Uzdatnianie wody w domu i ogrodzie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody w domu i ogrodzie

Zastosowane na początku filtry wymagały częstej i – co gorsze – ręcznej obsługi. Dlatego w 2007 r., po zbudowaniu sieci miejscowego wodociągu, postanowiliśmy zdemontować starą stację. Założyliśmy 2 nowocześniejsze, niewymagające żmudnej obsługi, stacje (osobne) – do domu i do ogrodu. - mówią Basia i Marian, czytelnicy Budujemy Dom, którzy uzdatniają wodę od 1997 r.

Źródło wody: do 2007 r. woda czerpana ze studni (o gł. 36 m); po 2007 r. z wodociągu (na potrzeby domu) i ze studni (do podlewania ogrodu); odprowadzana początkowo do szamba, obecnie do kanalizacji.

 

Urządzenia do uzdatniania wody: sedymentacyjny filtr mechaniczny oraz kolumny filtracyjne z automatyczną głowicą do usuwania żelaza i manganu i z węglem aktywnym i zbiornikiem na sól do zmiękczania wody i poprawy jej smaku, zapachu i barwy – urządzenia do uzdatniania wody wodociągowej na potrzeby domu. Kolumny ze złożami katalitycznymi i z automatycznymi głowicami do odżelaziania i odmanganiania wody ze studni.

 

Lokalizacja:

 • Dom na początku domowej instalacji wodociągowej, w ogrzewanej piwnicy. 
 • Ogród w nieogrzewanej piwniczce ziemnej.

Decyzja: przez 10 lat używaliśmy w domu i w ogrodzie wodę ze studni. Uzdatnialiśmy ją wieloma filtrami, bo była poważnie zanieczyszczona związkami żelaza i manganu. Badanie fizykochemiczne wykazało m.in., że zawartość żelaza z dopuszczalnego poziomu 0,2 osiągała poziom 1,4, wskaźnik mętności wody przekroczony był aż 34 razy, a barwa 2 razy. Zastosowane na początku filtry wymagały częstej i – co gorsze – ręcznej obsługi. Dlatego w 2007 r., po zbudowaniu sieci miejscowego wodociągu, postanowiliśmy zdemontować starą stację. Założyliśmy 2 nowocześniejsze, niewymagające żmudnej obsługi, stacje (osobne) – do domu i do ogrodu.

 

W domu uzdatniamy wodę wodociągową, w ogrodzie wodę z istniejącej studni. Z doświadczenia wiedzieliśmy, że nawet profesjonalnie uzdatniana woda z wodociągu zostawia na sanitariatach oraz urządzeniach AGD żółty kamień, więc bez wahania postanowiliśmy ją jeszcze poprawiać w warunkach domowych. Nie żałujemy!

Stacja do uzdatniania wody ze studni (do podlewania ogrodu) znajduje się w ziemnej piwniczce. Przy zbiorniku hydroforowym ustawiono kolumny do odżelaziania i odmanganiania wody Stacja uzdatniania wody wodociągowej w ogrzewanej piwnicy budynku mieszkalnego Stacja wymaga ogrzewanego i suchego miejsca

Porady i przestrogi - uzdatnianie wody wodociągowej w domu

 • Dodatkowo poprawiając jakość wody, całkowicie pozbawiamy ją zanieczyszczeń mechanicznych i ograniczamy zawartość składników mineralnych. Dzięki temu od 16 lat sprawnie działa instalacja c.o. i wysokiej klasy urządzenia grzewcze. Przedłużyliśmy też żywotność sprzętu AGD w kuchni i łazienkach. Woda nie wysusza nam skóry, a sprzątanie łazienek jest szybkie i łatwe. Oszczędzamy na środkach czystości. Chętnie ponosimy koszty użytkowania stacji, bo i tak w ogólnym rozrachunku są opłacalne. Najbardziej cieszymy się z łatwiejszego sprzątania!

   

 • Opieka nad nowocześniejszą stacją jest prosta, dzięki automatycznemu systemowi płukania złóż w kolumnach. Płukanie następuje co drugi dzień w nocy, między 2 a 5 rano. Nie słyszymy go, ponieważ urządzenia znajdują się w piwnicy, daleko od sypialni. Naszym obowiązkiem jest jedynie ustawianie godziny zabiegu na sterowniku, jeśli nastąpi wyłączenie prądu oraz dosypywanie pastylkowanej soli do zmiękczacza. Kontrolnie obserwujemy wyświetlacze, żeby uniknąć awarii drogiego sprzętu. Raz w roku wzywamy serwisanta.

   

  Montaż stacji trwał 1,5 dnia. Stacja uzdatniania wody zabrała część miejsca w kotłowni. Monter ustawił urządzenia w taki sposób, żebyśmy mogli je wygodnie obsługiwać i mieli miejsce do magazynowania worków z solą. Negocjowaliśmy cenę obu stacji, z dobrym skutkiem (uzyskaliśmy rabat 500 zł).

   

 • Ponieważ podczas płukania złóż w kolumnach filtracyjnych nie można używać wody, na wszelki wypadek (dla dalszej rodziny i gości), powiesiliśmy w łazienkach kartki z taką informacją. 

Porady i przestrogi - uzdatnianie wody ze studni w ogrodzie

 • Bez uzdatniania wody zraszacze musieliśmy wymieniać co roku. Obecnie działają bez awarii już 6 lat. W listopadzie zdejmujemy głowice automatyczne z kolumn filtracyjnych, serwisujemy je i przechowujemy do wiosny w ogrzewanej piwnicy. Popłuczyny po automatycznym płukaniu złóż (raz w tygodniu) odprowadzamy do studni chłonnej. 
Na zimę zdejmuje się z kolumn filtrujących głowice sterujące Zmiękczanie wody następuje w dwuelementowym urządzeniu Automatyczne sterowniki na głowicach kolumn filtracyjnych

Uzdatnianie wody - koszty zakupu i montażu:

 • studnia głębinowa 15 000 zł, 
 • przyłączenie wodociągu 2000 zł. 
 • stacja w ogrodzie (z hydroforem) 11 840 zł.
 • stacja w domu 6590 zł.

Uzdatnianie wody - koszty użytkowania:

 • serwis urządzeń 400–750 zł. 
 • sól do zmiękczacza 150 zł rocznie.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość olo

31 Mar 2018, 18:42

koszty zapierają dech 40 tys za tego typu urządzonka to przesada.mam podobną sytuację ale koszty nie wyniosły mnie nawet 10 tys nie wiem po co uzdatniać wodę na ogród to przerost formy nad treścią.

time image

Gość wiki

15 Mar 2016, 20:29

jonowymiennik jak dobrze rozumie to żywica regenerowana np sola w takim przypadku raczej popłuczyn nie odprowadzimy do studni chłonnej. Odżelaziacz zakładam że masz na myśli zbiornik napowietrzający i złoże żwirowe-to opcja jest zbyt duża w stosunku do urządzenia pokazanego na ...

time image

15 Mar 2016, 09:47

To może być albo odżelaziacz albo jonowymiennik. Innej opcji nie widzę.

time image

Gość wiki

14 Mar 2016, 07:33

Interesuje mnie odżelazianie wody w ogrodzie. W artykule jest mowa o odprowadzeniu popłuczyn do studni chłonnej, jakiego typu urządzenie zostało zainstalowane?

time image

07 Sty 2016, 10:00

Skontaktujemy się z bohaterami reportażu i postaramy uzyskać instrukcję od producenta.

time image

Gość TERESA TCHORZEWSKA

06 Sty 2016, 18:49

Potrzebuję instrukcję by moc ustawić sterownik. Nie mam żadnej dokumentacji i instrukcji urządzenia nazwanego "odżelaziaczem" Na tabliczce znamionowej sa nast. napisy: STRUCTURAL PolyglassWith PE Inner Shell, seria EW07 271 3751-2 manufakturing year 2007 made in europe, 10x54, 60,7liter ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny