Do uzdatniania wody z wodociągu przekonał nas znajomy

Do uzdatniania wody z wodociągu przekonał nas znajomy

Hydraulik zalecił nam zastosowanie filtrów mechanicznych i zmiękczacza - początkowo odnieśliśmy się do tego sceptycznie. Przekonała nas jednak wizyta u znajomego - mówią Monika i Irek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r.

Woda: czerpana z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji zbiorczej.

Uzdatnianie:

  • 3 filtry mechaniczne z wymiennymi wkładami (ze sznurka, włókniny). Kompaktowy zmiękczacz wody ze złożem o pojemności 25 l i sterowaniem automatycznym (elektroniczna głowica czasowo-objętościowa z by-passem).
  • Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni.
  • Liczba użytkowników - 3.
  • Liczba łazienek - 2.

Decyzja: Monika - W poprzednim domu nie uzdatnialiśmy wody z wodociągu, więc kiedy podczas wyposażania nowych "czterech kątów" hydraulik zalecił nam zastosowanie filtrów mechanicznych i zmiękczacza - początkowo odnieśliśmy się do tego sceptycznie. Przekonała nas jednak wizyta u znajomego, mieszkającego w miejscowości, do której zamierzaliśmy się przeprowadzić. Pokazał nam nalot mineralny na sanitariatach i w czajniku - opowiedział, że zbagatelizował ten temat w fazie układania hydrauliki i teraz żałuje.

Wiedząc, że będziemy używać tej samej wody, natychmiast zleciliśmy hydraulikowi zakup właściwego sprzętu uzdatniającego. Zdążyliśmy z tym - tuż przed skonfigurowaniem urządzeń grzewczych w kotłowni. Dzięki temu instalator znalazł odpowiednie miejsca na wszystkie potrzebne elementy instalacji. Trzy wymienne filtry mechaniczne założył na rurze tuż za wodomierzem, a dalej (przed kotłem grzewczym) - zmiękczacz z automatyczną głowicą sterującą. Zapewnił wygodny dostęp do każdego urządzenia i osprzętu.

W zmiękczaczu znajduje się kolumna ze złożem żywicowym
W zmiękczaczu znajduje się kolumna ze złożem żywicowym.

Uzdatnianie wody z wodociągu - rady i przestrogi:

Irek: Wkłady do filtrów mechanicznych sam kupuję w hipermarketach budowlanych i wymieniam, kiedy stare są brunatne od brudu. Operacja jest prosta. Muszę robić to co 2-3 miesiące, choć hydraulik mówił co 6. Wynika to z tego, że blisko naszego domu przeprowadza się wiele budów i wciąż przyłącza do sieci wodociągowej nowe domy - co wiąże się z chwilowymi przerwami w dostawie wody. Po takiej "wcince" pojawiają się w niej różne zanieczyszczenia, które osadzają się na wstępnych filtrach. Zauważyłem np., że wtedy woda ma przez chwilę rude zabarwienie.

Drugą obowiązkową czynnością jest regularne aplikowanie, do zbiornika zmiękczacza, soli w pastylkach. Rocznie do urządzenia podaję 50 kg, czyli 2 worki. Płukanie złoża obsługuje automat - u nas hydraulik nastawił ten proces w godzinach nocnych. Śpimy w przeciwległym, do kotłowni, skrzydle domu i nawet nie wiemy, kiedy to się odbywa.

Na pytanie, czy warto dodatkowo uzdatniać wodę wodociągową pod własnym dachem, odpowiadam - absolutnie tak! Wydatek nie jest duży, w porównaniu z korzyścią, jaką zapewnia prosta stacja. Do najważniejszych zaliczam miękką i smaczną wodę, brak osadów w instalacjach i na urządzeniach, przedłużenie ich trwałości.

Koszty uzdatniania wody z wodociągu:

  • Zmiękczacz z montażem - 3600 zł.
  • Eksploatacja - wymiana filtrów mechanicznych 10-20 zł/szt.
  • Sól do zmiękczacza 2 worki (25 kg) 2 x 30 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Tuż za wodomierzem zamontowano 3 filtry mechaniczne.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytałem obszerne artykuły i badania na temat skutków zdrowotnych wyjałowienia wody pitnej ze związków wapnia. Uzdatnianie to nie tylko zmiękczanie i tutaj trzeba mieć na względzie wyniki badań wody. Woda zbyt twarda też nie jest "zdrowa". Inna kwestia, ze argumentacja niektórych ...
Gość Ziemowit Nowak, rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich
11-05-2021 14:28
Filtrowanie, a szczególnie "zmiękczanie" wody z kranu jest nie tylko kosztowne, ale może być wręcz szkodliwe, a nie zdrowe. Wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe w Polsce muszą dostarczać odbiorcom wodę spełniająca ostre kryteria m.in. pod względem zawartości minerałów. Polecam ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz