Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - zasada działania, schematy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - zasada działania, schematy

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to rozwiązanie na pozór dobrze znane i powszechnie wykorzystywane. Praktyka pokazuje, że jest inaczej. W co najwyżej 10 proc. polskich domów zobaczymy pętle cyrkulacyjne zrealizowane w przemyślany sposób, funkcjonujące zgodnie z potrzebami mieszkańców. Dużo częściej spotyka się natomiast dwa skrajne przypadki: cyrkulację trwale wyłączoną (lub od dawna zepsutą) bądź też działającą 24 godziny na dobę przez okrągły rok.

Osoby, w których domach przewód zasilający pompę cyrkulacyjną jest po prostu na stałe wetknięty do gniazda sieciowego, bagatelizują zwykle straty z tym związane. Na drugim biegunie mamy "oszczędnych", którzy nie widzą żadnego problemu w tym, że na ciepłą wodę "trzeba chwilę poczekać" Najtrudniej - jak zwykle - jest znaleźć złoty środek.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - nie tylko komfort

Potrzeba wykonywania pętli cyrkulacyjnej w instalacji c.w.u. wynika z faktu, że - poza niewielkimi mieszkaniami i bardzo małymi domami - rzadko kiedy udaje się zaprojektować budynek tak, by odległość wszystkich (a przynajmniej tych najważniejszych) punktów poboru cieplej wody, czyli baterii nad zlewozmywakami, umywalkami i wannami, od urządzenia, które ją przygotowuje (podgrzewacz elektryczny, zasobnik podgrzewany przez kocioł lub kolektory słoneczne itp.), nie przekraczała 3-5 m.

W tych punktach, które są położone dalej, na wypłynięcie ciepłej wody czeka się kilka do kilkunastu sekund od chwili otwarcia kurka. A przez ten czas zimna woda spływa do kanalizacji bez żadnego pożytku.

Rozwiązaniem problemu jest właśnie cyrkulacja c.w.u. Przewód doprowadzający ciepłą wodę układa się tak, by obiegał wszystkie (lub prawie wszystkie) punkty poboru, a od ostatniego prowadzi się przewód dodatkowy, zwykle dość cienki, zwany "powrotem cyrkulacji", którym ciepła woda wraca do zasobnika czy podgrzewacza (najłatwiej to zrealizować, gdy instalacja wodna ma tzw. układ trójnikowy).

Oczywiście warunkiem krążenia wody jest uruchomienie zainstalowanej na przewodzie powrotnym pompy, zwanej pompą cyrkulacyjną c.w.u. Gdy jest ona uruchomiona, ciepła woda pojawia się w punktach poboru niemal natychmiast po otwarciu kurka. Czas oczekiwania zależy tylko od długości przewodu łączącego określony punkt z pętlą cyrkulacyjną (szczególnie w przypadku zlewozmywaka i prysznica warto, by był on jak najkrótszy, bowiem to właśnie tam zwłoka w dopływie ciepłej wody jest najbardziej dolegliwa).

Schemat funkcjonalny systemu rozprowadzenia ciepłej wody użytkowej z pętlą cyrkulacyjną
Schemat funkcjonalny systemu rozprowadzenia ciepłej wody użytkowej z pętlą cyrkulacyjną

Dodać należy, że dawniej instalacja pętli cyrkulacyjnej możliwa była jedynie w sytuacji, gdy źródłem c.w.u. był zasobnik zasilany ciepłem przez grzałkę elektryczną lub kocioł grzewczy (co oznaczało konieczność wygospodarowania nań miejsca), natomiast obecnie dostępne są już kotły dwufunkcyjne (a więc podgrzewające ciepłą wodę "na żądanie"), wyposażone w niewielki zasobnik wewnętrzny, pozwalający na przyłączenie obwodu cyrkulacji. Kocioł taki można bez problemów zamontować na ścianie w kuchni lub przedpokoju.

Instalacja wodna z pętlą cyrkulacyjną jest droższa w budowie (dodatkowe przewody, pompa, ewentualnie specjalny kocioł) oraz w eksploatacji, bo stały przepływ ciepłej wody w przewodach powoduje nieuniknione straty ciepła. Czy wydatki te są uzasadnione?

Tak, ponieważ jej zalety nie ograniczają się jedynie do przyjemniejszego korzystania z c.w.u. Przede wszystkim krążenie wody w instalacji nie pozwala na powstawanie w przewodach prowadzących do rzadziej używanych punktów poboru zastoin podgrzanej wcześniej wody.

W zastoinach takich idealne warunki do rozwoju mają bakterie negatywnie wpływające na właściwości smakowe i zapachowe wody, a nawet groźne dla człowieka (Legionella). Cyrkulacja eliminuje też straty wynikające z oczekiwania na wypłynięcie z kranu ciepłej wody, co zmniejsza rachunki za wodę i odprowadzenie ścieków, a zatem w znacznym stopniu rekompensuje koszty spowodowane stratami energii.

Jakie są te straty? Otóż szacuje się, że w przypadku działającej nieprzerwanie pętli o długości 20 m i tylko przeciętnie zaizolowanych przewodów wodnych, straty ciepła mogą w skali doby osiągnąć poziom odpowiadający energii niezbędnej do podgrzania 150-litrowego zbiornika do temperatury 40°C.

To sporo, bowiem jest to równoważne dobowemu zapotrzebowaniu na c.w.u. przez 3-osobową rodzinę o niewielkich wymaganiach (właśnie z tego powodu instrukcje obsługi do wielu zestawów solarnych zalecają wyłączenie pętli cyrkulacyjnej, bo ich producenci obawiają się, że w okresie przejściowym niemal całe ciepło z kolektorów zostałoby rozproszone przez cyrkulację, co byłoby rozczarowujące dla użytkownika).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Z drugiej jednak strony, warto zauważyć, że jeżeli tylko przewodów z ciepłą wodą nie ułożono w jakiś absurdalny sposób, to stracone ciepło tylko na pozór się marnuje, bo przynajmniej od jesieni do późnej wiosny ogrzewa dom.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - znajdź złoty środek

Co zatem robić? Otóż na pewno nie należy rezygnować całkowicie z cyrkulacji w domach, w których pętla cyrkulacyjna została zainstalowana, bowiem grozi to wspomnianym już wcześniej namnażaniem się niebezpiecznych baterii. Pompa cyrkulacyjna powinna być uruchamiana przynajmniej raz na dobę, powinna być także włączona podczas tzw. wygrzewu antylegionellowego zbiornika c.w.u., realizowanego przez większość nowoczesnych kotłów gazowych raz na tydzień.

Z drugiej strony, straty ciepła można i należy minimalizować, począwszy od etapu projektowania i budowania (czy też planowania modernizacji) domu. Ponieważ o wielkości strat ciepła w wyniku funkcjonowania cyrkulacji decydują straty na przewodach ciepłej wody, należy starannie zadbać o to, by były one jak najkrótsze i jak najlepiej izolowane termicznie.

Po zamieszkaniu straty ciepła zmniejszamy zaś w sposób oczywisty: uruchamiając pompę cyrkulacyjną tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest potrzebna.

Dość oczywiste jest spostrzeżenie, że w większości domów jej praca w nocy niczemu nie służy. Tak więc pierwsza możliwość oszczędzania polega na zastosowaniu sterownika zegarowego pompy cyrkulacyjnej, włączającego cyrkulację tylko w okresach, gdy z ciepłej wody korzysta się najczęściej, czyli np. od godziny 6 do 9 i od 17 do 22.

W układ do sterowania pompą wyposażonych jest wiele nowoczesnych kotłów (nie tylko gazowych, ale również spalających paliwa stałe), a w razie jego braku, wystarczy prosty wyłącznik czasowy, który można kupić w każdym sklepie elektrycznym.

Lepiej sprawdzają się przy tym zwykłe mechaniczne urządzenia z obrotową tarczą - jedyną ich wadą jest konieczność korekty ustawienia czasu po każdej przerwie w dopływie prądu (sterowniki elektroniczne są bardziej wyrafinowane, ale bardzo często zdarza się im "gubić" wszystkie ustawienia).

Pompa cyrkulacyjna
Nowoczesne pompy cyrkulacyjne cechuje pobór mocy na poziomie zaledwie kilku watów (fot. Wilo)

 

Innym sposobem ograniczenia strat wynikających z funkcjonowania pętli cyrkulacyjnej jest sterowanie termostatyczne. Na przewodzie powrotnym cyrkulacji montuje się termostat, który wyłącza pompę cyrkulacyjną, gdy temperatura rury osiągnie zadany poziom (na przykład o 5°C niższy niż temperatura w zbiorniku). Gdy przewód ostygnie, termostat włącza pompę ponownie, przewód się nagrzewa itd. O wykonanie takiego układu sterowania pompą cyrkulacyjną można poprosić instalatora kotła.

W podobny sposób jak sterowanie termostatyczne, działa sterowanie interwałowe, polegające na tym, że pompa jest na przemian włączana i wyłączana na określony z góry czas. Efekt jest zbliżony do osiąganego w przypadku sterowania temperaturowego - woda w przewodach nie ma wprawdzie takiej temperatury jak w zasobniku c.w.u., lecz nie wychładza się zupełnie, nie dochodzi też do powstawania zastoin.

W funkcję sterowania interwałowego pompą cyrkulacyjną c.w.u. wyposażone są niektóre kotły c.o., choć nie tak często, jak w sterownik zegarowy. Ideałem jest zresztą połączenie obu tych sposobów regulacji, ale to rzadkość (co jednak nie przeszkadza w samodzielnym wykonaniu takiego układu).

Samodzielnie - albo z pomocą elektryka - można też uruchomić układ "cyrkulacji na żądanie". Wystarczy przewód zasilający pompę cyrkulacyjną przyłączyć przez łącznik czasowy (taki jak do oświetlenia klatki schodowej w budynkach publicznych), zamontowany w łazience lub przedpokoju.

Można też uruchamiać pompę przez włączenie oświetlenia w łazience (jak wentylator łazienkowy). Dla elektryka to banalne zadania, choć oczywiście o ich realizację najłatwiej podczas budowy czy remontu domu, kiedy nie ma problemu z poprowadzeniem przewodów z łazienki do kotłowni.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Poolspa

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Ttzz

27 Gru 2020, 10:57

#ravhtc Jeśli chodzi o siku i mycie rąk to ludzie dzielą się na 4 typy: 1. Nie myją rąk 2. Myją ręce po 3. Myją ręce przed 4. Myją ręce przed i po Rozumiem, że zaliczasz się do grupy pierwszej...

time image

28 Sie 2019, 19:36

Bez termometru zwykła czujka by włączyła pompę za każdym sikaniem Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

time image

Gość Grzegorz

28 Sie 2019, 17:25

W mojej instalacji zastosowałem załączanie cyrkulacji czujką ruchu w łazience. Zazwyczaj po wejściu do łazienki nie korzystamy z prysznica czy zlewu natychmiast, lecz po jakimś czasie - w praktyce to jest wystarczające opóźnienie aby ciepła woda dotarła tam gdzie jest potrzebna. ...

time image

06 Sie 2019, 06:07

dla@mhtyl Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

time image

Gość mhtyl

05 Sie 2019, 14:59

2 godziny temu, Gość Adam napisał: Mhtyl, bardz Ci dziekuje za podpowiedzi. Poniewaz mam pompe z programatorem duzo powyzej glowy to nie widzialem strzalki, ale dzieki Twoim podpowiedziom zaczalem go milimetr po milimetrze oglądać. Nastawilem na 22:30 ( co pol godz. mozna ...

time image

Gość Adam

05 Sie 2019, 12:15

Mhtyl, bardz Ci dziekuje za podpowiedzi. Poniewaz mam pompe z programatorem duzo powyzej glowy to nie widzialem strzalki, ale dzieki Twoim podpowiedziom zaczalem go milimetr po milimetrze oglądać. Nastawilem na 22:30 ( co pol godz. mozna nastawiac) na wysokosci strzalki, specjalnie nie wierzac, ...

time image

Gość mhtyl

04 Sie 2019, 21:03

Czy u Ciebie jest podobny programator jak na fotce niżej? Tu oprócz tarczy z godzinami masz jeszcze przełącznik do ustawienia pracy pompy ciągła praca lub wyłączona/wyłączony timer pompy jest to ten mały biały punkcik po prawej stronie znaczka trójkąta, w zasadzie jest to ...

time image

Gość mhtyl

04 Sie 2019, 20:28

11 minut temu, Gość Adam napisał: Mhtyl, owszem sa cyferki na tarczy, ale wg mnie sluza one do wycisniecia "bolcow" w godzinach w ktorych chce ny pompa sie zalaczala, a ustswienie sktualnej godziny jak? Oeszem da sie tarcza obracac, ale wskazać programatorowi aktualna godzine ...

time image

Gość Adam

04 Sie 2019, 20:12

Mhtyl, owszem sa cyferki na tarczy, ale wg mnie sluza one do wycisniecia "bolcow" w godzinach w ktorych chce ny pompa sie zalaczala, a ustswienie sktualnej godziny jak? Oeszem da sie tarcza obracac, ale wskazać programatorowi aktualna godzine nie w sposob, bo jak? Jakas konkretniejsza podpowiedz?

time image

Gość Adam

04 Sie 2019, 20:09

Urobos, gdyby to bylo takie proste, bym to zrobil a nie pytal na forum. A moze Ty zapytaj wujka i podeslij linka

time image

04 Sie 2019, 15:02

Ja kupiłem programator cyfrowy bo cyrkulacja mi nie jest potrzebna przez cały dzień. Uruchamia więc pompę w czasie w którym nam jest to najbardziej potrzebne tj. rano i wieczorem.Opcji programowania ma na cały tydzień lub poszczególne dni lub pnd-od + sb-nd.Działa. Koszt 30zlWysłane ...

time image

Gość mhtyl

04 Sie 2019, 11:44

42 minuty temu, Gość Adam napisał: Ale, no wlasnie jest ale skad ten taimer wie ktora jest aktualnie godzina? Bo musisz ustawić tarcze timera na wartość godziny taką jaka jest rzeczywiście. Przecież są cyferki na tarczy odpowiadające godzinom i obracając ...

time image

Gość

04 Sie 2019, 11:03

Wujek google, "instrukcja obsługi S1- 15/700 BU"

time image

Gość Adam

04 Sie 2019, 10:49

Witam, Mam problem, otoz kupilem 9 letni dom, zadnej dokumentacji, wiec ta droga prosilbym o pomoc. W domu tym zainstalowana jest pompa cyrkulacyjna firmy lainge S1- 15/700 BU. Dziala dobrze, ale podlaczona jest 24h/d. Pompa ta posiada na tarczy taimera takie "bolce" ktore sie wciska, ...

time image

Gość adi

23 Maj 2019, 09:27

Problem braku ciepłej wody występuje po kilku godzinach przerwy w korzystaniu. Najczęściej rano i po powrocie z pracy. W moim przypadku przy 4 os rodzinie strata wody to max 4litry na dobę. Rocznie 1,5m3. Koszt jakieś 30zł rocznie. Obawiam się, że koszt instalacji i prądu do pompki ...

time image

Gość Paweł78

15 Sty 2019, 14:47

Koledzy mam pies sas 17 kw jak ustalić tem na bolierze 40 st w domu 20 st i odłączyć ogrzewanie podłogowe

time image

Gość Radek

11 Cze 2016, 06:21

kol.Robercie, zdało by egzamin, bo można zaprogramować to tak, że po jednym pobudzeniu czujki "zawiesza się ona" na np.1godz.Czyli kolejne załączenie cyrkulacji możliwe by było dopiero po czasie 1godz.kol.Olku: jeśli chodzi o bezprzewodowe sterowanie inne niż z centrali to np. poprzez ...

time image

Gość krzyspx

26 Maj 2016, 18:50

można inaczejkilka sposobów na rozwiązanie problemu. U mnie działa czujka bezprzewodowa PIR Arduino i gniazdo sterowane radiowo. Całość ok 200zł bez kucia i wiercenia czegokolwiek.

time image

Gość Olek

20 Kwi 2016, 16:16

Do Radka,czy jest inny sposób włączenia pompy cwu bezprzewodowego niż przez centrale alarmowa.ps.a jaki masz model centrali i ile cie to kosztowało. priv olaf32@WP.pl

time image

Gość Robert

22 Lut 2016, 11:50

U mnie przy 4 osobach kręcących :) się po całym domu, takie rozwiązanie jak kolega Radek zaproponował, nie zdało by egzaminu. Pompa praktycznie chodziła by cały czas

time image

Gość Radek

18 Paź 2015, 13:59

U siebie zrobiłem to tak, że pompę cyrkulacyjną uruchamiają na 3min. czujki ruchu: w łazienkach i kuchni, poprzez pobudzenie wyjścia centrali alarmowej, która za pomocą przekaźnika uruchamia pompę cyrkulacyjną. Jednak, jak red. zauważył trzeba takie rozwiązanie przewidzieć na ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje