Problemy z uzdatnianiem wody

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Problemy z uzdatnianiem wody

Nie korzystamy z płytszej studni w obawie przed skażeniami z szamb sąsiadów. - mówią Bożena i Jacek, czytelnicy Budujemy Dom.

Urządzenia: napowietrzacz; przeponowy hydrofor 300 l; filtry mechaniczne, odżelaziacz i odmanganiacz; filtr z węglem aktywnym; zmiękczacz.

 

Cel: uzdatnianie wody ze studni o głębokości 21 m do celów gospodarczych; odprowadzenie do szamba.

 

Decyzja: Mając 30 m od działki, nie spodziewaliśmy się kłopotów z wodą w przyszłym domu. Jednak z powodów prawnych na sąsiednich działkach, nie możemy na razie przyłączyć wodociągu. Przed budową wykopaliśmy studnię (11 m), ale badanie w sanepidzie stwierdziło katastrofalną jakość wody. Zawierała amoniak, 50 razy przekraczała normę żelaza, 10 razy manganu.

 

Z wynikami udaliśmy się do firm uzdatniających wodę, ale przeraziła nas ilość urządzeń i cena. Wykopaliśmy więc głębszą studnię, 21 m, jednak jakość wody była podobna. Nie mając alternatywy, podjęliśmy próbę uzdatnienia takiej wody, choć prognozy były złe.

W kotłowni zamontowano hydrofor, 300 l, z otwartym zbiornikiem w celu wytrącenia się związków żelaza. Przed nim napowietrzacz. W dalszej kolejności ustawiono filtry mechaniczne, odżelaziacz i odmanganiacz; kolumnę w węglem aktywnym i zmiękczacz wody W kotłowni zamontowano hydrofor, 300 l, z otwartym zbiornikiem w celu wytrącenia się związków żelaza. Przed nim napowietrzacz. W dalszej kolejności ustawiono filtry mechaniczne, odżelaziacz i odmanganiacz; kolumnę w węglem aktywnym i zmiękczacz wody

 

Kotłownia ma tylko 4,5 m2 powierzchni, nie zapewnia więc komfortowego dostępu do urządzeń. Ponadto usytuowana jest na drodze do garażu, co ogranicza ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni Kotłownia ma tylko 4,5 m2 powierzchni, nie zapewnia więc komfortowego dostępu do urządzeń. Ponadto usytuowana jest na drodze do garażu, co ogranicza ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni

Porady i przestrogi:

 • Nie korzystamy z płytszej studni w obawie przed skażeniami z szamb sąsiadów. Monterzy instalacji hydraulicznej i grzewczej, widząc wyniki badania wody, łapali się za głowę, mówiąc, że ścieku nie wpuszczą w rury i urządzenia.

   

 • Firmy proponowały technologie za 20 000 zł. Nie chcieliśmy wydawać tyle pieniędzy, mając perspektywę doprowadzenia wodociągu. W celu usunięcia żelaza zalecano trzy filtry, jeden do manganu, drugi do zniwelowania zapachu amoniaku, kolejny do zmiękczenia wody. To był absurd ze względu na potrzebne do tego miejsce!

   

  Przekonała nas rada urzędniczki wodociągów, by nie oczyszczać wody do stanu zdrojowej. Uzdatniamy wodę w zakresie pozwalającym rodzinie z małymi dziećmi na mycie się, pranie, sprzątanie, obsługę urządzeń i instalacji. Do celów spożywczych przywozimy wodę ze sklepu.

   

 • Monter urządzeń stwierdził, że woda jest tak złej jakości, że automatyczne sterowniki szybko uległyby uszkodzeniu. Filtry mechaniczne i filtr węglowy przepłukuję ręcznie (co 3000 l, przez godzinę wieczorem), a tylko przy zmiękczaczu wyręcza mnie automat (co 6000 l). Wypada to odpowiednio co tydzień i co dwa tygodnie. Muszę często kontrolować wskaźniki i dopilnować, by ręczne płukanie filtrów wykonać przed płukaniem zmiękczacza (regularnie dosypuję do niego sól). Do hydroforu raz w tygodniu dopompowuję powietrze, więc dokupiłem kompresor.

   

 • Jakość wody, po roku użytkowania uzdatniaczy, pogarsza się, więc zlecimy badanie wody, a potem zapewne będziemy wymieniać złoża w filtrach. Liczymy się z kolejnymi kosztami.

   

 • Filtry radzimy okleić otuliną, ponieważ woda się na nich skrapla i na podłodze tworzą się kałuże. Radzimy też na wszelki wypadek przed zakupem działki wypytać sąsiadów o jakość wody!

   

 • Otrzymaliśmy roczną gwarancję na instalację, a dwuletnią na działanie urządzeń.

Koszty: studnia: 11 m – 1300 zł, 22 m – 2500 zł; badania fizykochemiczne – 140 zł, pełne 450 zł; zestaw filtrów z hydroforem – 11 000 zł; 3 worki soli zmiękczającej – 100 zł.

Niektóre urządzenia „ubrano” w płaszczyk z gąbki, ponieważ skraplająca się woda tworzyła pod nimi kałuże Niektóre urządzenia „ubrano” w płaszczyk z gąbki, ponieważ skraplająca się woda tworzyła pod nimi kałuże Niektóre urządzenia „ubrano” w płaszczyk z gąbki, ponieważ skraplająca się woda tworzyła pod nimi kałuże

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny