Przydomowa oczyszczalnia ścieków z uproszczoną obsługą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z uproszczoną obsługą

Nowoczesny szwedzki system biologicznego oczyszczania jest prosty - w zbiorniku nie ma pomp napowietrzających i przepychających ścieki, wstępnie oczyszczone spływają przez dren na specjalne pakiety rozsączające - mówi Sebastian, Czytelnik Budujemy Dom, który oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r.

aktualizacja: 2022-11-22 08:20:33

Grunt: niejednorodny, piaszczysty i gliniasty.

Oczyszczalnia ścieków:

  • Drenażowa z biologicznymi pakietami rozsączającymi (szwedzka technologia z filtrem biologicznym, materiałem nośnym dla bakterii są 4 pakiety z pofałdowanej geowłókniny).
  • Osadnik gnilny o pojemności 2 m3, przepływ 0,6 m3/dzień.

Liczba stałych mieszkańców: 3 osoby.

Decyzja: Brat żony założył przy domu oczyszczalnię ścieków, porozmawialiśmy z nim o korzyściach i obsłudze, a potem wybraliśmy takie samo rozwiązanie u siebie, w nowym domu. Nowoczesny szwedzki system biologicznego oczyszczania jest prosty - w zbiorniku nie ma pomp napowietrzających i przepychających ścieki, wstępnie oczyszczone spływają przez dren na specjalne pakiety rozsączające. Pakiety ułożone są szeregowo za zbiornikiem i zastępują tradycyjne poletko filtrujące z długimi perforowanymi rurami.

Może cię zainteresować
Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak działa pompa abisynka? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Wszystko o rurach spustowych Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia
Zobacz więcej Zwiń

Szwedzki system biologicznego oczyszczania - rady i przestrogi:

  • Technologia ta nie przewiduje wsypywania do sedesu, czy umywalki, sproszkowanych bakterii lub tabletek, ponieważ znajdują się one w pakietach drenujących - jak podają opisy techniczne, "moduły zawierają specjalne reduktory biologiczne". To nam bardzo upraszcza obsługę tego systemu, użytkownicy innych muszą regularnie dozować bakterie. My natomiast mamy zalecenie tylko opróżniania osadnika gnilnego co rok, albo co 2 lata, ale zrobiliśmy to w trzecim roku użytkowania i też nic złego się nie stało. Możemy stosować typowe proszki do prania, tabletki do zmywarek, chemię gospodarczą.
  • Montaż był nieskomplikowany. Fachowcy osadzili zestaw elementów składowych w wykopach ze żwirem i piachem o pożądanych frakcjach. Kruszec potrzebny był do podsypki osadnika gnilnego i pakietów oraz do wypełnienia wykopu wokół nich. Wyprowadzili z osadnika dren, który usytuowali na pakietach, a całe złoże filtrujące przykryli folią. Podłączyli zbiornik do rury kanalizacyjnej w budynku, zalali go wodą i odjechali. Cała oczyszczalnia zajmuje mało miejsca. Pakiety pracują dobrze, nigdy wokół nich nie pojawiają się zastoiny wodne, ani nie czujemy przykrego zapachu ścieków. Możemy się kąpać, ile chcemy!
  • Przed montażem oczyszczalni ścieków musiałem zgłosić zamiar jej zbudowania w starostwie powiatowym, co było banalnie proste. Wykonawca wręczył mi certyfikaty i polskie aprobaty techniczne, które musiałem dołączyć do zgłoszenia. Po miesiącu od ich złożenia, zapaliłem wykonawcy zielone światło. Nie skorzystałem z dotacji, bo gmina nie uczestniczyła w takim programie. Bez dotacji inwestycja zamortyzuje się w ciągu 4,5 roku, czyli lada moment.

Koszty budowy oczyszczalni ścieków ze szwedzkim systemem biologicznego oczyszczania:

  • oczyszczalnia z montażem 9300 zł

Koszty eksploatacji oczyszczalni ścieków ze szwedzkim systemem biologicznego oczyszczania:

  • raz na 2-3 lata wybranie ścieków z osadnika gnilnego za 170 zł

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!