Na naprawę wadliwie założonej oczyszczalni musieliśmy wyłożyć 3000 zł!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na naprawę wadliwie założonej oczyszczalni musieliśmy wyłożyć 3000 zł!

Zleciliśmy badanie geotechniczne gruntu, które wykazało, że metr pod powierzchnią zaczyna się warstwa ilasta. Stwierdziliśmy, że fachowiec od oczyszczalni poradzi sobie z trudniejszym podłożem. Ale tak się nie stało - mówią Joanna i Wiktor, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy drenażową oczyszczalnię użytkują od 2005 r.

Działka: pow. 1800 m2, grunt ilasty.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Z drenażem rozsączającym
 • Dwukomorowy osadnik gnilny o poj. 2 m3. 
 • Poletko filtracyjne z rurami ułożonymi promieniście, najpierw o dł. 30 i 35 m, potem przedłużone o 100 m. 2 kominki wentylacyjne.
 • Liczba mieszkańców – 2 osoby.

Decyzja: oczyszczalnię urządziliśmy dla wygody i możliwości swobodnego, choć naturalnie rozsądnego, korzystania z wody. Użytkując szambo, musielibyśmy ją oszczędzać i ponosić wysokie koszty wywozu ścieków. Przed budową domu zleciliśmy badanie geotechniczne gruntu, które wykazało, że metr pod powierzchnią zaczyna się warstwa ilasta. Stwierdziliśmy jednak, że fachowiec od oczyszczalni poradzi sobie z trudniejszym podłożem. Ale tak się nie stało. 

Pod koniec budowy, widząc dno kieszeni, wybraliśmy montera młodszego i tańszego. Starszy i doświadczony fachowiec wycenił swoją usługę o 500 zł drożej i do dziś żałujemy złego rozstrzygnięcia naszego prywatnego castingu na wykonawcę. Na naprawę wadliwie założonej oczyszczalni wkrótce musieliśmy wyłożyć 3000 zł.

Domową instalację kanalizacyjną wentyluje się przez przewód kominowy.
Domową instalację kanalizacyjną wentyluje się przez przewód kominowy.

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym - porady i przestrogi:

 • Wiktor – 2 lata po montażu, akurat na Gwiazdkę, we wszystkich odpływach pod prysznicami i w sedesach zgromadziła się woda. Na działce też zrobił się basen. Zadzwoniłem do montera z reklamacją, lecz powiedział, że upłynął okres gwarancji i będzie interweniował za opłatą. Ponieważ przetestowałem na odpływach rynnowych, że nasz grunt przyjmuje tylko określoną ilość wody opadowej, kiedy fachowiec przyjechał, kazałem mu wykopać dodatkowe rowy na całej działce o łącznej dł. 100 m i poprowadzić dodatkowe dreny. Właśnie to kosztowało 3000 zł. Od tamtej pory mamy spokój z rozsączaniem wody do gruntu.

  Wniosek – na początku podłoża drenującego i rur było za mało, albo sączki się zamuliły. Nieco później znowu oczyszczalnia stanęła. Tym razem zatkało się kolanko w rurze kanalizacyjnej między budynkiem i osadnikiem gnilnym. Poprosiłem wtedy o pomoc tego odrzuconego montera, starszego wiekiem i stażem, choć był na mnie obrażony. Kazał mi odkopać rurę – miała zły spadek, a kolanko za ostry kąt – i instruował, jak temu zaradzić. Dalsza eksploatacja oczyszczalni była i jest bezproblemowa i tania.
   
 • Joanna – raz na 2 lata przed zimą wzywamy szambiarza do opróżnienia osadnika gnilnego. Co kilka tygodni wsypujemy przez sedes tani preparat bakteryjny z hipermarketu. Nie zauważyliśmy różnicy po podawaniu droższego, więc wolimy tani. Choć starszy fachowiec zabronił stosowania kreta do udrażniania rur, zdarzyło się go użyć. Żeby tłuszcz ze smażenia kolejny raz nie zatkał rur, wycieram go teraz z patelni ręcznikiem papierowym.

  Jeszcze o budowie oczyszczalni – zwróciłam się do władz gminy o dotację, lecz odpowiedzieli, że będzie to ewentualnie możliwe wtedy, kiedy zgłosi się jeszcze kilku sąsiadów. Byliśmy jedynymi chętnymi i sprawa dotacji upadła. Projekt oczyszczalni przygotował architekt, którego poprosiliśmy o adaptację gotowego projektu. Uzyskanie pozwolenia na budowę domu z oczyszczalnią drenażową automatycznie zastąpiło konieczność oddzielnego zgłoszenia inwestycji.
PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

Remont oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym - krok po kroku

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym - koszty:

 • budowa – badanie geotechniczne 600 zł, montaż oczyszczalni z robocizną 6000 zł; 
 • dodanie rur drenujących 3000 zł; 
 • eksploatacja – wybranie ścieków „mała beczka” 120 zł; 
 • preparat bakteryjny 28 zł/opakowanie.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dwukomorowy osadnik gnilny zabezpieczono stalowymi kratami

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Leszek

18 Gru 2017, 07:31

Jak rozumiem dołożono 3000 zł głównie na dołożenie rur drenażowych, a to nie jest naprawa tylko zły projekt, który nie przewidział większego drenażu ,a ten skoro musi być większy to musi też być droższy i nikt nie zbuduje większego drenażu w takiej samej cenie jak instalacja ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny