Amortyzacja kosztów budowy oczyszczalni ścieków nastąpiła po dwóch latach!
Amortyzacja kosztów budowy oczyszczalni ścieków nastąpiła po dwóch latach!
Założenie własnej oczyszczalni doradził mi hydraulik. Wstrzeliłam się w czas, kiedy w gminie urzędnicy zaczęli pozytywnie traktować takie ekologiczne rozwiązania, więc nie robili żadnych trudności. Oczyszczalnia bez żadnych napraw działa już ponad 14 lat - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2002 r.
Trzykomorowy osadnik gnilny o poj. 2 m3 i studzienka rozprowadzająca z polietylenu; w I komorze osadnika kosz ze złożem keramzytowym.
W poletku filtrującym dwie rury perforowane o dł. 20 m, ułożone na warstwie keramzytu na gł. 60 cm, zakończone oddzielnymi kominkami wentylacyjnymi.
Liczba mieszkańców: 3 osoby.
Decyzja: założenie własnej oczyszczalni doradził mi hydraulik. Wstrzeliłam się w czas, kiedy w gminie urzędnicy zaczęli pozytywnie traktować takie ekologiczne rozwiązania, więc nie robili żadnych trudności. Zresztą wszystkie formalności, łącznie z badaniami gruntu, zorganizował wykonawca. Zaprojektował jej elementy i położenie.
To on zdecydował o wykonaniu taniej i prostej oczyszczalni drenażowej, i teraz zajmuje się jej zewnętrzną obsługą. Zbudował ją podczas stawiania domu. Oczyszczalnia bez żadnych napraw działa już ponad 14 lat. Amortyzacja kosztów nastąpiła po dwóch latach.
Kominek, wentylujący instalację kanalizacyjną w obrębie domu, wyprowadzono przez dach i ulokowano przy murowanym kominie.
Budowa oczyszczalni drenażowej - porady i przestrogi:
Obsługa jest bardzo prosta. Raz na kwartał kupuję w sklepie ogrodniczym paczkę specjalnego preparatu i raz w miesiącu rozpuszczam dawkę w ciepłej wodzie, czekam 15 minut na uaktywnienie się bakterii i wlewam roztwór do umywalki. Dawkę reguluję stosownie do częstotliwości prania lub używania chemii gospodarczej. Na co dzień unikam silnych środków, raczej wybieram ocet i sodę oczyszczoną.
Raz na pół roku przyjeżdża z szambiarką wykonawca i konserwator oczyszczalni w jednej osobie. Odkopuje pokrywę osadnika gnilnego, wybiera stały osad i płucze wodą z węża keramzytowe złoże w koszu. Jeśli przekraczam półroczny termin usuwania ścieków, pojawia się woda w brodziku. Rura o przekroju 100 mm, która wentyluje instalację kanalizacyjną w domu, sprawia, że nie ma w sanitariatach przykrego zapachu. Oczyszczalnia nie generuje również hałasu.
Rury drenujące, rozprowadzone w ogrodzie, leżą na grubej warstwie keramzytu i sprawnie odprowadzają do gruntu oczyszczone ścieki. Na razie nie ma potrzeby ich wymiany.
Koszty budowy i eksploatacji oczyszczalni drenażowej:
budowa - 4500 zł;
eksploatacja: - wybranie ścieków z umyciem złoża keramzytowego 2 × 230 zł (co pół roku); - preparat bakteryjny 4 op. × 40 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Rury drenujące ścieki rozprowadzono od osadnika promieniście i zakończono osobnymi kominkami wentylacyjnymi.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.