Drenażowa oczyszczalnia ścieków ze złożem żwirowym i przepompownią

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Drenażowa oczyszczalnia ścieków ze złożem żwirowym i przepompownią

Najpierw korzystaliśmy z szamba, lecz w 2014 r. postanowiłem założyć drenażową oczyszczalnię. Sprzyjał temu przepuszczalny piaszczysty grunt - mówi Adam, Czytelnik Budujemy Dom, który drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2014 r.

Oczyszczalnia ścieków:

  • Drenażowa ze złożem żwirowym i przepompownią.
  • Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 3 m3, za nim przepompownia, następnie w odległości 20 m studnia rozdzielająca i poletko filtracyjne z dwoma 30 m rurami rozsączającymi i kominkami odpowietrzającymi.

Grunt:

  • Piaszczysty.
  • Liczba stałych mieszkańców: 4, od dwóch lat 2.

Decyzja: Najpierw korzystaliśmy z szamba, lecz w 2014 r. postanowiłem założyć drenażową oczyszczalnię. Sprzyjał temu przepuszczalny piaszczysty grunt. Pofałdowane ukształtowanie terenu nie pozwoliło jednak na grawitacyjne odprowadzanie ścieków, dlatego wykonawcy zastosowali przepompownię. Zamówiłem profesjonalną usługę, bo nawet przy prostym drenażowym systemie należy dobrać parametry i model oczyszczalni.

Dowiedziałem się, że dofinansowanie jest możliwe, lecz wiąże się z kredytem w wytypowanym banku. Opcja była droższa od rozwiązania, które wybrałem oraz bardziej kłopotliwa na etapie formalności. Przy mojej wersji, musiałem jedynie zgłosić zamiar budowy w starostwie. Wykonawca przekazał mi certyfikat i aprobaty techniczne, które dołączyłem do zgłoszenia. Po miesiącu rozpoczął się montaż.

Pokrywa zielona nad osadnikiem gnilnym i szara nad przepompownią
Pokrywa zielona nad osadnikiem gnilnym i szara nad przepompownią.
Kominki napowietrzające na zakończeniu dwóch 20 m drenów
Kominki napowietrzające na zakończeniu dwóch 20 m drenów.

Drenażowa oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

Ekipa zastosowała urządzenie z gwarancją na 25 lat. Zbiorniki wyprodukowano ze wzmocnionego tworzywa sztucznego, wytrzymującego duże obciążenia, np. mogą po nich jeździć szambiarki. Trzy miesiące po uruchomieniu oczyszczalni spaliła się pompa. Zawinił zbyt długi pływak, który zaczepiał się o ściankę zbiornika. Serwisant skrócił go w ramach darmowej gwarancji. Usterka już się nie powtórzyła, elementy układu działają bezawaryjnie 6 lat.

Dobrze, że system ma przepompownię, ponieważ pompa podaje cyklicznie, na poletko filtracyjne, dużą ilość ścieków. Docierają one do dalszych odcinków drenów - przy małych dawkach, ściekających grawitacyjnie, "pracują" głównie początkowe odcinki drenów i otwory mogą się tu szybciej zatkać. Technologia przewiduje wsypywanie do sedesu bakterii - miarkę proszku dozuję raz w tygodniu, ustaliłem na stałe jeden dzień.

Kosz filtracyjny, z kształtkami w formie kamieni, wyjmuję podczas opróżniania osadnika gnilnego. Zamawiam taką usługę raz w roku i myję kształtki bieżącą wodą ze szlaucha. Opłukuję wtedy również od wewnątrz cały zbiornik, oddzielną przepompownię i pompę. Niekiedy wykonuję dodatkowe mycie między odbiorami ścieków.

Koszty drenażowej oczyszczalni ścieków:

  • Oczyszczalnia i montaż 5000 zł + przepompownia 1500 zł.
  • Eksploatacja - wybranie ścieków z osadnika gnilnego i przepompowni (3,5 m3) 300 zł; bakterie 60 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje