Kiedy mogę się zameldować w nowo wybudowanym domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kiedy mogę się zameldować w nowo wybudowanym domu?

Budowa naszego domu będzie niedługo skończona. Chcemy się do niego wprowadzić, ale zastanawiamy się, kiedy z formalnego punktu widzenia możemy się w nim zameldować?

Odpowiedź eksperta: W domu można zamieszkać po wykonaniu wszystkich prac budowlanych i zawiadomieniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy i zamiarze użytkowania budynku. Jeśli po 21 dniach od zawiadomienia organ ten nie zgłosi sprzeciwu, użytkowanie domu jednorodzinnego nie wymaga uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu.

Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego i jest po prostu potwierdzeniem stanu faktycznego. Do zameldowania potrzebne jest przedstawienie tytułu prawnego do lokalu, w którym zamierza się przebywać - w Państwa przypadku wystarczy pokazać wypis z księgi wieczystej nieruchomości.

 

Redakcja BD

fot. Ana_i_Lukas (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kasia

16 Lip 2015, 06:53

Ja wybrałam miejscowość do budowania domu ale jeszcze zastanawiam się o jakiej wielkości działkę kupić aby móc wybudować sobie duży dom.

time image

24 Sty 2014, 21:11

Ja zameldowałam się w budowanym domu, 2 lata przed końcem inwestycji.W trakcie budowy wystąpiłam do gminy o numer domu /nic mnie to nie kosztowało/W dniu otrzymania numeru pojechałam do innej gminy się wymeldować i w tym samym dniu zameldowałam się w moim domu

time image

Gość Elka

24 Sty 2014, 13:35

Witam,Należy znaleźć mądrego kierownika budowy, który przejmie obowiązki, złożyć wniosek o wydanie duplikatu dziennika z powodu zagubienia przez poprzedniego właściciela(bezpłatnie), do uzupełnienia przez kierownika budowy, trzeba złożyć wniosek najpierw o wydanie duplikatu ...

time image

24 Lip 2012, 09:18

W tej chwili można sie zameldować w istniejącym budynku, pod warunkiem, że nadany jest adres. A budynek zaczyna istnieć w urzędach od momentu odbioru.

time image

Gość As

24 Lip 2012, 09:05

Skoro budynek sprzedawał komornik to prawdopodobnie po dobroci go nie pozyskał od inwestora. Inwestor nie ma obowiązku i podstawy prawnej przekazywania dokumentów potwierdzających zaawansowania budowy domu (mogą w ogóle nie istnieć, lub się zawieruszyć inwestorowi podczas wyprowadzki ...

time image

Gość Andzia

10 Lip 2009, 20:30

Czy w księdze wieczystej nie widnieje jedynie działka? Jesteśmy w takiej samej sytuacji a w miejscu w którym się budujemy nie ma nawet nazwy ulicy!

time image

29 Cze 2009, 07:10

Szukaj inwestora i wyciągnij od niego dokumenty. BTW po co kupowałeś ten budynek skoro nie chcesz w niego inwestować, przecież to jakaś paranoja.

time image

Gość tedi

27 Cze 2009, 23:11

kupilem budynek mieszkalny od komornika mieszkam w nim juz dwa lata nic nie bylo budowane przeze mnie nie mam zadnych dokumentow o budowie i brak jakiegokolwiek kontaktu z bylym wlascicielem w KW tego budynku nie ma ! nie bylo odbioru a komornik zgodnie z operatem wycenial budynek mieszkalny ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA