Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej?

Rury do zewnętrznego odpływu barwione są na pomarańczowo. Najczęściej wykonane są z nieplastyfikowanego polichlorku winylu PVC-U i występują w kilku najbardziej popularnych wymiarach średnic.

Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej?
Pipelife Polska Systemy instalacyjne RADOPRESS i PP-R, PP-RCT CARBO CRP, COMFORT Plus
www.pipelife.pl
Pipelife Polska Systemy instalacyjne RADOPRESS i PP-R, PP-RCT CARBO CRP, COMFORT Plus
Dane kontaktowe:
58 774 88 88
Torfowa 4, 84-110 Krokowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kanalizacja zewnętrzna na bazie rur PVC

Projektując kanalizację budynku, nie można pominąć rur, najczęściej wykonanych z PVC-U. W przypadku rur jednego z najbardziej znanych producentów, firmy Pipelife, rury te są dodatkowo wyposażone w uszczelkę Sewer-Lock, która zostaje zamontowana w automatycznym procesie termoformowania.

Tuż po uplastycznieniu w wysokiej temperaturze bosego końca rury następuje indywidualne formowanie rowka kielicha wokół uszczelki Sewer-Lock, dzięki czemu rura jest zespolona z uszczelką w sposób nierozłączny.

Korzyści z zastosowania nowoczesnych uszczele SEWER-LOCK w rurach PVC do kanalizacji zewnętrznej
Korzyści z zastosowania uszczelki SEWER-LOCK w porównaniu z tradycyjnymi uszczelkami. fot. Pipelife

Technologia firmy Pipelife jest opatentowana. Jej zaletą jest m.in. możliwość późniejszego wyjęcia uszczelki z kielicha. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu zanieczyszczenia nie dostają się pod uszczelkę, co gwarantuje trwałe i szczelne połączenie.

Rury Pipelife Sewer-Lock są cechowane znakiem kryształu lodu. Symbol ten oznacza, że mogą być stosowane w obszarach, gdzie budowa sieci jest prowadzona w temperaturach poniżej - 10°C. Inne rozwiązania oparte są na uszczelkach olejoodpornych Silver Lock oraz uszczelkach jednowargowych.

Średnice rur odpływowych w kanalizacji zewnętrznej

W zależności od ilości ścieków, zastosowanie znajdują rury o średnicach odpowiednio: 110, 125, 160, 200, 250, 300, 400 i 500 mm. Rozmiar ścian ich rur zaczyna się od 3 mm. W miejskich systemach kanalizacyjnych najczęściej wykorzystywana jest konstrukcja o średnicy 200 mm.

Rury kanalizacyjne Pipelife produkowane są w średnicach (bez filtra) od 110 do 500 mm. Klasa ich sztywności wynosi SN= 2 kN/m2, 4 kN/m2, 8 kN/m2, 12 kN/m2.

Od czego zależy wybór średnicy rur ?

To, jaka średnica rury kanalizacyjnej zostanie zastosowana, decyduje o przepustowości systemu w tym obszarze. W przypadku, w którym wybrane parametry będą niewłaściwe dla objętości generowanych przez konkretne urządzenie, w efekcie dojdzie do spowolnienia przepływu oraz pojawienia się wycieków. Kluczowa jest przy tym nie tylko ilość wody, ale także czas przepływu strumienia.

Zwykle „poziomy” kanalizacyjne układane są z rur o średnicy 160 mm. Dotyczy to zwłaszcza podejścia do pionów kanalizacyjnych i toalet na parterze. Aby zaoszczędzić, rury o średnicy 110 mm prowadzone są do pojedynczych odbiorników, typu: zlew lub kratki ściekowe. Z kolei cała podziemna instalacja kanalizacyjna powinna być zbudowana z rur o średnicy 160 mm.

Spadki i kolanka w instalacji kanalizacji zewnętrznej

Istotne w przypadku kanalizacji są także spadki. Trzeba je wziąć pod uwagę, bowiem zbyt małe lub ich brak uniemożliwią grawitacyjny przepływ ścieków. Grozi to osadzaniem się na zewnętrznych ściankach rur włosów, piachu i tłuszczu. Minimalny spadek wynosi 2%, maksymalny - 15%. Powyżej tej wartości przepływ ścieków może być zbyt gwałtowny.

Jeśli chodzi o kolanka, w poziomach kanalizacyjnych zwykle nie stosuje się kolan 90 stopni. Nie jest to zalecane, bowiem opory przepływu nie były zbyt duże. Najczęściej zastosowanie znajdują kolana 15, 30, 45 a czasami 67 stopni. Należy przy tym pamiętać o dokładnym wykonaniu każdego połączenia kielichowego.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Pipelife