Uzdatnianie wody, przypadek nr 4: Woda z wysokim stężeniem manganu, jonu amonowego i twarda

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody, przypadek nr 4: Woda z wysokim stężeniem manganu, jonu amonowego i twarda

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek twardej wody z wysokim stężeniem manganu, jonu amonowego.

Skład wody:

  • zawartość manganu 1400 μg/l (przy normie do 50 μg/l);
  • twardość wody 350 mg CaCO3/l (zalecenia ok. 60 mg CaCO3/l);
  • stężenie jonu amonowego 2,5 mg/l (przy normie do 0,5 mg/l).

Obecność azotu amonowego (jonu amonowego) może być wynikiem naturalnych procesów rozkładu materii roślinnej lub może świadczyć o zanieczyszczeniu ściekami. Tylko ten drugi rodzaj może budzić znaczne zastrzeżenia. O tym, że woda mogła zostać zanieczyszczona ściekami – będzie świadczyła jednocześnie wysoka utlenialność, podniesione stężenie innych form azotu, mętność oraz wzrost liczby bakterii. Trudno znaleźć informacje dotyczące wpływu jonu amonowego na zdrowie lub na instalację wodociągową. Jednak przy wysokim przekroczeniu normy, należy dążyć do obniżenia stężenia tego składnika wody.

Konieczne jest zastosowanie takiego złoża filtracyjnego, które obniża zawartość jonu amonowego. Obecnie dostępne są takie materiały filtracyjne jak Crystal-Right 100, Ecomix, AquaMulti.

Dobór i budowa filtra

Zaleca się zaplanowanie dwóch stopni filtracji. Ponieważ stężenie manganu jest bardzo wysokie, pierwszy stopień to filtr ze złożem Birm, drugi stopień to filtr ze złożem wielofunkcyjnym Crystal-Right 100.

Najpierw woda dopłynie do pierwszego filtru, tam odbędzie się proces odmanganiania. Filtr okresowo automatycznie płukany jest wodą, aby zanieczyszczenia, które zebrały się na złożu, zostały usunięte. Ponieważ problemem jest także wysokie stężenie jonu amonowego, konieczne jest zastosowanie filtra ze złożem Crystal- Right 100. Obniży to zawartość jonu amonowego. Zwykle jego zawartość w wodzie jest zmienna. Jeśli jest go 2,5 mg/l, jego zawartość jest 5-krotnie przekroczona w stosunku do normy. Tak też zostanie zmiękczona woda – ok. 5-krotnie, czyli do poziomu 60–70 mg CaCO3/l. Równocześnie ten etap uzdatniania zwiększy jeszcze efekt usuwania manganu. Filtr działa bowiem podobnie do zmiękczacza, jest płukany i regenerowany solanką.

Odmanganiacz składa się z następujących elementów:

  1. Zbiornik filtracyjny. Woda wpływa od góry i filtrowana jest całą powierzchnią złoża przez złoże Birm.
  2. Głowica sterująca. Steruje pracą filtra, działając czasowo, czyli po zadanym czasie włącza się proces płukania złoża.

Filtr wielofunkcyjny składa się z następujących elementów:

  1. Zbiornik filtracyjny. Do niego wsypuje się złoże Crystal Right.
  2. Głowica sterująca. Kieruje procesem filtracji oraz regeneracji. Wyposażona jest w zawór mieszający, pozwalający ustalić odpowiednią twardość wody w końcowych punktach odbioru oraz ewentualnie na wydłużenie czasu płukania solanką, bardziej niż przy tradycyjnych zmiękczaczach.
  3. Zbiornik solanki. Do niego wsypywana jest sól tabletkowana.

Warunki instalacji

Sterowania pracą filtrów. Na obu filtrach warto podłączyć głowice sterujące tego samego producenta, z tym że w pierwszym filtrze ma to być sterowanie z funkcją samego płukania, czasowe, a w drugim – z zasysaniem solanki, z mieszaniem, objętościowe.

Miejsce montażu. Należy przewidzieć miejsce na dwa filtry, przy czym pierwszy to tylko zbiornik filtracyjny (o średnicy 25–35 cm i wysokości 130–165 cm), drugi ma dodatkowo zbiornik solanki (o średnicy 25–30 cm i wysokości 115–140 cm).

Eksploatacja i serwis

Do codziennej eksploatacji takiego układu potrzebna jest sól tabletkowana. Filtr ze złożem Birm wymaga okresowego przeglądu i wymiany złoża po 3–5 latach pracy, w zależności od uzyskiwanych wyników jakości wody.

Filtra wielofunkcyjnego, podobnie jak w przypadku standardowego kationitu zmiękczającego – przy prawidłowej eksploatacji, czyli regularnej regeneracji solanką – raczej nie trzeba wymieniać, choć to nie reguła i przy znacznym obciążeniu zanieczyszczeniami, prawdopodobnie wskazana będzie również okresowa wymiana zeolitu. 

Konieczna jest regularna dodatkowa regeneracja za pomocą sody.

Koszt stacji uzdatniania wody: 6600 zł.

Anna Chmiel
fot. Secura

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny