Przydomowa oczyszczalnia ścieków z uproszczoną obsługą

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z uproszczoną obsługą

Nowoczesny szwedzki system biologicznego oczyszczania jest prosty - w zbiorniku nie ma pomp napowietrzających i przepychających ścieki, wstępnie oczyszczone spływają przez dren na specjalne pakiety rozsączające - mówi Sebastian, Czytelnik Budujemy Dom, który oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r.

Grunt: niejednorodny, piaszczysty i gliniasty.

Oczyszczalnia ścieków:

  • Drenażowa z biologicznymi pakietami rozsączającymi (szwedzka technologia z filtrem biologicznym, materiałem nośnym dla bakterii są 4 pakiety z pofałdowanej geowłókniny).
  • Osadnik gnilny o pojemności 2 m3, przepływ 0,6 m3/dzień.

Liczba stałych mieszkańców: 3 osoby.

Decyzja: Brat żony założył przy domu oczyszczalnię ścieków, porozmawialiśmy z nim o korzyściach i obsłudze, a potem wybraliśmy takie samo rozwiązanie u siebie, w nowym domu. Nowoczesny szwedzki system biologicznego oczyszczania jest prosty - w zbiorniku nie ma pomp napowietrzających i przepychających ścieki, wstępnie oczyszczone spływają przez dren na specjalne pakiety rozsączające. Pakiety ułożone są szeregowo za zbiornikiem i zastępują tradycyjne poletko filtrujące z długimi perforowanymi rurami.

Szwedzki system biologicznego oczyszczania - rady i przestrogi:

  • Technologia ta nie przewiduje wsypywania do sedesu, czy umywalki, sproszkowanych bakterii lub tabletek, ponieważ znajdują się one w pakietach drenujących - jak podają opisy techniczne, "moduły zawierają specjalne reduktory biologiczne". To nam bardzo upraszcza obsługę tego systemu, użytkownicy innych muszą regularnie dozować bakterie. My natomiast mamy zalecenie tylko opróżniania osadnika gnilnego co rok, albo co 2 lata, ale zrobiliśmy to w trzecim roku użytkowania i też nic złego się nie stało. Możemy stosować typowe proszki do prania, tabletki do zmywarek, chemię gospodarczą.
  • Montaż był nieskomplikowany. Fachowcy osadzili zestaw elementów składowych w wykopach ze żwirem i piachem o pożądanych frakcjach. Kruszec potrzebny był do podsypki osadnika gnilnego i pakietów oraz do wypełnienia wykopu wokół nich. Wyprowadzili z osadnika dren, który usytuowali na pakietach, a całe złoże filtrujące przykryli folią. Podłączyli zbiornik do rury kanalizacyjnej w budynku, zalali go wodą i odjechali. Cała oczyszczalnia zajmuje mało miejsca. Pakiety pracują dobrze, nigdy wokół nich nie pojawiają się zastoiny wodne, ani nie czujemy przykrego zapachu ścieków. Możemy się kąpać, ile chcemy!
  • Przed montażem oczyszczalni ścieków musiałem zgłosić zamiar jej zbudowania w starostwie powiatowym, co było banalnie proste. Wykonawca wręczył mi certyfikaty i polskie aprobaty techniczne, które musiałem dołączyć do zgłoszenia. Po miesiącu od ich złożenia, zapaliłem wykonawcy zielone światło. Nie skorzystałem z dotacji, bo gmina nie uczestniczyła w takim programie. Bez dotacji inwestycja zamortyzuje się w ciągu 4,5 roku, czyli lada moment.

Koszty budowy oczyszczalni ścieków ze szwedzkim systemem biologicznego oczyszczania:

  • oczyszczalnia z montażem 9300 zł

Koszty eksploatacji oczyszczalni ścieków ze szwedzkim systemem biologicznego oczyszczania:

  • raz na 2-3 lata wybranie ścieków z osadnika gnilnego za 170 zł

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz