Aby korzystanie z kuchennej wyspy było możliwe, należy przewody instalacji wodno-kanalizacyjnej poprowadzić pod podłogą (fot. Mebel Rust) |
W remontowanych instalacjach rury można poprowadzić w jednym z dwóch systemów:
- trójnikowym – w zaprojektowanych miejscach na odgałęzieniach pionu montuje się trójniki umożliwiające doprowadzenie wody do poszczególnych urządzeń sanitarnych;
- rozdzielaczowym – do rozdzielaczy umieszczonych na poszczególnych kondygnacjach podłącza się indywidualnie wszystkie znajdujące się na tej kondygnacji przybory sanitarne; montaż tym systemem sprawdza się zwłaszcza w rozległych instalacjach, w których punkty odbioru wody są znacznie od siebie oddalone, a także w instalacjach z rurami prowadzonymi w podłodze.
Wymianę instalacji wodociągowej rozpoczyna się od wytyczenia linii jej przebiegu między punktami odbioru a źródłem zasilania – urządzeniem hydroforowym lub wodomierzem. Trasy przebiegu rur powinny być jak najkrótsze, bo nadmierna długość powoduje znaczne spadki ciśnienia.
Jak poprowadzić rury
Najprostszym rozwiązaniem jest poprowadzenie rur w kanałach przypodłogowych (umieszczonych przy ścianach), w których zmieszczą się również rury kanalizacyjne. Jedynie krótkie odcinki rur doprowadzających wodę do poszczególnych przyborów umieszcza się wtedy w bruzdach pod tynkiem.W domach podpiwniczonych rury można też umieścić pod sufitem w piwnicy, a podłączenia wykonać przez otwory wykute w stropie.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Falownik do pompy głębinowej. Czy chroni przed suchobiegiem?
Kawitacja w pompach - przyczyny, przebieg zjawiska i...
Jak są zbudowane pompy głębinowe?
Dowiedz się więcej
- Pompa samozasysająca. Jak działa, jakie ma zalety i gdzie się sprawdzi?
- Kiedy i gdzie należy stosować zawory antyskażeniowe? Opcja czy konieczność?
- Jakie wybrać pompy do odprowadzania i wykorzystywania wody deszczowej?
- Wszystko o rurach spustowych
Redakcja BudujemyDom