Koszty budowy oczyszczalni ścieków szybko się zwróciły!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty budowy oczyszczalni ścieków szybko się zwróciły!

Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków doradzili nam wykonawcy instalacji c.o. z pompą ciepła. Podczas budowania kolektora dolnego dla pompy ciepła, zaoferowali, że przy okazji operowania ciężkim sprzętem do prac ziemnych na działce, przygotują od razu wykopy pod tanią w eksploatacji oczyszczalnię. To był doskonały ruch, zmniejszający koszty budowy oczyszczalni, które zamortyzowały się już po półtora roku - mówią Ania i Michał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy przydomową oczyszczalnię użytkują od 2004 r.

Montaż osadnika gnilnego
Montaż osadnika gnilnego

Liczba mieszkańców: 4 osoby.

 

Działka: pow. 1200 m2, grunt gliniasty, zwięzły.

 

Oczyszczalnia ścieków:

 • Drenażowa, z pakietami drenażowymi ułożonymi w kopcu filtracyjnym. 
 • Dwukomorowy osadnik gnilny z filtrem w postaci plastra miodu z PVC. 
 • Kopiec filtracyjny o wys. 1,20 m, a w nim rury perforowane, doprowadzające ścieki do ośmiu pakietów drenażowych. 
 • Przepływ dobowy Qd = 0,90 m3/doba.

Decyzja: budowę przydomowej oczyszczalni ścieków doradzili nam wykonawcy instalacji c.o. z pompą ciepła. Gdyby nie oni, pewnie korzystalibyśmy z kosztochłonnego szczelnego szamba.

 

Podczas budowania kolektora dolnego dla pompy ciepła, zaoferowali, że przy okazji operowania ciężkim sprzętem do prac ziemnych na działce, przygotują od razu wykopy pod tanią w eksploatacji oczyszczalnię. To był doskonały ruch, zmniejszający koszty budowy oczyszczalni, które zamortyzowały się już po półtora roku.

 

Ze względu na małą powierzchnię działki, wybraliśmy system z pakietami drenażowymi, wiedząc, że każdy pakiet zastępuje kilka metrów rury drenażowej.

 

Natomiast z powodu gliniastego podłoża, 8 pakietów zaplanowaliśmy w kopcu filtracyjnym, a w studzience rozprowadzającej – pompę, kierującą na kopiec szare ścieki. Kopiec, o wys. 1,20 m i wym. 5 × 10 m, uformowaliśmy w taki sposób, żeby zajął mało miejsca przed frontem domu. Urządziliśmy na nim skalniak, żeby wyglądał bardziej dekoracyjnie.

Instalację oczyszczalni ścieków o dł. 20 m ułożono przed frontem domu – dwukomorowy osadnik gnilny ulokowano w północno-wschodnim narożniku działki
Instalację oczyszczalni ścieków o dł. 20 m ułożono przed frontem domu – dwukomorowy osadnik gnilny ulokowano w północno-wschodnim narożniku działki

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

 • Ułożenie w kopcu pakietów drenażowych to był doskonały krok, również dlatego, że oczyszczone ścieki podlewają frontowy ogródek. Nie trzeba było tu prowadzić automatycznego podlewania. Technologia pozwala odprowadzać je do oczka wodnego, lecz woleliśmy wykorzystać je w ten sposób. Oczyszczalnia działa bezawaryjnie i skutecznie obniża koszty utrzymania domu i ogrodu. Jej obsługa polega na wrzuceniu do sedesu, co 2 tygodnie, tabletki ze specjalnymi bakteriami oraz corocznym opróżnieniu osadnika gnilnego.

   

  Wcześniej płaciliśmy za wywóz ścieków 200 zł, obecnie cena skoczyła do 300 zł, ponieważ usługodawca bada na miejscu zawartość bakterii w ściekach. Po opróżnieniu osadnika – napełniamy go czystą wodą, po czym wyjmujemy kosz z filtrami i płuczemy je myjką ciśnieniową. W studni rozdzielczej wymieniamy co ok. 3 lata pompę do brudnej wody. Wiemy, kiedy trzeba to zrobić, bo wypada nam wtedy bezpiecznik w skrzynce elektrycznej. Kupujemy pompę ze średniej półki. Obecnie używamy trzeciej pompy.

   

  Oczywiście, żeby nie zniszczyć bakterii w instalacji, w domu stosujemy środki myjące i piorące bez detergentów. Na instalację kanalizacyjną w obrębie budynku podczas stawiania domu przygotowaliśmy kanał wentylacyjny w kominie o śr. 100 mm. Budowa oczyszczalni trwała kilka dni, bo wykonawcy umocowali osadnik gnilny na wylewce z betonu, a pod pakietami drenującymi wykopali doły o gł. 80 cm i wypełnili je żwirem. Jesteśmy zadowoleni z efektu ich pracy!
Studnię rozdzielczą z pompą do brudnej wody umieszczono między podjazdem a ścieżką Jeden z czterech kominków wentylacyjnych w kopcu
Studnię rozdzielczą z pompą do brudnej wody umieszczono między podjazdem a ścieżką Jeden z czterech kominków wentylacyjnych w kopcu

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt:

 • Budowy – 4000 zł, robocizna w cenie budowy instalacji c.o. z pompą ciepła. 
 • Eksploatacji:
  - tabletki z bakteriami 100 zł;
  - opróżnienie osadnika gnilnego 300 zł;
  - wymiana energooszczędnej pompy do brudnej wody raz na 2–3 lata 200 zł plus zużyty prąd.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny