Sieciowe przyłącze wodociągowe czy własna studnia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Sieciowe przyłącze wodociągowe czy własna studnia?

Chociaż jeszcze pół wieku temu nie brakowało domów bez bieżącej wody i kanalizacji, to dziś trudno sobie wyobrazić życie bez tych udogodnień. Najbardziej odczuwamy to w razie jakiejś awarii. Jednak woda jest potrzebna już na etapie budowy, bez niej nie przygotujemy zapraw, tynków itd. Dlatego zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków to rzeczy, bez których po prostu nie sposób się obyć.

Jak wykonać przyłącze do wodociągu?

W domach jednorodzinnych jako źródło wody wchodzi w grę wodociąg lub studnia. W pierwszym przypadku, buduje się przyłącze łączące posesję z siecią publiczną. Jeżeli budynku jeszcze nie ma, potrzebna jest studzienka z wodomierzem i kran ponad powierzchnią gruntu.

Studzienka musi chronić przed mrozem, dlatego jej dno sięga poniżej głębokości przemarzania gruntu i często jest izolowana od góry. Ponadto powinno się przewidzieć możliwość wygodnego spuszczania wody z rury z kranem. Na początku budowy, przy robieniu wykopów pod fundamenty, zakopuje się rurę wodociągową od studzienki do domu.

Doprowadzenie wody do budynku będzie wymagało jedynie wykonania połączenia w studzience. Po zakończeniu budowy - zwykle przenosi się wodomierz do domu (za zgodą zakładu wodociągowego, bo należy go od nowa zaplombować).

Jakich formalności trzeba dopełnić, żeby wykonać przyłącze wodociągowe?

Jeżeli chcemy zbudować przyłącze, pierwszym krokiem jest uzyskanie z zakładu wodno-kanalizacyjnego warunków technicznych, jakie musi ono spełniać. Standardowym wymogiem jest w nich obowiązek opracowania projektu uwzględniającego jego przebieg i parametry techniczne. Pod względem prawnym, takie przyłącze możemy następnie wykonać nawet bez zgłaszania zamiaru wykonania robót budowlanych w starostwie powiatowym. Po czym podpisujemy umowę na dostawę wody i z niej korzystamy.

Jednak powszechnie obowiązek zgłoszenia zamiaru budowy przyłącza do starostwa powiatowego znajduje się w warunkach technicznych zakładu wod.-kan. W takiej sytuacji urząd ma 21 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu lub żądanie uzupełnienia dokumentacji.

Projekt przyłącza może być także częścią dokumentacji projektowej planowanego domu, bo obejmuje ona również plan zagospodarowania działki i sposób zapewnienia dostawy mediów. Wówczas, mając prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę albo uprawomocnione zgłoszenie (po upływie terminu na ewentualny sprzeciw), nie musimy składać już innej dokumentacji w organach administracyjno-budowlanych.

W praktyce wykonanie przyłącza zleca się de facto służbom zakładu wod.-kan. lub współpracującej z nim firmie. Dopełniają niezbędnych formalności, a inwestor jedynie płaci i podpisuje umowę na dostarczanie wody.

Jakie zalety ma przyłączenie do wodociągu?

Warto zbudować przyłącze, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Obowiązek jego wykonania może być również zapisany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Za zużytą wodę trzeba wprawdzie płacić, a i samo przyłącze może kosztować kilka tysięcy złotych, lecz w zamian dostajemy wodę wolną od zanieczyszczeń, zdatną do picia i regularnie badaną.

Woda z własnej studni okazuje się darmowa jedynie z pozoru, bo zwykle wymaga uzdatniania, które też kosztuje, i co najgorsze - nie zawsze daje ono satysfakcjonujący efekt. Poza tym nie można zapominać o pieniądzach wydanych na zakup samych urządzeń do uzdatniania, zbiornika hydroforowego i pompy. Co istotne, jakość i poziom wód gruntowych potrafi się wyraźnie zmieniać, a to może oznaczać konieczność dokupienia sprzętu uzdatniającego, w skrajnych przypadkach nawet wiercenia nowej studni.

Również pewność zaopatrzenia w wodę nieraz okazuje się iluzoryczna. O ile nie mamy rezerwowego zasilania pompy na wypadek awarii sieci energetycznej, to wody i tak nie będziemy mieli. Zaś awarie zasilania zdarzają się częściej niż wodociągów.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na studnię?

Jeżeli decydujemy się na studnię, jej lokalizację najlepiej od razu zaznaczyć w projekcie, na planie zagospodarowania działki. Wówczas nie będziemy musieli składać już odrębnego zgłoszenia zamiaru jej budowy. Jeśli studnia ma być docelowym źródłem wody, jej usytuowanie powinno przede wszystkim spełniać wymagane prawem warunki odnośnie odległości od szamba, przydomowej oczyszczalni ścieków, granic posesji.

Schemat obrazujący minimalne odległości pomiędzy studnią a innymi obiektami na działce
Przepisy określają minimalne odległości pomiędzy studnią a innymi obiektami na działce. Wykonanie studni i oczyszczalni z drenażem na małej posesji może być niemożliwe.

Z wchodzących w grę miejsc trzeba wybrać takie, które nie będzie kolidować z naszą koncepcją zagospodarowania terenu, nie będzie przeszkadzać w trakcie budowy, równocześnie pozwoli wygodnie doprowadzić wodę do budynku, do pomieszczenia z hydroforem. Czerpanie wody ze studni może być też rozwiązaniem tymczasowym, na okres budowy, gdy chcemy już ją rozpocząć, a procedury związane z wykonaniem przyłącza wodociągowego się przeciągają.

W takiej sytuacji wystarczająca może być tańsza od wierconej tzw. studnia abisyńska (wąskorurowa). Wadą tego rodzaju studni, poza niewielką wydajnością, jest skłonność do szybkiego zamulania się. Często po kilku latach nie nadają się już do użytku.

Jeżeli po zakończeniu budowy chcemy dalej z niej korzystać do podlewania, mycia samochodu itp., warto jednak zdecydować się na studnię wierconą. Co ważne, restrykcyjne wymogi odnośnie lokalizacji obowiązują tylko studnie, z których będzie czerpana woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, a nie studni używanych wyłącznie w celach gospodarczych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jakie są atuty posiadania studni?

Na ogół zrobienie studni to nie tyle kwestia wyboru, co konieczności - jeśli nie mamy możliwości skorzystania z wodociągu. Jednak pod pewnymi warunkami studnia może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Do tego niedrogim zarówno w wykonaniu, jak i eksploatacji. Kluczowe znaczenie ma jakość wody w ujęciu. Jeżeli jest dobra i nie wymaga uzdatnienia, lub potrzebuje go tylko w minimalnym stopniu, zużywanie jej będzie cenowo bezkonkurencyjne. Niestety, zdarza się to raczej rzadko. Woda nieco gorszej jakości może być za to z powodzeniem stosowana do celów gospodarczych (podlewanie ogrodu).

Właściwie zaplanowana studnia uniezależnia nas od infrastruktury, mediów sieciowych. Po pierwsze, działek zdatnych do zabudowy, a pozbawionych dostępu do sieci wodociągowej, jest bardzo dużo. Po drugie, taką ziemię kupimy taniej. Może to z nawiązką zrekompensować koszt wiercenia studni i uzdatniania wody. Po trzecie, odpowiednio przemyślana studnia zapewni nam wodę nawet w przypadku poważnych awarii publicznej infrastruktury, takiej jak wodociągi i sieć energetyczna.

Elektryczną pompę studzienną da się zasilać z generatora prądotwórczego, ewentualnie z akumulatora z przetwornicą napięcia. Taki system zasilania awaryjnego najważniejszych domowych urządzeń (kocioł, pompa obiegowa c.o., pompa wody, lodówka, rolety zewnętrzne) trzeba fachowo skonfigurować, uwzględniając ich moc i wymagany czas pracy. Źródłem energii elektrycznej może być tu również instalacja fotowoltaiczna, przystosowana do działania niezależnie od sieci (off grid).

Najprostszy wariant to zaś dodatkowa (poza elektryczną) pompa ręczna. Nie zasilimy z niej typowej instalacji wodnej w domu, jednak różnica pomiędzy kompletnym brakiem wody a możliwością przyniesienia jej w wiadrze i tak jest ogromna.

Jaka jest procedura przy budowie studni?

Studnie używane na potrzeby domów jednorodzinnych (głębokość do 30 m, pobór wody do 5 m3 na dobę) można zrealizować po zgłoszeniu w starostwie powiatowym (wydziale budownictwa i architektury).

Nie ma obowiązku opracowywania w związku z tym dokumentacji przez projektanta z uprawnieniami. Wystarczy opis planowanego rodzaju studni oraz oznaczenie jej umiejscowienia na działce (do tego zwykle wymagana jest kopia aktualnej mapy). Ponadto trzeba dołączyć dokumentację wskazaną w innych przepisach - przede wszystkim oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Urząd ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu lub żądanie uzupełnienia dokumentacji. W praktyce najważniejszym warunkiem jest zachowanie określonych odległości pomiędzy studnią oraz innymi obiektami na posesji. Kluczowe są te grożące zanieczyszczeniem wody, np. szambo (15 m) i drenaż rozsączający przydomowej oczyszczalni ścieków (30 m). Trzeba je oznaczyć na mapie dołączonej do zgłoszenia.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: pixabay.com / trestletech

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Leszek

18 Cze 2021, 17:50

Mam działkę która nie ma możliwość podłączenia wody z ujęcia gminnego , brakuje około 300 metrów instalacji wodociągowej do działki, gmina nie chce lub nie ma pieniędzy na tę inwestycję nie zgadza się również na sfinansowanie przez osoby fizyczne , studnia jest problematyczna ...

Minimum to inwentaryzacja powykonawcza, przecież bez tego nie ma jak nanieść uzbrojenia terenu na mapy. Brak projektu prawdopodobnie zakład przyjmie.

time image

Gość Anna

17 Sty 2021, 13:11

Dzien dobry, Mam pytanie apropos przylacza wodno-kanalizacyjnego. Poprzedni wlasciciel dzialki, od ktorego ja kupilismy, wykonal przylacze wodne i kanalizacyjne na posesje w formie dwoch studzienek DN 425. Mamy rowniez podpisana juz umowe z MPWiK w Warszawie na dostawe wody oraz kanalizacji, ...

time image

06 Sty 2021, 23:51

4 godziny temu, Gość Karolina napisał: Dzień dobry. Pan, od którego kupujemy działkę na własny koszt doprowadził wodę na posesje. Jest on właścicielem całej sieci wodnokanalizacyjnej, czy może nam robić problemy z doprowadzeniem wody do budynku skoro mamy już ...

time image

06 Sty 2021, 19:47

37 minut temu, Gość Karolina napisał: czy może nam robić problemy A robi problemy?

time image

Gość Karolina

06 Sty 2021, 19:09

Dzień dobry. Pan, od którego kupujemy działkę na własny koszt doprowadził wodę na posesje. Jest on właścicielem całej sieci wodnokanalizacyjnej, czy może nam robić problemy z doprowadzeniem wody do budynku skoro mamy już przyłącze na działce ?

O możliwości i sposobie podłączenia decyduje właściciel sieci kanalizacyjnej - najczęściej gmina - pobierając m. in. opłaty za odprowadzenie ścieków.

time image

Gość Konrad

27 Lis 2020, 13:04

Witam, budujemy dom, droga dojazdowa do budynku ok. 300m jest prywatna (4 właścicieli, 11 ma służebność). Przy prywatnej drodze jest już 5 domów. W drodze jest kanalizacja już podpięta ale droga jest szutrowa. Planujemy ulepszyć drogę, zrobić asfalt i zbudować studzienki kanalizacyjne. ...

time image

24 Paź 2020, 19:51

tyle, ile zechce ci sponsorować właściciel wodociągu

time image

Gość Mmmichu

24 Paź 2020, 19:35

Dobry wieczór , Mam pytanie czy jest jakiś przepis mówiący ile metrow mozna wykonać przyłącza wody ? Bo ja mam u siebie 290 m do sieci wodociągowej i nie uśmiecha mi się robić wodociagu bo to zabójczy koszt. Pozdrawiam

time image

08 Wrz 2020, 07:34

16 godzin temu, Gość tadeusz napisał: nie pytalem zadnego urzedasa , zamowilem firme i wiercilem , moja dzialka i nikt nie bedzie mi rzadil na niej wiele działań pozaprawnych jest bezkarnych - dopóki urzędnik się nie dowie i nie uzna za atrakcyjne, albo niezbędne ...

time image

07 Wrz 2020, 15:46

56 minut temu, Gość tadeusz napisał: nikt nie bedzie mi rzadil na niej Będzie, będzie...

time image

Gość tadeusz

07 Wrz 2020, 14:50

nie pytalem zadnego urzedasa , zamowilem firme i wiercilem , moja dzialka i nikt nie bedzie mi rzadil na niej

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje