Budowa oczyszczalni, czyli jak skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w ścieki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Budowa oczyszczalni, czyli jak skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w ścieki

Kiedy zdarzyło się, że w piątek opróżniłem szambo, zaraz potem wyjechałem z rodziną na sobotę i niedzielę, a po powrocie znów było pełne, postanowiłem zbudować oczyszczalnię i skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w... ścieki - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który oczyszczalnię użytkuje od października 2011 r.

Liczba stałych mieszkańców: 4.

Działka: 4500 m2, grunt piaszczysty.

Oczyszczalnia ścieków: trzykomorowy osadnik gnilny (poj. 2500 l) z przepompownią i drenażem rozsączającym w kopcu filtracyjnym. Przepustowość oczyszczalni 0,83 m3 na dobę. Gwarancja 3 lata.

Decyzja: przed postawieniem domu zleciłem wykonanie badania geofizycznego gruntu, żeby wiedzieć, jak budować. Zdania geologów, co do zamontowania przy domu oczyszczalni ścieków, były podzielone - nasz stwierdził, że lepsze będzie szambo. Zbudowałem je, ale był to niewypał. Przez pokrywę do zbiornika wlewała się deszczówka. Naprawy na nic się nie zdawały. Podczas mokrej pogody woda znajdowała drogę do szamba i wtedy musieliśmy wywozić ścieki nawet co 2-3 dni, każdorazowo za 180 zł!

Kiedy zdarzyło się, że w piątek opróżniłem szambo, zaraz potem wyjechałem z rodziną na sobotę i niedzielę, a po powrocie znów było pełne, postanowiłem zbudować oczyszczalnię i skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w… ścieki. Byłem dobrej myśli, bo właśnie wykonał ją u siebie sąsiad. Na podstawie poprzednich badań geologicznych i map, geolog w urzędzie gminy uznał, że przy odpowiedniej konstrukcji oczyszczalni mogę ją zbudować. Dlatego mam osadnik, przepompownię i poletko rozsączające w nasypie.

Górka do saneczkowania
Górka do saneczkowania, oddalona od osadnika o 80 m, skrywa poletko filtracyjne utworzone z rur perforowanych i 10 t żwiru

Wraz z zamiarem realizowania tej drogiej inwestycji rozpocząłem starania o uzyskanie do niej dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po półrocznych formalnościach, pomniejszyłem koszty budowy o 6300 zł. Wybrałem model oczyszczalni z atestami, certyfikatami, nagrodą za EKO-JAKOŚĆ 2011 r.

Trzykomorowy osadnik gnilny
Trzykomorowy osadnik gnilny - pod pierwszą pokrywą jest komora na ścieki, pod II - komora napowietrzania, pod III - komora przepompowni z szarymi ściekami i pompą zanurzeniową
Zbiorczy kominek wentylacyjny
Zbiorczy kominek wentylacyjny, umieszczony w nasypie, zapewnia napowietrzenie rur rozsączających ścieki

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

 • Dobrze, że zainwestowałem czas i pieniądze w budowę przydomowej oczyszczalni. Mam teraz łatwą i niemal bezkosztową obsługę bez ciągłego kontrolowania, czy nieczystości nie wyciekają ze zbiornika, wąchania nieprzyjemnych zapachów. Skończyło się też nazbyt oszczędne korzystanie z wody.

  Obecnie tylko raz w roku muszę opróżniać osadnik gnilny, a koszt bakterii też jest śladowy. Wrzucam je do rur kanalizacyjnych raz na miesiąc lub raz na tydzień, w zależności od rodzaju zakupionego środka. Chronię bakterie, używając ekologicznej chemii gospodarczej. Kiedy pranie nie jest mocno zabrudzone, piorę je bez proszku, używając specjalnej kuli. Martwi mnie, jak zareagują bakterie na sól ze zmiękczacza wody, który planuję zamontować.

 • W zbiorniku przepompowni o poj. 1000 l (w trzeciej komorze osadnika) zbiera się woda, którą mogę wykorzystać do celów gospodarczych, np. podlewania ogrodu. Nie robię tego, ponieważ gromadzę w zbiorniku po szambie deszczówkę, ale dobrze mieć i drugą możliwość na wypadek suszy.

  Dobrze, że zadbałem o to, by podczas awarii przepompowni w kotłowni odzywał się dzwonek. W studni rozdzielczej w nasypie umieściłem pływak, który spiąłem z brzęczykiem. Już raz się przydał, kiedy zamarzła rura, kierująca szare ścieki na nasyp. Osadnik i przepompownia nie były wtedy do końca obsypane ziemią, ale rura odtajała po polaniu gorącą wodą. Po tym zdarzeniu zbiorniki ociepliłem styrodurem, a przed obsypaniem ziemią, otoczyłem kablem grzewczym. Na razie się nie przydał, ale jest.

 • Do budowy oczyszczalni zatrudniłem miejscową firmę monterską, żeby była blisko w razie awarii. Budowa trwała jeden dzień. Poprosiłem wykonawcę o udzielenie mi długiej, bo 3 letniej gwarancji na poprawne jej działanie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt budowy:

 • budowa oczyszczalni - 14 500 zł minus dotacja 6300 zł; 
 • badanie geofizyczne gruntu - 1000 zł. 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt eksploatacji:

 • coroczny serwis 100 zł i opróżnienie osadnika gnilnego 150 zł; 
 • bakterie rocznie do 100 zł.

Zdjęcia z budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 1
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 2
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 1 i 2
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 3
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 4
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 3 i 4
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 5
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 6
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 5 i 6
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 7
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 8
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 7 i 8
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 9
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 10
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - zdjęcie 9 i 10

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny