Uzdatnianie wody, przypadek nr 7: Woda z obecnością mikroorganizmów

Uzdatnianie wody, przypadek nr 7: Woda z obecnością mikroorganizmów

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek wody z obecnością mikroorganizmów.

Lampa bakteriobójcza UV usunie z wody wszystkie mikroorganizmy i drobnoustroje. Takie urządzenia warto stosować również w celach profilaktycznych, wówczas wodę można pić bez przegotowania! Urządzenia montuje się na końcu stacji uzdatniania wody (fot. Ekonet)

Wody powierzchniowe i podziemne są naturalnym środowiskiem życia różnych mikroorganizmów, które tworzą w nich swoistą mikrobiocenozę. W wodach podziemnych, to jakie drobnoustroje się w niej znajdują, zależy od głębokości zalegania warstwy wodonośnej, rodzaju gruntu, budowy geologicznej, sposobu użytkowania i stanu sanitarnego terenu. Im płycej położone zwierciadło wody, tym więcej może w niej być mikroorganizmów. Należy mieć jednak świadomość, że głębokość nie jest gwarancją czystości wody, ponieważ w zależności od budowy geologicznej, możliwe jest przesączanie się bez filtracji wody zanieczyszczonej (np. poprzez szczeliny).

Poza tym, do skażenia może dojść podczas wykonywania instalacji wodociągowej.

Skład wody:

  • liczba bakterii z grupy E. coli w 100 ml wody 10 jtk (przy normie 0 jtk);
  • liczba bakterii E. coli w 100 ml wody: 5 jtk (przy normie 0 jtk).

Sposób rozwiązania, dobór urządzenia

Do dezynfekcji w domach stosuje się lampy bakteriobójcze UV. Jeśli instalacja jest już sanitarnie skażona, wówczas należy przeprowadzić czyszczenie chemiczne, gdyż promieniowanie UV działa na wodę tylko w miejscu jej naświetlania.

Podczas dezynfekcji promieniami UV nie wprowadza się do wody żadnej chemii, czyli nie ma problemu z nieprzyjemnym smakiem i zapachem wody. Warunkiem skutecznej dezynfekcji jest usunięcie z wody zawiesin – mętna woda nie może być w ten sposób dezynfekowana. Dodatkowo producenci lamp UV zwracają uwagę, aby chronić rurę osłonową przed osadami, w tym celu woda powinna być odżelaziona i odmanganiona.

Lampa UV składa się z dwóch zasadniczych części:

  1. Korpus ze stali kwasoodpornej. W nim umieszczony jest promiennik UV, wymieniany wg wskazań wytwórcy.
  2. Szafka sterownicza.

Warunki instalacji

Miejsce montażu. Lampę bakteriobójczą UV przytwierdza się do ściany w pozycji pionowej lub poziomej. Potrzebne jest podłączenie do prądu.

Eksploatacja i serwis

Najważniejszą sprawą jest wymiana promiennika. W lampach UV na potrzeby domu stosuje się zwykle promienniki, które pracują wydajnie przez ok. 8000 godzin. Zatem po roku wymagają wymiany.

Koszt stacji uzdatniania wody – 1700 zł.

Anna Chmiel

Materiały do pobrania:
pdf icon Koszt domowej stacji uzdatniania wody ze studni
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz