Czy można podłączać odprowadzenie wody z deszczówki do drenażu opaskowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy można podłączać odprowadzenie wody z deszczówki do drenażu opaskowego?

Odpowiedź eksperta: Odprowadzanie wody opadowej z dachu do instalacji drenażowej wokół budynku nie jest wskazane. Instalacja drenażowa opasująca budynek służy do odprowadzania nadmiaru wody z gruntu przylegającego do budynku, aby nie nastąpiło jego podtapianie lub zawilgocenie ścian.

aktualizacja: 2023-04-26 07:28:31

Parametry drenażu (średnice, spadki itp.) obliczane są w zależności m.in. od ilości opadów, położenia zwierciadła wody gruntowej, rodzaju gruntu, współczynnika filtracji gruntu i są tak dobrane, aby funkcjonował on prawidłowo. W przypadku podłączenia instalacji deszczowej może nastąpić nadmierne zawilgocenie gruntu w pobliżu drenażu, uszkodzenie materiału filtracyjnego, podmywanie ław fundamentowych lub nawet podtopienie budynku.

Najprostszym rozwiązaniem byłoby odprowadzanie wody deszczowej bezpośrednio na powierzchnię gruntu, a jej nadmiar będzie z gruntu odprowadzany właśnie przez istniejącą instalację drenażową. Innym rozwiązaniem, niestety kosztownym, może być wykonanie osobnej instalacji deszczowej połączonej z podziemnym zbiornikiem na wodę opadową, którą w okresie wegetacji roślin można wykorzystać do podlewania ogrodu.

Nadmiar wody można odprowadzić do drenażu rozsączającego lub innego odbiornika (rowu, studni chłonnej, instalacji deszczowej w ulicy - jeżeli istnieje) po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia. Wykonanie instalacji odprowadzającej wody opadowe wymaga sporządzenia projektu przez osobę uprawnioną i uzyskania odpowiednich pozwoleń.

Może cię zainteresować
Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak działa pompa abisynka? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Wszystko o rurach spustowych
Zobacz więcej Zwiń

Redakcja BD
fot. otwierająca: ACO

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!