Komory i skrzynki rozsączające są sztuczną warstwą magazynująco-przepuszczalną. Obydwa rozwiązania przesączają wodę do gruntu w kierunkach pionowym (nie mają dna) i poziomym (znaczną część powierzchni ich ścianek stanowią otwory w ściankach).
Montaż komory i skrzynki rozsączającej - jak to zrobić?
Obydwa rozwiązania sprawdzają się dobrze na małych działkach, a do ich montażu nie używa się ciężkiego sprzętu.
Komora rozsączająca (fot. Ekobudex)
Skrzynka rozsączająca (fot. Wavin)
Zrób wykop na komorę lub skrzynkę - powinien być 40 cm większy od tych odbiorników. Wykonaj także odpowiedniej długości wykop na instalację doprowadzającą deszczówkę.
Następnie, jeśli wybrałeś:
komorę - wyłóż wykop geowłókniną. Geowłóknina powinna być odpowiednio większa od powierzchni dołu, aby można było okryć nią komorę - zapas wywiń na powierzchnię gruntu. Na geowłókninie wykonaj 10-centymetrową obsypkę z tłucznia płukanego o uziarnieniu od 2 do 5 cm;
skrzynkę - obsyp dno wykopu na wysokość 30 cm żwirem.
Uwaga! Minimalna odległość komory i skrzynki od budynku to 2 m, a ich dolnych części od poziomu wód gruntowych to: komory - 0,5 m; skrzynki - 1 m.
Wykop na komorę rozsączającą (fot. Wavin)
Wykop na skrzynkę rozsączającą (fot. Wavin)
Wytnij w komorze lub skrzynce otwór odpowiadający średnicy króćca przyłączeniowego i przymocuj do niego rury doprowadzające deszczówkę - wykorzystaj rury drenarskie o pełnych ściankach (średnica 15 cm).
Teraz, jeśli wybrałeś:
komorę, umieść ją w wykopie i obsyp tłuczniem - powinien utworzyć 15-centymetrową warstwę. Następnie pozostawiony wcześniej zapas geowłókniny nawiń na tłuczeń i zasyp całość ziemią, także ok. 15-centymetrową warstwą;
skrzynkę, wyłóż dno wykopu geowłókniną (z odpowiednim zapasem) i umieść na niej skrzynkę, następnie owiń ją szczelnie tą samą geowłókniną z co najmniej 15-centymetrową zakładką. Całość zasyp płukanym żwirem o granulacji od 2 do 5 cm (otoczakami o nieostrych krawędziach, aby nie uszkodzić geowłókniny). Skrzynki powinno się odpowietrzyć - po przeciwnej stronie dopływu wód deszczowych podłącz rurę wywiewną Φ16 cm.
Wycinanie otworu w skrzynce rozsączającej (fot. Wavin)
Umieszczenie skrzynki w dole wyłożonym geowłókniną z zapasem (fot. Wavin)
Skrzynka owinięta geowłókniną na zakładkę (fot. Wavin)
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.