Wymiana instalacji wodociągowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2008-12-01 11:17:19
Wymiana instalacji wodociągowej
Wymieniając instalację wodociągową, nie trzeba koniecznie usuwać starych rur, jeśli tylko nie będą kolidować z przebiegiem nowej instalacji.

Aby korzystanie z kuchennej wyspy było możliwe, należy przewody instalacji wodno-kanalizacyjnej poprowadzić pod podłogą
Aby korzystanie z kuchennej wyspy było możliwe, należy przewody instalacji wodno-kanalizacyjnej poprowadzić pod podłogą
(fot. Mebel Rust)
Nowe rury wodociągowe – zarówno do wody ciepłej, jak i zimnej – mają niewielkie średnice (najczęściej 16–30 mm), dlatego można je łatwo ukryć w płytkich bruzdach wykutych w ścianie, poprowadzić pod posadzką lub osłonić ekranem razem z rurami kanalizacyjnymi.

 

W remontowanych instalacjach rury można poprowadzić w jednym z dwóch systemów:

  • trójnikowym – w zaprojektowanych miejscach na odgałęzieniach pionu montuje się trójniki umożliwiające doprowadzenie wody do poszczególnych urządzeń sanitarnych;

     

  • rozdzielaczowym – do rozdzielaczy umieszczonych na poszczególnych kondygnacjach podłącza się indywidualnie wszystkie znajdujące się na tej kondygnacji przybory sanitarne; montaż tym systemem sprawdza się zwłaszcza w rozległych instalacjach, w których punkty odbioru wody są znacznie od siebie oddalone, a także w instalacjach z rurami prowadzonymi w podłodze.
Nową instalację wodociągową najlepiej wykonać z rur tworzywowych warstwowych typu Pex–Al–Pex. Można je dowolnie wyginać, a to znacznie ułatwia ich ułożenie i ogranicza liczbę potrzebnych złączek i kolanek. Ich zaletą jest również montaż bez użycia specjalistycznych narzędzi oraz możliwość wielokrotnego rozbierania połączeń.

 

Wymianę instalacji wodociągowej rozpoczyna się od wytyczenia linii jej przebiegu między punktami odbioru a źródłem zasilania – urządzeniem hydroforowym lub wodomierzem. Trasy przebiegu rur powinny być jak najkrótsze, bo nadmierna długość powoduje znaczne spadki ciśnienia.

 

A średnice rur powinny być stopniowane: na odcinku od źródła zasilania do najbliższego rozgałęzienia układa się najczęściej rury o średnicy 25–32 mm, pozostałe odcinki montuje z rur o średnicy 20 mm (piony) i 16 mm (poziomy).

Jak poprowadzić rury

Najprostszym rozwiązaniem jest poprowadzenie rur w kanałach przypodłogowych (umieszczonych przy ścianach), w których zmieszczą się również rury kanalizacyjne. Jedynie krótkie odcinki rur doprowadzających wodę do poszczególnych przyborów umieszcza się wtedy w bruzdach pod tynkiem.

 

W domach podpiwniczonych rury można też umieścić pod sufitem w piwnicy, a podłączenia wykonać przez otwory wykute w stropie.

 

Może cię zainteresować
Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Wszystko o rurach spustowych ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak działa pompa abisynka?
Zobacz więcej Zwiń

Redakcja BudujemyDom

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!