23 lata działania oczyszczalni drenażowej - cenne rady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
23 lata działania oczyszczalni drenażowej - cenne rady

Radzę zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio duży spadek rury wychodzącej z budynku i wpadającej do osadnika gnilnego. U nas jej spadek jest niby wystarczający, ale przez 23 lata działania oczyszczalni 3 razy nastąpił zator - mówi Zbyszek, który razem z Haliną są Czytelnikami Budujemy Dom, a drenażową oczyszczalnię użytkują od 1997 r.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Z drenażem rozsączającym, lokalizacja na górce.
 • Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 10 m3 (w I komorze kosz filtracyjny z kształtkami z tworzywa sztucznego) oraz studzienka rozprowadzająca.
 • Poletko filtracyjne o głębokości 1 m, nad nim 3 rury perforowane o średnicy 110 mm o długości 20 m, zakończone kominkami napowietrzającymi.

Grunt:

 • Ilasty.
 • Liczba stałych mieszkańców: 4.

Decyzja: Zbyszek - postawiliśmy budynek na szczycie pagórka, a oczyszczalnię ścieków na jego długim zboczu. Ukształtowanie terenu pozwalało na grawitacyjny odpływ ścieków, dlatego wybrałem typ drenażowy. Zawsze staram się być przezorny, parametry domowych i ogrodowych urządzeń konfiguruję z zapasem, więc również rozmyślnie przewymiarowałem wielkość elementów odprowadzających ścieki. Oczywiście, skonsultowałem to z pracownikami specjalistycznej firmy, której zleciłem montaż.

W kolejności - rura rewizyjna, właz osadnika gnilnego, właz studzienki rozdzielczej, dalej poletko filtracyjne
W kolejności - rura rewizyjna, właz osadnika gnilnego, właz studzienki rozdzielczej, dalej poletko filtracyjne.

Oczyszczalnia drenażowa - rady i przestrogi:

 • Wykonawcy sprowadzili koparkę m.in. do przygotowania głębokiego wykopu na duży poziomy zbiornik oraz długich rowów na 3 rury drenujące o długości 20 m.

  Radzę zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio duży spadek rury wychodzącej z budynku i wpadającej do osadnika gnilnego. U nas jej spadek jest niby wystarczający, lecz przydałby się większy, ponieważ przez 23 lata działania oczyszczalni 3 razy nastąpił zator. Spowodował go tłuszcz i włosy oblepiające ścianki rury. Choć u nas w tym newralgicznym miejscu znajduje się rura o średnicy 150 mm, to ścieki całkowicie zatkały jej światło.

  Wezwany hydraulik udrożnił ją bosakiem od strony osadnika. Kiedy sytuacja powtórzyła się, wciął w rurę od góry kominek rewizyjny, a ja kupiłem myjkę ciśnieniową i specjalną przystawkę z wężem, który w tym przypadku wkręca się pod ciśnieniem w zator i usuwa go.

  Po trzech przebytych awariach nie czekam bezczynnie na kolejną, tylko każdej jesieni prewencyjnie przepłukuję wodą pod ciśnieniem rurę między domem i oczyszczalnią. Tym samym unikam przeprowadzania brudnej operacji w chłodzie. Po opróżnieniu osadnika gnilnego, służba asenizacyjna wyjmuje z niego kosz filtracyjny i również myje jego wsad pod ciśnieniem.
 • Halina: Po szybszym wzroście trawy widać, którędy biegną dreny. Nad częścią z nich założyłam rabaty - nie sadziłam tam jednak drzew - więc z oczyszczonych ścieków korzystają teraz rośliny. Aparatura nie wydziela zapachu, ponieważ raz w miesiącu wsypujemy przez sedes bakterie w saszetkach (2 szt.) lub wlewamy płyn (0,5 l). Kiedy o tym zapomnieliśmy, po kilku dniach poczuliśmy to w łazienkach. Aby chronić bakterie, staramy się nie używać detergentów.

Koszty montażu i eksploatacji oczyszczalni drenażowej:

 • Z montażem 5600 zł.
 • Eksploatacja - bakterie 130 zł, opróżnienie osadnika gnilnego 150 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W osadniku gnilnym znajduje się kosz filtracyjny.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Wera

19 Lis 2020, 18:28

Cena za opróżnienie osadnika oczyszczalni jest zupełnie niewiarygodna. Te ścieki traktowane są inaczej niż zwykłe szambo. To jest koszt kilkuset złotych, zwykle raz na rok. No chyba, że te ścieki kierowca wozu wyleje zaraz do rowu...

time image

Gość sza

19 Lis 2020, 14:54

Osadnik 10 m3 a jego opróżnienie tylko 150 zł? Gdzież to jest tak tanio?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje