Jakie są rodzaje zbiorników na ścieki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jakie są rodzaje zbiorników na ścieki?

Kto nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, musi wybudować szczelny zbiornik na nieczystości (czyli po prostu szambo) i korzystać z usług firm asenizacyjnych. Jakie są rodzaje zbiorników na ścieki i jakie są ich wady i zalety?

aktualizacja: 2020-02-21 10:22:03

Szczelny, bezodpływowy zbiornik na ścieki

Szczelny, bezodpływowy zbiornik na ścieki, powszechnie nazywany szambem, to jedyne rozwiązanie dla właścicieli małych działek położonych w rejonach pozbawionych kanalizacji, a także dla tych, których nie stać na oczyszczalnię. Decyzję o wykonaniu i lokalizacji szamba również najlepiej podjąć na etapie przygotowań do budowy domu.

Jeśli zbiornik został przewidziany w planie zagospodarowania działki, to po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu dodatkowe formalności nie będą już konieczne. Natomiast gdy chcemy wykonać nieuwzględnione w takim planie szambo, trzeba uzyskać oddzielne pozwolenie (co ciekawe, w odróżnieniu od budowy oczyszczalni, nie wystarczy samo zgłoszenie do starostwa). Gmina ma prawo odmówić zgody na budowę zbiornika kanalizacyjnego, jeżeli istnieje możliwość przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Zbiornik możemy ulokować w każdym miejscu naszej działki, pod warunkiem zachowania odpowiednich odległości od studni (15 m), okien i drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (5 m) oraz granicy działki (2 m). Odległość od granicy działki może być mniejsza, o ile zainteresowani sąsiedzi uzgodnią usytuowanie swoich zbiorników bezpośrednio przy granicy. Szamba nie wolno sytuować w zagłębieniu terenu, gdzie byłoby narażone na zalanie przez wody opadowe. Kto to zlekceważy, przeklnie własną lekkomyślność, gdy przyjdzie mu opróżniać zbiornik z deszczówki.

Schemat: Wymagana przepisami prawa odległość szamba od innych obiektów
Wymagana przepisami prawa odległość szamba od innych obiektów

Lokalizację szamba należy też starannie przemyśleć pod kątem jego bezproblemowego opróżniania. Najlepiej, jeśli jest to możliwe bez konieczności wjazdu wozu asenizacyjnego na teren posesji, a zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest wykonanie przyłącza do opróżniania zakończonego odpowiednim złączem zainstalowanym w ogrodzeniu. Pozwala to na wywożenie szamba bez wchodzenia obsługi wozu asenizacyjnego na teren posesji, a więc także pod nieobecność mieszkańców.

Przyłącze dla wozu asenizacyjnego umieszczone w ogrodzeniu
Przyłącze dla wozu asenizacyjnego umieszczone w ogrodzeniu pozwala opróżniać szambo nawet podczas nieobecności mieszkańców (fot. Probud)

Druga z kluczowych decyzji dotyczy wielkości zbiornika. Generalnie sprawa jest jasna - czym większy, tym lepszy, bo rzadziej trzeba będzie go opróżniać. Co więcej, za przyjazd większego wozu asenizacyjnego zapłacimy tylko trochę więcej niż za przyjazd pojazdu mniejszego. Warto więc, by szambo było co najmniej tak pojemne jak największe operujące w okolicy beczki. Wynika z tego, że najlepszym wyborem będzie zbiornik o pojemności 8-10 m³ (uwaga: budowa zbiornika o pojemności powyżej 10 m3 podlega bardziej restrykcyjnym przepisom).

Dawniej szamba wykonywano samodzielnie, dziś coraz częściej wykorzystuje się zbiorniki prefabrykowane z betonu lub laminatów (kupując zbiornik, należy zadbać o to, by wraz z nim otrzymać certyfikat szczelności, który będzie potrzebny do odbioru budowlanego). Żaden przepis nie zakazuje jednak samodzielnego wykonania szamba, ale trzeba zwrócić uwagę na to, czy w pozwoleniu na jego budowę (lub na budowę domu) nie zapisano wymogu zastosowania zbiornika certyfikowanego.

Zbiorniki z kręgów

Zbiorniki z kręgów niegdyś były bardzo popularne, dziś budowane są już bardzo rzadko. Montaż zaczyna się od wykonania wykopu, w którym ustawia się kręgi i podkopuje je do pożądanej głębokości. Następnie trzeba wylać dno i uszczelnić połączenia kręgów.

Niestety, utrzymanie szczelności (zwłaszcza po kilku latach od budowy) w miejscach łączeń jest bardzo trudne, nawet jeżeli użyje się do tego specjalnych zapraw, odpornych na agresywne działanie substancji zawartych w rozkładających się fekaliach. A sprawy szczelności lekceważyć nie można, bo kto chciałby nieustannie opróżniać szambo z wlewających się do niego wód podskórnych czy gruntowych?

Zbiorniki betonowane na miejscu

Zbiorniki betonowane na miejscu to znacznie popularniejsza obecnie odmiana szamba do samodzielnego wykonania. W porównaniu z zastosowaniem prefabrykatów, zaletą jest prowadzenie prac na podstawie indywidualnego projektu, który może zakładać nietypowe kształty i rozmiary zbiornika, a więc być lepiej dopasowany do potrzeb inwestora, dostępności miejsca na działce itp. Dodatkowa korzyść to brak konieczności angażowania ciężkiego sprzętu budowlanego, co pozwala na prowadzenie robót także tam, gdzie nie byłby on w stanie dojechać (choć oczywiście nakłady pracy będą wtedy znacznie większe).

Szczelność i trwałość zbiornika zależy przede wszystkim od jakości betonu (powinien być to beton o obniżonej nasiąkliwości). Ponadto z każdej strony należy zabezpieczyć go przeznaczonym do tego celu impregnatem, powłoką bitumiczną lub inną substancją chroniącą przed działaniem wilgoci. Po wyschnięciu wszystkich warstw izolacji zbiornik można zasypać. Nie wymaga on kotwienia, ponieważ jest tak ciężki, że ciśnienie wód gruntowych nie będzie w stanie wyprzeć go z wykopu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Prefabrykowane zbiorniki betonowe

Prefabrykowane zbiorniki betonowe są obecnie najczęściej wybierane do budowy przydomowych szamb, głównie z tego powodu, że oferta rynkowa jest bardzo szeroka, a ceny - rozsądne. Są proste w montażu (wystarczy tylko opuścić je do przygotowanego wcześniej wykopu), nie wymagają dodatkowego kotwienia ani dociążania. Porządnie wykonane zbiorniki są trwałe, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a odpowiednio zaimpregnowane - służą bezproblemowo przez lata.

Jedyny istotny minus to konieczność dowiezienia ciężkiego zbiornika (lub jego elementów) na miejsce posadowienia oraz użycia dźwigu w celu opuszczenia do wykopu. Nie w każdych warunkach jest to możliwe.

Montaż prefabrykowanego zbiornika z betonu
Montaż prefabrykowanego zbiornika z betonu wymaga użycia ciężkiego sprzętu, za to nie trzeba go kotwić w gruncie (fot. Probud)

Prefabrykowane zbiorniki z tworzyw sztucznych (laminatów)

Prefabrykowane zbiorniki z tworzyw sztucznych (laminatów) również występują na rynku w ogromnej różnorodności. Do ich niewątpliwych zalet należą: lekkość, która bardzo ułatwia transport i montaż (w kilka osób zbiornik można łatwo przesunąć tam, gdzie samochód nie wjedzie), całkowita szczelność i znakomita odporność na agresywne substancje chemiczne zawarte w ściekach.

Niestety, są podatne na uszkodzenia mechaniczne, co powoduje konieczność zachowania ostrożności przy montażu. Największą wadą jest jednak możliwość wypchnięcia pustego zbiornika na powierzchnię przez wody gruntowe - sprawia to, że raczej nie korzysta się z nich tam, gdzie poziom wód jest wysoki. Wypchnięciu można przeciwdziałać poprzez kotwienie zbiornika w gruncie, ale na terenach podmokłych czy gliniastych będzie to mało skuteczne.

W takich warunkach lepiej postawić na zbiornik z betonu, któremu nie grozi ani wypchnięcie, ani zniszczenie pod wpływem parcia hydrostatycznego. W razie krótkotrwałego podniesienia się poziomu wód gruntowych, poziom ścieków w zbiorniku z tworzyw należy utrzymywać na takiej wysokości, by napór z zewnątrz był równoważony.

Zbiornik z tworzywa
Zbiornik z tworzywa łatwiej dostarczyć na plac budowy, ale przy wysokim poziomie wód gruntowych montaż może okazać się kłopotliwy (fot. Miciński)

Adam Jamiołkowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje