Biologiczna oczyszczalnia założona dzięki gminnemu programowi dopłat

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Biologiczna oczyszczalnia założona dzięki gminnemu programowi dopłat

Mieliśmy szczęście, korzystając z pierwszej tury zakładania przydomowych oczyszczalni ścieków z gminnego programu dopłat, ponieważ wcześniej wydawaliśmy majątek na wywóz ścieków z szamba - mówi Władek, Czytelnik Budujemy Dom, który biologiczną oczyszczalnię użytkuje od 2005 r.

Oczyszczalnia ścieków:

  • Technologia ze złożem biologicznym.
  • Dwa dwukomorowe zbiorniki o pojemności 3,5 i 2,5 m3, pompa napowietrzająca.
  • Studnia rozprowadzająca na złożu żwirowo-piaskowym.

Grunt:

  • Ilasty.
  • Liczba stałych mieszkańców: najpierw 6, obecnie 4.

Decyzja: Mieliśmy szczęście, korzystając z pierwszej tury zakładania przydomowych oczyszczalni ścieków z gminnego programu dopłat. Władze gminy zdobyły na ten cel pieniądze ze środków unijnych, a my bez wahania skorzystaliśmy z nich i oferowanych nowoczesnych technologii oczyszczania, ponieważ wcześniej wydawaliśmy majątek na wywóz ścieków z szamba.

Produkowało je aż 6 osób, odczuwaliśmy presję oszczędzania wody. Z tego powodu godzilibyśmy się na każdą propozycję uwolnienia nas od niej i wysokich kosztów. Projektant tego typu obiektów do ilości użytkowników i rodzaju gruntu dobrał model urządzenia ze złożem biologicznym z puli objętej dotacją. My udaliśmy się do starostwa powiatowego z wypełnionymi formularzami.

Biologiczna oczyszczalnia składa się z przepompowni, dwóch dwukomorowych zbiorników, studni rozprowadzającej i studni chłonnej
Biologiczna oczyszczalnia składa się z przepompowni, dwóch dwukomorowych zbiorników, studni rozprowadzającej i studni chłonnej.

Biologiczna oczyszczalnia - rady i przestrogi:

Ciężki sprzęt wjechał na naszą działkę po kilku tygodniach. Pierwsza ekipa, niestety, nie miała pojęcia, w jaki sposób połączyć dostarczone zbiorniki z istniejącą rurą kanalizacyjną, wychodzącą z budynku bardzo nisko, bo poniżej fundamentu. Nabałaganiła tylko, kopiąc w ziemi głęboką dziurę - po dniu roboczym pojechała w siną dal i nie wróciła.

Dopiero następna ekipa wykonawców fachowo poradziła sobie z taką materią. Odwrotnie niż poprzednicy, nie zamierzała wkopywać zbiorników poniżej fundamentów domu, na wysokości rury kanalizacyjnej. Zasypała niepotrzebny wykop i przygotowała przepompownię tuż pod poziomem gruntu. Do zasilania mocnej pompy wykorzystała istniejącą instalację elektryczną na 230 V. Potem sprawnie ulokowała w ziemi dwukomorowy osadnik gnilny i zamontowała pompę do napowietrzania złoża. Tuż za nim ustawiła drugi zbiornik, łącząc je rurą przelewową. Na końcu wybudowała i orurowała studnię rozdzielającą, a w odległości 20 m - studnię chłonną jako docelowe miejsce na oczyszczoną ciecz.

Ten ostatni element układu jest bardzo ważny. Wykop miał głębokość ponad 2 m i podobną szerokość. Wykonawcy wyścielili go geowłókniną, wsypali warstwę tłucznia, na nim ustawili wielką rurę z plastiku i wypełnili żwirem. Całość przykryli folią, odcinając studnię chłonną od wody opadowej. Oczyszczalnię zrealizowano prawidłowo, od czasu rozruchu nie mamy z nią żadnego kłopotu. Wszystkie elementy układu znajdują się na odpowiedniej głębokości, zostały obsypane żwirem i piachem. Nie pojawiają się przecieki ani zastoiny ścieków. System pracuje cicho i bezzapachowo, bez konieczności zasilania go bakteriami.

Raz na 3-4 lata muszę jedynie wezwać wóz asenizacyjny do opróżnienia układu oraz zgrać to z pojawieniem się serwisanta, który wyjmuje na zewnątrz pompy i filtry, dokonuje ich przeglądu. Po umyciu zbiorników i plastikowych kształtek filtracyjnych (mają formę rur z nacięciami i motylków), ponownie inicjuje pracę złoża (wsypuje jakieś środki) i całej oczyszczalni. Napowietrzającą pompę membranową trzeba było raz naprawić za 200 zł.

Koszty biologicznej oczyszczalni ścieków:

  • Oczyszczalnia z montażem 9800 zł, do zapłacenia po dotacji 3500 zł.
  • Eksploatacja - opróżnienie osadnika gnilnego co 2 lata 200 zł; serwis 400 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje