Przydomowa oczyszczalnia ścieków z uproszczoną obsługą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z uproszczoną obsługą

Nowoczesny szwedzki system biologicznego oczyszczania jest prosty - w zbiorniku nie ma pomp napowietrzających i przepychających ścieki, wstępnie oczyszczone spływają przez dren na specjalne pakiety rozsączające - mówi Sebastian, Czytelnik Budujemy Dom, który oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r.

Grunt: niejednorodny, piaszczysty i gliniasty.

Oczyszczalnia ścieków:

  • Drenażowa z biologicznymi pakietami rozsączającymi (szwedzka technologia z filtrem biologicznym, materiałem nośnym dla bakterii są 4 pakiety z pofałdowanej geowłókniny).
  • Osadnik gnilny o pojemności 2 m3, przepływ 0,6 m3/dzień.

Liczba stałych mieszkańców: 3 osoby.

Decyzja: Brat żony założył przy domu oczyszczalnię ścieków, porozmawialiśmy z nim o korzyściach i obsłudze, a potem wybraliśmy takie samo rozwiązanie u siebie, w nowym domu. Nowoczesny szwedzki system biologicznego oczyszczania jest prosty - w zbiorniku nie ma pomp napowietrzających i przepychających ścieki, wstępnie oczyszczone spływają przez dren na specjalne pakiety rozsączające. Pakiety ułożone są szeregowo za zbiornikiem i zastępują tradycyjne poletko filtrujące z długimi perforowanymi rurami.

Szwedzki system biologicznego oczyszczania - rady i przestrogi:

  • Technologia ta nie przewiduje wsypywania do sedesu, czy umywalki, sproszkowanych bakterii lub tabletek, ponieważ znajdują się one w pakietach drenujących - jak podają opisy techniczne, "moduły zawierają specjalne reduktory biologiczne". To nam bardzo upraszcza obsługę tego systemu, użytkownicy innych muszą regularnie dozować bakterie. My natomiast mamy zalecenie tylko opróżniania osadnika gnilnego co rok, albo co 2 lata, ale zrobiliśmy to w trzecim roku użytkowania i też nic złego się nie stało. Możemy stosować typowe proszki do prania, tabletki do zmywarek, chemię gospodarczą.

  • Montaż był nieskomplikowany. Fachowcy osadzili zestaw elementów składowych w wykopach ze żwirem i piachem o pożądanych frakcjach. Kruszec potrzebny był do podsypki osadnika gnilnego i pakietów oraz do wypełnienia wykopu wokół nich. Wyprowadzili z osadnika dren, który usytuowali na pakietach, a całe złoże filtrujące przykryli folią. Podłączyli zbiornik do rury kanalizacyjnej w budynku, zalali go wodą i odjechali. Cała oczyszczalnia zajmuje mało miejsca. Pakiety pracują dobrze, nigdy wokół nich nie pojawiają się zastoiny wodne, ani nie czujemy przykrego zapachu ścieków. Możemy się kąpać, ile chcemy!

  • Przed montażem oczyszczalni ścieków musiałem zgłosić zamiar jej zbudowania w starostwie powiatowym, co było banalnie proste. Wykonawca wręczył mi certyfikaty i polskie aprobaty techniczne, które musiałem dołączyć do zgłoszenia. Po miesiącu od ich złożenia, zapaliłem wykonawcy zielone światło. Nie skorzystałem z dotacji, bo gmina nie uczestniczyła w takim programie. Bez dotacji inwestycja zamortyzuje się w ciągu 4,5 roku, czyli lada moment.

Szwedzki system biologicznego oczyszczania - koszty budowy:

  • oczyszczalnia z montażem 9300 zł

Szwedzki system biologicznego oczyszczania - koszty eksploatacji:

  • raz na 2-3 lata wybranie ścieków z osadnika gnilnego za 170 zł

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje