Uzdatnianie wody, przypadek nr 5: Woda z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwiona

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody, przypadek nr 5: Woda z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwiona

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek wody z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwionej.

Żelazo i mangan wpływają na barwę wody, ponieważ podczas ich utleniania powstają ciemno zabarwione osady. Jednak zwykle proces utleniania przebiega w kontakcie z powietrzem. Jeśli woda ma ciemny kolor od samego początku, może to oznaczać, że zawiera substancje humusowe – naturalne związki organiczne.

Skład wody:

  • zawartość żelaza 2000 μg/l (przy normie do 200 μg/l);
  • zawartość manganu 1400 μg/l (przy normie do 50 μg/l);
  • utlenialność: 15 mg/l (przy normie 5 mg/l);
  • barwa – nieakceptowalna.

Utlenialność (zwana indeksem nadmanganianowym) to wskaźnik opisujący w sposób umowny zawartość związków organicznych w wodzie (dodatkowo związków, które się łatwo utleniają).

Utlenialność wyraża się w jednostkach mg O2/l, z tego względu, że podczas badania określa się, ile tlenu z nadmanganianu potasu (który został użyty do oznaczenia) pobrały do swojego utlenienia zanieczyszczenia występujące w wodzie. Im wyższa utlenialność, tym więcej tych substancji znajduje się w wodzie. Często przy barwnych wodach utlenialność jest wysoka, a to świadczy o obecności niegroźnych, ale przeszkadzających substancji humusowych. W takim przypadku, po przefiltrowaniu przez odżelaziacz – woda nadal nie będzie bezbarwna.

Dobór i budowa filtra

Zaleca się układ dwóch filtrów odżelaziacza ze złożem Greensand Plus oraz filtra węglowego. Filtr z węglem aktywnym poprawia właściwości organoleptyczne wody, czyli smak, zapach, barwę, przezroczystość, usuwa substancje organiczne. Filtracja węglowa stabilizuje jakość wody – pozwala na utrzymanie wymaganych parametrów również w przypadku wystąpienia nagłego, znaczącego pogorszenia się jakości wody surowej.

Odżelaziacz opisano w przypadku nr 1 (Uzdatnianie wody, przypadek nr 1: woda zażelaziona, z nienormatywną zawartością manganu).

Filtr węglowy składa się z takich elementów:

  1. Zbiornik filtracyjny. W nim znajduje się materiał filtracyjny – węgiel aktywny. Jest to złoże filtracyjne, które ma bardzo rozwiniętą powierzchnię właściwą, dzięki temu może adsorbować duże ilości zanieczyszczeń, nawet tych niebezpiecznych (np. metali ciężkich, jak chrom, arsen), uciążliwych, pogarszających smak i zapach wody (np. pestycydów). Filtrację węglową można wykorzystać też do usuwania chloru, co skutkuje wyraźną poprawą zapachu, a raczej jego brakiem.
  2. Głowica sterująca. Pracuje w trybie czasowym (płukanie po zadanym przedziale czasowym).

Warunki instalacji

Sterowania pracą filtrów. Na obu filtrach dobrze jest zaplanować głowice sterujące tego samego producenta – z tym że w pierwszym filtrze ma to być sterowanie z funkcją zasysania nadmanganianu potasu, czasowe, a w drugim z funkcją samego płukania, też czasowe.

Miejsce montażu. Należy przewidzieć miejsce na dwa filtry, przy czym pierwszy to zbiornik filtracyjny (o średnicy od 25–35 cm, wysokości 130–165 cm) ze zbiornikiem chemii na nadmanganian potasu (o średnicy 30 cm), drugi to tylko zbiornik filtracyjny (o średnicy 25–35 cm, wysokości 130–165 cm).

Eksploatacja i serwis

Do codziennej eksploatacji takiego układu stosuje się nadmanganian potasu.

W odżelaziaczach wody potrzebna jest okresowa konserwacja filtra, czyszczenie lub wymiana inżektorów oraz sprawdzenie poszczególnych elementów systemu uzdatniania wody.

Proces adsorpcji na węglu aktywnym polega na usuwaniu zanieczyszczeń na powierzchni adsorbentu. Równocześnie zachodzi adsorpcja fizyczna (cząsteczki zanieczyszczeń są zatrzymywane na powierzchni złoża) oraz adsorpcja chemiczna (cząsteczki zanieczyszczeń łączą się w sposób chemiczny z powierzchnią węgla aktywnego). Chemisorpcja jest trwała, stąd wynika okresowa potrzeba wymiany złoża węglowego po 3–5 latach. Prócz wymiany węgla aktywnego, ważna jest okresowa konserwacja filtra.

Koszt stacji uzdatniania wody – 6300 zł.

Anna Chmiel
fot. J. Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny