Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

6 zasad obowiązujących przy wykonywaniu instalacji kanalizacyjnej

Przy wykonywaniu instalacji kanalizacyjnej obowiązuje sześć bardzo ważnych zasad. Ich pominięcie może skutkować nieprawidłowym działaniem kanalizacji.

6 zasad obowiązujących przy wykonywaniu instalacji kanalizacyjnej
Pipelife Polska Systemy instalacyjne RADOPRESS i PP-R, PP-RCT CARBO CRP, COMFORT Plus
www.pipelife.pl
Pipelife Polska Systemy instalacyjne RADOPRESS i PP-R, PP-RCT CARBO CRP, COMFORT Plus
Dane kontaktowe:
58 774 88 88
Torfowa 4, 84-110 Krokowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

1. Ścieki przemieszczają się w instalacji kanalizacyjnej grawitacyjnie, niezbędne jest zatem zachowanie odpowiednich spadków przewodów (około 2 proc., czyli 2 cm na 1 m długości rury) w kierunku odpływu ścieków.

2. Rury kanalizacyjne są dość grube (od 40 mm, w wypadku przewodów do podłączenia umywalek, do 110 mm, w przypadku rur odprowadzających nieczystości z misek sedesowych), tak więc nie można ukryć ich w ścianach, a co najwyżej za ekranami maskującymi. Rury prowadzi się też w kanałach instalacyjnych, a w domach podpiwniczonych – pod sufitem w piwnicy.

3. Podejścia (prawie poziome odcinki przewodów kanalizacyjnych, łączące poszczególne urządzenia sanitarne z pionami) nie powinny mieć długości przekraczającej 3 m, bo komplikuje to wykonanie instalacji.

4. Wszystkie urządzenia podłączane do instalacji kanalizacyjnej muszą zostać zasyfonowane, tzn. przyłączone za pośrednictwem wypełnionego wodą odcinka przewodu, który zapobiega cofaniu się nieprzyjemnych woni do pomieszczeń (wyjątkiem jest miska sedesowa, w której rolę syfonu pełni odpowiednio ukształtowany odpływ). Rada praktyczna – w przypadku wanien i kabin prysznicowych zdecydowanie warto zamontować nowoczesne syfony, które można czyścić od góry, bo eliminuje to np. konieczność rozbierania obudowy wanny w celu wyczyszczenia syfonu.

5. Piony, przynajmniej te odprowadzające ścieki z misek ustępowych, powinny być wyposażone w wyprowadzone ponad dach budynku przewody napowietrzające. Zapobiegają one powstawaniu podczas spływu ścieków podciśnienia, które skutkuje wysysaniem wody z syfonów i rozchodzeniem się nieprzyjemnych woni.

5. Przygotowując projekt instalacji nie wolno zapomnieć o trójnikach rewizyjnych, które pozwalają na w miarę bezproblemowe udrażnianie rur w sytuacji, gdy dojdzie do ich zapchania (co może się zdarzyć nawet w zupełnie prawidłowo wykonanej instalacji).

Schemat prawidłowo wykonanej instalacji
Schemat prawidłowo wykonanej instalacji

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Pipelife