Częste błędy w wykonaniu instalacji wodociągowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Częste błędy w wykonaniu instalacji wodociągowej

Wykonanie instalacji wodociągowych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To również sztuka ich prawidłowego poprowadzenia, a także odpowiedniego doboru urządzeń do uzdatniania wody.

aktualizacja: 2022-11-14 10:31:42

Niewykonanie ciśnieniowej próby szczelności

Może spowodować zbyt późne ujawnienie nieszczelności i konieczność kucia podłóg lub ścian w już wykończonych pomieszczeniach. Próbę szczelności powinno się wykonać pod ciśnieniem wody wyższym niż eksploatacyjne - zanim rury zostaną ukryte. Umożliwia to wykrycie nieszczelności powodujących nawet niewielkie przecieki, co jest niemożliwe, gdy rury są już zakryte: wtedy przecieki mogą być przez długi czas niezauważone, dopóki nie doprowadzą do zawilgocenia któregoś z elementów budynku.

Ostre załamania rurociągów

Niewłaściwe załamania rurociągów mogą spowodować trwałe zapowietrzenie niektórych fragmentów instalacji albo powstawanie tzw. worków wodnych, czyli miejsc, z których wody nie można usunąć. Właściwy sposób wykonania załamań pokazano na rysunku.

Zbyt ostre załamania rurociągów mogą: (a) skutkować trwałym zapowietrzeniem niektórych fragmentów instalacji; (b) uniemożliwić całkowite jej opróżnienie
Zbyt ostre załamania rurociągów mogą: (a) skutkować trwałym zapowietrzeniem niektórych fragmentów instalacji; (b) uniemożliwić całkowite jej opróżnienie

Niestaranne łączenie rur

Może spowodować, że osie rur i złączek się nie zbiegają, a takie połączenia powodują większe miejscowe opory przepływu, łatwiej też osadzają się w nich zanieczyszczenia. Osadzaniu się zanieczyszczeń sprzyja wykonanie połączeń bez uprzedniego starannego oczyszczenia krawędzi uciętych rur z resztek materiału i usunięcia z nich zadr. Niektórzy wykonawcy do przesady oszczędzają drogie złączki i zastępują je rurami wyginanymi bardziej niż wynosi ich minimalny promień gięcia. Takie miejsca są osłabione i zdeformowane, a naprężenia w nich - zbyt duże. Niewłaściwa jest też przesada w drugą stronę, bo nadmiar złączek podraża instalację i zwiększa ryzyko awarii.

Łączenie rur przewidzianych do zakrycia wylewką

Pod przyszłą wylewką nie należy lokalizować żadnych połączeń rur, bo nie ma do nich dostępu, a to właśnie złączki są zwykle najsłabszym elementem rurociągów. Elastyczne odmiany rur można odpowiednio kształtować bez stosowania złączek.

System rur każdego producenta uzupełniają złączki i kształtki
System rur każdego producenta uzupełniają złączki i kształtki (fot. Pipelife Polska)

Stal i miedź w jednej instalacji

Połączenie w jednej instalacji elementów miedzianych i stalowych to przyczyna elektrokorozji tych ostatnich (nie dotyczy to stali nierdzewnej). Błędem jest nie tylko bezpośredni styk elementów z tych metali, ale też takie ich zlokalizowanie, że woda przepływa najpierw przez elementy miedziane, a następnie stalowe, bo wtedy te ostatnie szybko skorodują pod wpływem jonów miedziowych niesionych przez wodę. Dotyczy to nie tylko rur, ale także zbiorników c.w.u., a nawet wymienników ciepła, które mogą być miedziane lub stalowe lutowane miedzią.

Uwaga! W instalacji z cyrkulacją c.w.u. zagrożone są wszystkie elementy stalowe, niezależnie od ich położenia względem miedzianych.

Może cię zainteresować
Wszystko o rurach spustowych Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak działa pompa abisynka? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy?
Zobacz więcej Zwiń

Zastosowanie rur miedzianych na wodę o kwaśnym odczynie

Woda taka działa agresywnie na miedź: wskutek tego stężenie jej jonów w wodzie pitnej przekracza dopuszczalne normy, a rury ulegają szybkiej korozji. Instalację wodociągową rozprowadzającą wodę o takim odczynie powinno się wykonać z innych materiałów.

Rury miedziane mają wiele zalet, ale nie powinno się ich stosować, gdy woda ma odczyn kwaśny oraz łączyć ze stalą
Rury miedziane mają wiele zalet, ale nie powinno się ich stosować, gdy woda ma odczyn kwaśny oraz łączyć ze stalą (fot. Hutmen)

Zatopienie rur bezpośrednio w wylewce podłogowej

W takiej sytuacji dochodzi do naprężeń na skutek odmiennej rozszerzalności cieplnej różnych materiałów: posadzka może pękać, a ponadto beton działa korozyjnie na rury z miedzi. Rury powinno się układać w peszlach - karbowanych rurkach z tworzywa. Typowa wylewka powinna mieć grubość co najmniej 4 cm ponad rurami.

Nieuziemienie rurociągów metalowych

Nieuziemione przewody metalowe stwarzają zagrożenie porażeniem. Wszystkie takie przewody w instalacji wodociągowej elektryk powinien połączyć specjalnym przewodem o żółto - zielonej izolacji i uziemić.

Uwaga! Przepisy nie wymagają już uziemiania metalowych baterii i wanien, gdy rurociągi są plastikowe, nie należy więc tego robić.

Brak izolacji cieplnej rurociągów

Przewody c.w.u. bez izolacji powodują straty ciepła, a wody zimnej - wykraplanie się wilgoci. Izolację cieplną można wykonać z otuliny piankowej lub wełny mineralnej. Ocieplenie jest szczególnie ważne, gdy rurociągi biegną przez pomieszczenia nieogrzewane (garaże, piwnice itd.)

Nieizolowane rurociągi w nieogrzewanych pomieszczeniach to źródło strat ciepła
Nieizolowane rurociągi w nieogrzewanych pomieszczeniach to źródło strat ciepła. Ponadto grozi im uszkodzenie w wyniku zamarznięcia (fot. Archiwum BD)

Zastosowanie rur niewłaściwej średnicy

Błąd ten bywa skutkiem wykonania instalacji niezgodnie z projektem: jeśli projekt jest fachowo zrobiony, średnice są w nim tak dobrane, by w każdym punkcie poboru był zapewniony odpowiednio duży strumień wody. Zmian w stosunku do projektu nie należy więc dokonywać pochopnie, bez przeliczenia średnic przewodów na równoważne: średnice wewnętrzne muszą pozostać niezmienione pomimo zmiany wymiarów zewnętrznych. Dotyczy to głównie przewodów z tworzyw sztucznych - nawet wykonane z tego samego materiału mogą mieć różne średnice wewnętrzne zależnie od klasy odporności na ciśnienie i tego, czy są przeznaczone do wody zimnej, czy ciepłej.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

Gość copper

22 Nov 2011, 16:20

Do instalacji wodociągowej polecam miedź, która przy właściwym zaprojektowaniu i eksploatacji jest gwarancją bezawaryjnego działania przez minimum 50 lat.......

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!