Biologiczna oczyszczalnia założona dzięki gminnemu programowi dopłat

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Biologiczna oczyszczalnia założona dzięki gminnemu programowi dopłat

Mieliśmy szczęście, korzystając z pierwszej tury zakładania przydomowych oczyszczalni ścieków z gminnego programu dopłat, ponieważ wcześniej wydawaliśmy majątek na wywóz ścieków z szamba - mówi Władek, Czytelnik Budujemy Dom, który biologiczną oczyszczalnię użytkuje od 2005 r.

Oczyszczalnia ścieków:

  • Technologia ze złożem biologicznym.
  • Dwa dwukomorowe zbiorniki o pojemności 3,5 i 2,5 m3, pompa napowietrzająca.
  • Studnia rozprowadzająca na złożu żwirowo-piaskowym.

Grunt:

  • Ilasty.
  • Liczba stałych mieszkańców: najpierw 6, obecnie 4.

Decyzja: Mieliśmy szczęście, korzystając z pierwszej tury zakładania przydomowych oczyszczalni ścieków z gminnego programu dopłat. Władze gminy zdobyły na ten cel pieniądze ze środków unijnych, a my bez wahania skorzystaliśmy z nich i oferowanych nowoczesnych technologii oczyszczania, ponieważ wcześniej wydawaliśmy majątek na wywóz ścieków z szamba.

Produkowało je aż 6 osób, odczuwaliśmy presję oszczędzania wody. Z tego powodu godzilibyśmy się na każdą propozycję uwolnienia nas od niej i wysokich kosztów. Projektant tego typu obiektów do ilości użytkowników i rodzaju gruntu dobrał model urządzenia ze złożem biologicznym z puli objętej dotacją. My udaliśmy się do starostwa powiatowego z wypełnionymi formularzami.

Biologiczna oczyszczalnia składa się z przepompowni, dwóch dwukomorowych zbiorników, studni rozprowadzającej i studni chłonnej
Biologiczna oczyszczalnia składa się z przepompowni, dwóch dwukomorowych zbiorników, studni rozprowadzającej i studni chłonnej.

Biologiczna oczyszczalnia - rady i przestrogi:

Ciężki sprzęt wjechał na naszą działkę po kilku tygodniach. Pierwsza ekipa, niestety, nie miała pojęcia, w jaki sposób połączyć dostarczone zbiorniki z istniejącą rurą kanalizacyjną, wychodzącą z budynku bardzo nisko, bo poniżej fundamentu. Nabałaganiła tylko, kopiąc w ziemi głęboką dziurę - po dniu roboczym pojechała w siną dal i nie wróciła.

Dopiero następna ekipa wykonawców fachowo poradziła sobie z taką materią. Odwrotnie niż poprzednicy, nie zamierzała wkopywać zbiorników poniżej fundamentów domu, na wysokości rury kanalizacyjnej. Zasypała niepotrzebny wykop i przygotowała przepompownię tuż pod poziomem gruntu. Do zasilania mocnej pompy wykorzystała istniejącą instalację elektryczną na 230 V. Potem sprawnie ulokowała w ziemi dwukomorowy osadnik gnilny i zamontowała pompę do napowietrzania złoża. Tuż za nim ustawiła drugi zbiornik, łącząc je rurą przelewową. Na końcu wybudowała i orurowała studnię rozdzielającą, a w odległości 20 m - studnię chłonną jako docelowe miejsce na oczyszczoną ciecz.

Ten ostatni element układu jest bardzo ważny. Wykop miał głębokość ponad 2 m i podobną szerokość. Wykonawcy wyścielili go geowłókniną, wsypali warstwę tłucznia, na nim ustawili wielką rurę z plastiku i wypełnili żwirem. Całość przykryli folią, odcinając studnię chłonną od wody opadowej. Oczyszczalnię zrealizowano prawidłowo, od czasu rozruchu nie mamy z nią żadnego kłopotu. Wszystkie elementy układu znajdują się na odpowiedniej głębokości, zostały obsypane żwirem i piachem. Nie pojawiają się przecieki ani zastoiny ścieków. System pracuje cicho i bezzapachowo, bez konieczności zasilania go bakteriami.

Raz na 3-4 lata muszę jedynie wezwać wóz asenizacyjny do opróżnienia układu oraz zgrać to z pojawieniem się serwisanta, który wyjmuje na zewnątrz pompy i filtry, dokonuje ich przeglądu. Po umyciu zbiorników i plastikowych kształtek filtracyjnych (mają formę rur z nacięciami i motylków), ponownie inicjuje pracę złoża (wsypuje jakieś środki) i całej oczyszczalni. Napowietrzającą pompę membranową trzeba było raz naprawić za 200 zł.

Koszty biologicznej oczyszczalni ścieków:

  • Oczyszczalnia z montażem 9800 zł, do zapłacenia po dotacji 3500 zł.
  • Eksploatacja - opróżnienie osadnika gnilnego co 2 lata 200 zł; serwis 400 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje