Uzdatnianie wody ze studni głębinowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody ze studni głębinowej

Filtr płukany jest półautomatycznie raz w tygodniu w nocy. Muszę ustawiać zegar po każdym wyłączeniu prądu, ponieważ zdarzyło się, że płukanie filtra rozpoczęło się podczas pracy pralki - mówią Joanna i Sławomir, członkowie Klubu Budujących Dom.

Urządzenia: napowietrzacz, hydrofor, filtr z węglem aktywnym, zmiękczacz.

Cel: uzdatnianie wody ze studni głębinowej; odprowadzenie zanieczyszczeń do kanalizacji.

Decyzja: Nasza działka znajduje się na końcu ulicy, w odległości 200 m od sieci wodociągowej. Kiedy 7 lat temu budowaliśmy dom, mogliśmy poprowadzić przyłącze tylko na własny koszt (20 000 zł plus wykonanie hydrantów co 50 m). Potem musielibyśmy zrzec się własności na rzecz wodociągów.

Koszt przyłącza moglibyśmy podzielić z sąsiadem, ale mieszka bliżej sieci, więc to my musielibyśmy pokryć większą część. W tej sytuacji zbudowaliśmy własną studnię głębinową.

Sól do zmiękczania wody
Sól do zmiękczania wody dosypuje się raz w tygodniu
Filtr z węglem aktywnym i zmiękczacz
Filtr z węglem aktywnym i zmiękczacz stoi blisko wejścia do małej kotłowni (2 m2)

Uzdatnianie wody - porady i przestrogi:

 • Namawiam do przyłączenia budynku do sieci wodociągowej. Koszty budowy studni, urządzeń i filtrów okazały się podobne do kosztu doprowadzenia wodociągu (po podziale z sąsiadem). Choć opieka nad urządzeniami uzdatniającymi wodę nie jest bardzo uciążliwa, to jednak jest to kolejny obowiązek w gospodarstwie domowym. Trzeba badać wodę, zapewniać zapas soli zmiękczającej, kontrolować zegary i płukać złoża.

  Użytkowanie wody z wodociągu jest droższe, ale bezobsługowe! Zaletą wody ze studni jest natomiast stałe ciśnienie, odczuwalne przy letnich kąpielach i podlewaniu ogrodu. Kupujemy mniej środków myjących i piorących niż w domach bez zmiękczacza wody.
   
 • Pierwsze badania w sanepidzie wykazały, że woda ze studni, mimo że nie jest twarda, 40 razy przekracza normę zawartości żelaza i 8 razy manganu. Woda była mętna i żółta.
   
  Na etapie budowy domu hydraulik polecił nam doświadczoną firmę uzdatniającą wodę. Jej pracownicy dobrali urządzenia, choć nie od razu wstrzelili się "w dziesiątkę". Na początku uznali, że filtr mechaniczny i zmiękczacz poradzą sobie z wytrąceniem żelaza i manganu. Jednak tak się nie stało. Już po miesiącu filtr się tak zanieczyścił, że wymienili go na filtr z węglem aktywnym. Działa do dziś.
   
 • Filtr płukany jest półautomatycznie raz w tygodniu w nocy. Muszę ustawiać zegar po każdym wyłączeniu prądu, ponieważ zdarzyło się, że płukanie filtra rozpoczęło się podczas pracy pralki. Zmiękczacz płucze się automatycznie, ale co tydzień wsypuję do niego sól. Podczas deszczowego lata wypompowuję wody opadowe i podskórne gromadzące się w zagłębieniu studni.
   
 • Radzę już podczas budowy domu zadbać o miejsce na urządzenia. Kotłownia ma tylko 2 m2 i powinna być 2 razy większa. Dostęp do filtra i zmiękczacza jest dobry, ale przy serwisie innych urządzeń, część trzeba wysunąć (jeśli mają elastyczne przyłącze) lub zdemontować. Szum urządzeń nie przeszkadza we śnie, choć kotłownia znajduje się w centrum domu.
   
 • Sól kupuję w firmie, która zakładała filtry. Mam z nią stały kontakt i serwis na czas.

Uzdatnianie wody - koszty:

 • studnia głębinowa 25 m z pompą - 8000 zł;
 • hydrofor 200 l - 3000 zł;
 • filtr z węglem aktywnym Globaline 100 i zmiękczacz wody Globaline Trio B-17 - łącznie 5000 zł;
 • badania wody w sanepidzie podstawowe i rozszerzone - 200 i 400 zł;
 • sól zmiękczająca 10 worków 25 kg rocznie - 300 zł;
 • wymiana złoża w filtrze - 500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

15 Mar 2016, 08:51

Ja też swego czasu miałem problem z wodą ze studni głębinowej. Tylko u mnie przekroczenie żelaza i manganu było na tyle duże, że zwykły filtr narurowy niestety nie wystarczył. Musiałem założyć dodatkowo takie urządzenie o wdzięcznej nazwie jonowymiennik na złożu mulifunkcyjnym. ...

time image

Gość Michal78

14 Mar 2016, 09:31

Moim zdaniem opłaca się założyć taki firm, ok. 2 lat temu miałem wierconą studnię przez firmę hydroel. Po pewnym czasie miałem założony taki filtr i woda wydaje mi się o wiele lepsza.

time image

kdd

10 Maj 2012, 09:32

Ja mam od kilku lat 3 filtry - wstępny 50 mikrometrów, następnie 20 mikrometrów + kolumna filtracyjna i jestem bardzo zadowolony bo w wodzie ze studni miałem przekroczone normy żelaza, kamienia i manganu a po założeniu filterka problem zniknął. Filtruje tak mocno że nie można stosować ...

time image

Gość zieliński

09 Maj 2012, 11:55

opłaca się i dlatego tyle osób to robi. No chyba, że sąsiad zanieczyszcza wodę deszczówką wymieszaną z szambem to wtedy może się nie opłacać...

time image

Gość Viola

16 Mar 2012, 13:07

Czy to się opłaca???.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje