji. Minęło 3 lata po skończeniu budowy, a ja nadal interesuje się budowaniem. Zainteresowanie bierze się stąd, ze sam musiałem poznać się na wszystkim. ...

time image

01 Lip 2012, 14:18

Gratuluję wytrwałości. Przedstawiono tu reali polskiego budownictwa w architekturze. ( Choć nie tylko tutaj to pasuje. ) Niestety trudno jest znaleźć uczciwych pracowników, którzy idealnie wypełnią swoje obowiązki.Pozdrawiam i życzę wytrwałości i spokoju pana Ryszarda.

time image

Gość disapointed

28 Cze 2012, 23:09

THRILLER BUDOWLANY. nowy gatunek w literaturze. Panu Ryszardowi współczuje pecha, zazdroszczę wytrwałości, "gratuluję" przemyślanych decyzji i dużo zdrówka szczerze życzę....

time image

13 Cze 2011, 20:32

Może to byli Azjaci... oni mają uśmiech przyklejony do facjaty na stałe. A że jest przeszło miliard... to i na każde zawołanie inwestora

time image

Gość mhtyl

13 Cze 2011, 20:02

Cytat Ale jaja!! u mnie firma postawiła dom w niecałe 2 miesiące, a następna firma zrobiła dach w 5 dni!! skąd wy macie takie historie?! chodzicie po menelniach szukając robotników czy jak?! ta sama firma od domu robiła mi wykończenia ...

time image

Gość Rozśmieszony

13 Cze 2011, 19:16

Ale jaja!! u mnie firma postawiła dom w niecałe 2 miesiące, a następna firma zrobiła dach w 5 dni!! skąd wy macie takie historie?! chodzicie po menelniach szukając robotników czy jak?! ta sama firma od domu robiła mi wykończenia i faktem jest to, że humor pracowników był tak pozytywny, ...

time image

07 Mar 2011, 16:27

Cytat Niestety, często się zdarza, że kierownik budowy, czy nadzór wkracza na budowę jak jest już za późno. Typowy przykład osoby, która nie odróżnia kierownika budowy od inspektora nadzoru i nie ma pojęcia, jakie są ...

time image

Gość glob50

07 Mar 2011, 16:05

To żenujące, co wypisuje Pan w tym artykule, to nasza polska rzeczywistość. Aby być inwestorem trzeba mieć trochę wiedzy, a jeśli się jej nie ma, to należy zatrudnić odpowiedniego specjalistę - kierownika budowy z uprawnieniami, aby doradził i kontrolował poszczególne etapy budowy. ...

time image

11 Gru 2010, 17:26

Cytat Jeszcze dodam, ze sciany w domu sa bardzo gladkie, gdyz plyty g-k tata kladl rozwniez sam i wszelkie nierownosci przed malowaniem sprawdzal zapalona lampka nocna. Kiedy cos bylo nierowne zaraz pojawialy sie cienie na scianie, niwelowal je ...

time image

Gość kierownik budowy

09 Gru 2010, 23:45

Kierownik budowy w domu jednorodzinnym nie musi pilnować jakości ale powinien odebrać : podłoże,zbrojenie fundamentów, izolacje, roboty murowe, deskowanie i zbrojenie stropów itp i to on odpowiada za ten stan rzeczy. Podejrzewam, że nie było go wcale..

time image

Gość rudi

02 Lis 2010, 20:47

Panie Ryszardzie tak czytam i czytam i nie wierze ,jak bym widzial siebie.Mam ten sam problem z wykonawcá, tylko ze mój dom budowali rok w stanie surowym otwartym . do kladzenia b.dachówki wynajálem inná ekipe pow.185m dwuspadowy dach robili cztery miesiáce. A po rozliczeniu jakims tygodniu ...

time image

Gość sami budowalismy dom i zrobilism

24 Lip 2010, 12:15

Jeszcze dodam, ze sciany w domu sa bardzo gladkie, gdyz plyty g-k tata kladl rozwniez sam i wszelkie nierownosci przed malowaniem sprawdzal zapalona lampka nocna. Kiedy cos bylo nierowne zaraz pojawialy sie cienie na scianie, niwelowal je drobnym papierem sciernym. Pozdrawiam i zycze udanego budowania.

time image

Gość sami budowalismy dom i zrobilism

24 Lip 2010, 12:00

moj tato jest z zawodu tapicerem i stolarzem a w budowlance przepracowal jakies 30 lat. Sami wybudowalismy dom, mury stawial znajomy murarz i trzeba bylo go niezle pilnowac. Gdyby nie choroba taty to sam by lepiej i czysciej te mury postawil. Kierownik budowy byl, ale tata sam wszystkiego pilnowal ...

time image

19 Kwi 2010, 04:12

prawo budowlane Art. 25. [Obowiązki inspektora nadzoru] Do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należy: 1) reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy ...

time image

Gość rolowany wyrolował

18 Kwi 2010, 22:39

Do sądu! Prokurator zajmie się takimi wykonawcami. Oczyśćcie rynek z oszustów! Nie chrzańcie że ciąganie się po sądach jest ponad Wasze nerwy. Pomyślcie ile nerwów stracicie Wy i Wasi znajomi poprawiając swoje domy, lub mieszkając w rozpadających się stertach gruzu które kosztowały ...

time image

Gość emeryt

25 Lut 2010, 23:18

Sz. Panie Mathir. Jeśli pytanie do mnie to wyjaśniam, że po przeczytaniu artykułu przypomniałem sobie moją gehennę z firmami: budowlaną, ociepleniowo-tynkarską, dekarską, speców od kotłowni,/ zdążyli zepsuć tylko komin/, zaburzyła mi się krew i rzeczywiście dokonałem daleko ...

time image

25 Lut 2010, 21:53

Cytat Niestety ta historia to potwierdzenie matolstwa w budownictwie. Po napsuciu tego co było do zepsucia, poszedłem na wcześniejszą emeryturę. Sam dokończę budowę. Jestem zdziwiony,że zaczyna wszystko działać, kaloryfery nie zapowietrzone, ...

time image

Gość emeryt

25 Lut 2010, 20:15

Niestety ta historia to potwierdzenie matolstwa w budownictwie. Po napsuciu tego co było do zepsucia, poszedłem na wcześniejszą emeryturę. Sam dokończę budowę. Jestem zdziwiony,że zaczyna wszystko działać, kaloryfery nie zapowietrzone, odchyłki murów też do 6cm zniwelowane płytami ...

time image

25 Sty 2010, 08:52

Cytat Niestety za JAKOŚĆ trzeba zapłacić... Później mam telefony "proszę przyjechać i poprawić po fachowcu, nie wyszło mu ale był najtańszy w okolicy" Drodzy inwestorzy: profesjonalny sprzęt kosztuje niemałe pieniądze i na to my, ...

time image

Gość Sebastian

25 Sty 2010, 08:18

Jestem glazurnikiem,w zawodzie od 15 lat i niejedno już widziałem.Pracuję tylko u inwestorów prywatnych.Niestety kierownik budowy bardzo często tylko bierze kasę... Nieraz nawet nie wie gdzie jest ta budowa!!!! Przyjechał kiedyś gość na osiedle nowo budowanych domków,chodzi i szuka ...

time image

10 Lis 2009, 10:29

marian to wszystko prawda co piszesz i zgadzam się że brak jest odpowiedzialności budowlańców a licencja tez by wiele pomogła, ale czy czytając ten artykuł, nie zaskoczyło Cię brak nadzoru kierownika budowy? Może sami jesteśmy sobie winni szukając oszczędności gdzie się da ...

time image

Gość marian

10 Lis 2009, 09:39

niestety mamy rozpuszczonych \"fachowców\" nie istnieje coś takiego jak np licencja na wykonywanie zawodu system certyfikatów itp i wtedy nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie ... fachowca poza tym \"fachowcy\" są rozchwytywani więc i mają wszystko w ....

time image

10 Wrz 2009, 14:11

Cytat Przymierzam się do budowy. Chciałbym oczywiście uniknąć takich przygód. Czy znacie jakieś skuteczne klauzule do umów łatwe do wyegzekwowania od wykonawców, które zapewniałyby solidne odszkodowania w przypadku partactwa i opóźnień. ...

time image

06 Wrz 2009, 07:07

Cytat W pełni popieram. Ważne jest tylko jedno, żeby ten miesiąc rzeczywiście na pilowanie budowy, a nie np. na zmiany w projekcie. To powinno być wykonane wcześniej. no lepiej dwa miesiace wczesniej planowac i zwozic towar

time image

06 Wrz 2009, 06:21

Cytat najlepszym sposobem jest wziasc urlop bezpłatny i pilnować wszytkiego na budowie samemu tak jak robio sie to np u naszych sąsiadów zachodnich gdzie opłaca sie nie pracowac i urywac kupe kasy za niesolidnie zrobioną robote ,niz zareabiac ...

time image

06 Wrz 2009, 05:58

Cytat Przymierzam się do budowy. Chciałbym oczywiście uniknąć takich przygód. Czy znacie jakieś skuteczne klauzule do umów łatwe do wyegzekwowania od wykonawców, które zapewniałyby solidne odszkodowania w przypadku partactwa i opóźnień. ...

time image

Gość Adam

06 Wrz 2009, 00:13

Przymierzam się do budowy. Chciałbym oczywiście uniknąć takich przygód. Czy znacie jakieś skuteczne klauzule do umów łatwe do wyegzekwowania od wykonawców, które zapewniałyby solidne odszkodowania w przypadku partactwa i opóźnień. Gdyby taki szef firmy podpisywałby weksel na ...

time image

05 Wrz 2009, 09:58

LOL uczciwie płacić!!! Budowlańcy zarabiają średnio 1/3 więcej niż jakikolwiek inny sektor pracowników fizycznych. Prawda jest taka, że pseudo firmy powinny odpowiadać za partactwo i płacić wielotysięczne odszkodowania. Tak aby odechciało im się budować byle jak na odpier....

time image

Gość S-BUD BIURO OBSŁUGI BUDOWNICTWA

03 Wrz 2009, 19:08

Panie Ryszardzie a gdzie w tym wszystkim kierownik budowy. A może było szkoda na niego i tak 500 na wejściu i 500 na wyjściu. Pomyślisz pan ze bzdety a ja panu zaręczam że nie a w te klocki bawię się od lat 42. Mało kiedy jestem na budowie do końca bo są dużo tańsi i się czepiam. ...

time image

Gość cyk

08 Lip 2009, 18:34

Ja bym te ekipy zwyczajnie powystrzelał. A ten facet spokojniutko... Niespotykanie spokojny człowiek. Zazdroszczę mu opanowania

time image

17 Lut 2009, 16:48

utwierdzam się w przekonaniu, że swój domek wybuduję sam.... na pewno nie będzie zrobiony gorzej, a jeszcze kasa zostanie.

time image

Gość Z.K.

17 Lut 2009, 11:25

Też tak zaczynaliśmy z mężem ale mieszkamy w małym miasteczku więc fachowców wybieraliśmy sami, takich których znamy. Od sierpnia 2008 już mieszkamy, część rzeczy mąż robił sam ale większość to fachowcy polecani lub sprawdzeni przez znajomych. Wytrwałości życzę.

time image

23 Gru 2008, 14:08

Cytat A gdzie był kierownik budowy?jeśli go nie zatrudniłeś no to sam powinieneś mieć do siebie pretensje. a co ma do tego Kierownik budowy który przyjeżdża na budowę raz na miesiąc....ty jako inwestor musisz być kierownikiem ...

time image

Gość Jurek D

23 Gru 2008, 12:27

Gratuluję uporu, oraz życzę Panu aby marzenia się zmaterializowały. Ps. Przedstawiona historia tak bardzo przypomina mi moje budowanie.

time image

Gość bednar

14 Gru 2008, 19:15

Panowie, to jest jakaś masakra normalnie.

time image

Gość Jurek

25 Lis 2008, 10:11

A gdzie był kierownik budowy? jeśli go nie zatrudniłeś no to sam powinieneś mieć do siebie pretensje.

time image

25 Lis 2008, 10:11

Opowieść o wyjątkowo pechowym budowaniu w czasach, gdy fachowcy wyjechali do Anglii, a ceny poszybowały w górę. A jednak krzepi nasze serca niezłomna wola bohatera: „Wiem, że skończę ten nasz wymarzony dom, choćby niewiadomo co miało się jeszcze stać. Choćby na budowie pojawił ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje